web analytics
 
 

Всичко за креватните дървеници

Знаете ли, че 1 от всеки 5 души е имал проблем с дървеници в дома си. Тези малки, но изключително устойчиви паразити са сред най-трудните за унищожаване вредители. Те са способни да остават незабелязани, да оцеляват месеци наред без храна, както и след инсектицидни обработки.

В тази статия ще разберете всичко, което трябва да знаете за дървениците:

  • Kак да ги разпознаете и откриете
  • Kак да лекувате ухапванията
  • Kои са най-ефективните методи за унищожаването им
  • Kога е време да потърсите професионална помощ
  • Kакто и много друга полезна информация
Креватна дървеница: история и основни характеристики

Дървениците (Cimicidae) са семейство паразитни насекоми, които са еволюирали преди повече от 100 милиона години. Най-ранните фосилни останки от дървеници са открити в кехлибар от периода на Горната Креда, което означава, че те са съществували още по времето на динозаврите.

Открити са над 90 вида дървеници, но най-разпространените сред тях са именно тези, които са се е приспособили към живот близо до хората – Cimex lectularius и Cimex hemipterus (тропическа дървеница).

У нас се среща Cimex lectularius, още позната като „креватна дървеница“, защото представителите на вида най-често се крият в или около леглата и спалните ни, а в миналото както креватите, така и подовите настилки са били от дърво.

С други думи, българското название свърза дървениците с местообитанията им, без те да имат някакво предпочитание или връзка с дърво или дървен материал, както е при дървоядите, чиито ларви се хранят само и единствено с дървесина. Двата вида насекоми нямат нищо общо, освен сходното звучене на имената им.

И така, изборът на местообитание при дървениците не е случаен – те живеят в непосредствена близост до своите гостоприемници – хората. През деня дървениците се спотайват в своите убежища, а нощем излизат от тях, за да се хранят с нашата кръв.

Дървениците са дребни безкрили насекоми, чийто размер обикновено варира между 5 и 7 мм. След хранене, възрастна дървеница може да достигне и до 9 мм на дължина. Телата им са овални и сплеснати, което им позволява да се промъкват в съвсем малки пукнатини и процепи. На цвят са червеникаво- или жълтокафяви, а след хранене потъмняват.

Дървениците притежават 3 чифта крака, хоботче, с което се хранят, и малки антени, които трудно се виждат с просто око.

Жизнен цикъл на дървениците

Както всички насекоми, и дървениците преминават през няколко стадия на развитие:

      • Яйце
        Яйцата на дървениците са прозрачно бели и почти микроскопични – около 1.2 мм. Обикновено се излюпват в рамките на 10 дни при стайна температура.
      • Нимфа
        Този етап от жизнения цикъл на дървеницата започва след излюпването на яйцето и обхваща 4 стадия, във всеки от които насекомото трябва да приеме храна (кръв), след което да премине през линеене. Линеенето е процес, в който младите насекоми сменят твърдата си хитинова обвивка, за да могат да нарастват на размер. Под старата обвивка се образува нова, която е по-голяма от предишната. При процеса на линеене младите хлебарки са много бледо кафяви на цвят, почти прозрачни. Придобиват по-наситен червеникаво-кафяв цвят след хранене.
      • Възрастна дървеница
        След като премине през процеса на линеене 4 пъти, дървеницата достига полова зрялост и е готова да се размножава. Мъжките екземпляри са по-дребни от женските.

При оптимални условия целият процес за превръщането на едно яйце във възрастна дървеница, отнема около 30 – 40 дни. Тези насекоми живеят по няколко месеца до една година.

Дървениците си чифтосват посредством т.нар. „травматично осеменяване“, при което мъжкият екземпляр пробива хитиновата обвивка на женската, за да се осъществи оплождането. Сперматозоидите намират пътя си до специално място в тялото на женската в близост до яйчниците й, където се съхраняват и служат за оплождане на поне няколко партиди яйца.

Броят на произведените от женската дървеница яйца е пряко обвързан с условията на средата и по-конкретно с достъпа й до кръв. Колкото повече и по-често се храни женската, толкова повече яйца може да снесе.

