Съдържание
Дървениците – един ад под матрака!
Събуждате се сутрин със зачервени, сърбящи пъпки, а наоколо няма следа от насекоми. Възможно е да са дървеници – те често се крият под матрака и са в състояние да превърнат живота ви в истински ад. Ето всичко, което трябва да знаете за тях.
Жизнен цикъл
Дървениците имат впечатляващи репродуктивни способности. При оптимални условия, женската дървеница може да снася от 2 до 5 яйца на ден, до внушителната бройка от 500 за целия й живот. Жизненият цикъл от етап новоизлюпена дървеница до пълна зрялост отнема по-малко от месец.
Зрялата дървеница живее обикновено между 8 и 12 месеца и може изобщо да не се храни в продължителни периоди от време – ако няма подходящ гостоприемник или липса на други благоприятни условия. Това възпрепятства идентифицирането им и изключително много затруднява борбата с тях.
Видове дървеници
Познати са над 70 вида дървеници, от които два вида са се приспособили към живот с хората – обикновената дървеница и тропическата дървеница.
Най-често разпространеният вид дървеници по целия свят, включително в България, е домашната дървеница – вида Cimex Lectularius, позната още като креватна дървеница. Тези инсекти са се адаптирали отлично към живот в човешката среда и обикновено се срещат в умерените климатични зони.
Някои други насекоми наподобяват дървениците по навици и външен вид, така че правилното им разпознаване е много важно за успешното им премахване.
Друг вид дървеници, Cimex Hemipterus, също се храни с човешка кръв, но предпочита тропическия климат.
Основни характеристики на дървениците
Ако видите някакви насекоми да летят или да скачат в леглото Ви, можете да сте сигурни, че това не са дървеници. Те нямат крила, нито дълги, можни задни крака, позволяващи големи скокове както тези на бълхите. Въпреки това, те също имат своите „заложби” – умеят да се катерят по вертикални повърхности, макар и бавничко. По-впечатляващо е обаче как се придвижват на “автостоп”, възползвайки се от нас, хората като транспортно средство. Пътуват скрити в куфари, чанти, или в някоя гънка на дрехите ни.
Дървениците имат плоска, овална форма. Въпреки, че новородените са изключително малки, те могат да бъдат видени с просто око. Зрялата дървеница може да достигне размери до 6-7 мм. В зависимост от вида на дървеницата, техните цветове варират. Някои от най-често срещаните цветове са бежово, кафяво и червеникаво.
Интересен факт е, че дървениците (по-тоно нимфите им) сменят обвивката си поне пет пъти преди да достигнат зрялост. Познава се кога точно са я сменили, понеже тогава са много светли на цвят, почти бели. Също така личи кога са се хранили, защото тялото им значително нараства, най-вече по дължина.
Идентифицирането на дървениците може да бъде трудно, тъй като са с малки размери и се крият в малки пролуки и цепнатини. Въпреки това могат да бъдат намерени доказателства за нашествие от дървеници – следите, които оставят по матраците и спалното бельо. Това са тъмно кафяви или черни точки със специфична, неприятна миризма (наподобяваща тази на гниещ плод). Предпочитат да се крият в тъмни и сухи скътани места, където остават скрити и защитени. Излизат от там нощем, за да се хранят, като пикът в тяхната активност е между 22:00 и 06:00 часа. Ако са много гладни, могат да нападнат и през деня. Благоприятните за тяхното развитие температури варират от 18 до 35º C.
Матраците и меките мебели са любимите им местообитания. Но могат също да бъдат намерени около електрически контакти, скрити в пукнатините на дървени мебели в спалнята, в дрехи в гардероба, под подовата настилка или зад тапети. Могат да бъдат пренесени в незаразено жилище посредством дрехи, мебел или друг предмет като раница, куфар и т.н.
Унищожаването на дървениците се извършва чрез обработка на помещенията със специални препарати в определена дозировка. Обикновено са необходими поне 2, а в някои случаи до 4-5 обработки за напълно отстраняване на проблема с дървениците.
Здравословни проблеми
Какво трябва да знаем за ухапванията от дървеници?
При ухапване, дървениците инжектират определени вещества със слюнката си, за да спрат кръвосъсирването, а и за да не усетите пробождането. Това им осигурява безпроблемно хранене, а на тях са им необходими не повече от 10 минути.
Най-често дървениците хапят по откритите части на тялото докато спите, и то в горната му половина – по ръцете, раменете и врата. След няколко часа по ухапаните места от кожата се появяват сърбящи зачервени пъпки. Възможно е да се подуят и втвърдят или да се появи обрив като алергична реакция.
Добрите новини са, че – за разлика от бълхите и кърлежите например – дървениците не пренасят тежки инфекциозни заболявания. Въпреки това, много хора, които са били жертва на дървеници, съобщават и за чисто психологически негативни ефекти – безсъние, тревожност и дори депресия.
Ухапвания от дървеници и симптоматика
Дървениците се хранят само и единствено с кръв. За да се превърнат в зрели дървеници, нимфите трябва да се хранят поне веднъж дневно. Възрастните женски дървеници пък се нуждаят от кръв, за да снасят яйца.
Дървениците пробождат човешката кожа с удължени хоботи, чрез които изсмукват кръвта. При някои хора ухапванията от дървеници може да не се проявят с дни или пък въобще.
Ако се появи обрив след ухапване от дървеница, избягвайте чесането на заразената област, за да не инфектирате мястото. Ако обривът не отминава или се инфектира, свържете се незабавно с лекар.