Една партида може да съдържа от 1 до цели 50 яйца. Смята се, че една-единствена женска дървеница е способна да снесе повече от 300-500 яйца през целия си живот.

Как се разпространяват дървениците?

Дървениците не летят, не скачат, нито са бързоподвижни или особено умели в катеренето. Независимо от това, те доста успешно се разпространяват от едно място на друго. Как го правят? Откъде идват дървениците в домовете ни?

Истината е, че най-често сами ги внасяме – в дрехите или чантата си, с багаж или мебели. Дървениците, подобно на кърлежите, са е усъвършенствали способността си да пътуват „на автостоп“ и именно така се придвижват и разпространяват, възползвайки се от движението на техните гостоприемници-хората.

Най-често се заразяваме с дървеници при отсядане в хотел или друго място за настаняване, при пътуване с обществен транспорт (автобуси, влакове и самолети), при посещение в киносалон, чакалня, съблекални и други подобни места, където има голям човекопоток.

Но можем да прихванем дървеници и от съседи – особено ако става дума за жилищна кооперация или блок с много апартаменти. Тези вредители са способни да изминат до 30 метра в търсене на храна (гостоприемник), като могат да използват шорткъти като пукнатини или електрически инсталации, за да преминат от един апартамент в друг.

Така че, ако в жилище съседно на вашето има нашествие от дървеници и не се вземат мерки, рискът от заразяване е значителен.

Нашествията от дървеници през годините

Дървениците съпътстват и тормозят хората още от древността. През първата половина на XX век те са широко разпространени по целия свят, но с настъпването на Втората световна война и откриването на мощния инсектицид DDT, популациите им биват драстично ограничени. Масовата употреба на DDT (който вече е забранен, заради силно канцерогенния ефект върху хората) и други инсектициди през 50-те и 60-те години на XX век, почти елиминира проблема с дървениците в много развити страни в Европа и в Северна Америка.

През последните няколко десетилетия обаче, дървениците се завръщат с невиждана сила.

Според Френската агенция ANSES, повече от 1 от 10 френски домакинства са имали проблеми с дървеници между 2017–2022 г. Разходите за борба с дървениците за същия период възлизат на 230 милиона евро.

През 2023 г. Британска асоциация за борба с вредителите (BPCA) съобщава за драстично увеличение на сигналите за нашествия на дървеници в Лондон – с около 65%. Тази информация се базира на данни, предоставени от професионални ДДД фирми.

Причините за това са комплексни, но основните от тях изглежда са промените в климата и развиването на резистентност у дървениците към цели групи инсектициди, използвани срещу тях. Що се касае до климата, глобалното затопляне удължава жизнения цикъл на тези насекоми и спомага за по-бързото им и продължително размножаване.

Къде се крият дървениците и как да ги открием?

Откриването на тези насекоми е истинско предизвикателство. Дървениците са развили еволюционна адаптация, която им позволява да живеят задно с нас, хората и да се хранят с кръвта ни, абсолютно необезпокоявани. Как успяват?

Първо, през деня се крият и няма как да бъдат забелязани, освен ако не търсите много внимателно – а трябва да знаете къде. И второ, хапят през нощта и то предимно хора, които спят.

Всичко това често до води до късно идентифициране на проблема, когато нашествието от дървеници вече е станало сериозно. Но за да се преборите успешно с тези вредители, трябва да установите къде са техните убежища – местата, на които се крият и размножават.

Дървениците най-често се крият и правят гнездата си в и около местата, на които прекарваме най-много време вкъщи в покой и сън – леглото и дивана. Но могат също така да са в непосредствена близост до тях, на тъмни и скрити места като:

  • Легла и тяхната конструкция (странѝци, крака, табли, сглобки)
  • Подматрачни рамки
  • Шкафове под леглото
  • Матраци (в частност шевовете, циповете и странѝците на матрака)
  • Нощни шкафчета и скринове към леглото
  • Зад картини и снимки над леглото
  • Прокъсани тапети
  • Куфари и сакове в близост до леглото
  • Всички мебели
  • Ъглите на тавана
  • Ъглите на пода и под первазите
  • В контактите
  • По пердетата и корнизите
  • Под подпрозоречните дъски
  • В отоплителните уреди
  • По тръбите на парното
  • И всевъзможни други цепнатини и пролуки

Но да се върнем на основните им скривалища – леглата и меката мебел. Ако ги търсите там, не си мислете, че ще ги забележите да пълзят по чаршафа или седалката на дивана посред бял ден. Въоръжете се с фенерче и огледайте шевовете и циповете на матрака, особено от долната страна, или гънките в тапицерията на дивана.

Дървениците може да се спотайват и в пукнатини в дървената рамка на мебелите или в разтегателната част на дивана. Търсете не само насекомите, но и следи от дървеници:

      • малки кафеникави петна по спалното бельо или други повърхности – техните екскременти;
      • тъмночервени точици – върната от дървениците кръв;
      • миниатюрни яйца (1мм) с формата на оризово зърно;
      • свалени хитинови обвивки;
      • мъртви екземпляри.

По принцип, в гнездата на дървениците има всички признаци за наличието им от изброените. А при по-сериозно нашествие се появява и специфична миризма – на кориандър или загниващи плодове.

Хранене и ухапвания при дървениците

Дървениците се хранят само и единствено с кръв. Както стана ясно, тези насекоми имат нужда от кръв в почти всеки стадий на развитието си, освен този на яйце. Докато нимфите не могат да оцелеят без хранене в рамките на няколко дни от излюпването или сменянето на обвивката си, то възрастните екземпляри могат да издържат без да приемат кръв за продължителни периоди от време.

Според някои проучвания, при по-високи нива на влажност и по-ниски температури, тези насекоми са способни да оцелеят без храна до една година. Причината за това е, че метаболизмът им се забавя, а при температури под 10°C, повечето дървеници изпадат диапауза – латентно състояние, подобно на зимния сън при някои бозайници.

При подходящи условия, възрастните дървеници се хранят през 3-7 дни за по 5-10 минути, а през останалото време храносмилат кръвта или се чифтосват, скрити в своите убежища.

Разбира се, най-неприятното нещо свързано с дървениците, са техните ухапвания. При повечето хора се появяват големи сърбящи пъпки, нерядко съпроводени с кожни раздразнения и алергични реакции.

Според изследване, публикувано в Journal of Allergy and Clinical Immunology, около 5–10% от ухапаните проявяват клинична алергия като уртикария или оток. Според друго изследване от Университета в Кентъки, публикувано в PCT Online, 30% от жертвите на дървеници изпитват и чисто психологически негативни ефекти, като проблеми със съня и тревожност.

При голяма част от жертвите на дървеници обаче, не се проявяват никакви симптоми – научните проучвания сочат, че реакция липсва при 30% – 50% от хората. По данни от изслезването на Университета в Кентъки, този процент е 30%.

Макар да изглежда като предимство, това може да доведе до забавена реакция и задълбочаване на проблема с дървениците.

Например, често се случва оплаквания да има само един член от семейството, а при останалите да липсва всякаква симптоматика. И хората погрешно заключават, че става дума за алергия ли неврологичен проблем, а не за нашествие от дървеници. При подобни казуси, за съжаление не са редки и случаите на лекарска грешка – ходене по медицински заведения, прием на лекарства, а оплакванията продължават. Защото причината е друга.

И при наличието на кожна реакция обаче, ухапванията на дървениците са неусетни. Първо, защото се случват в определен часови диапазон – между 1 и 5 часа сутринта – когато повечето от нас спят дълбоко. И второ, защото при ухапването дървениците отделят със слюнката си анестетици, които намаляват чувствителността на кожата. Освен това, мястото се зачервява, подува и започва да сърби няколко часа след самото ухапване.

Въпреки, че не е известно дървениците да пренасят опасни болести, подобно на кърлежите или бълхите, техните ухапвания са изключително неприятни – често предизвикват силен сърбеж, алергични реакции и влошават качеството на съня.

Кожните реакции при ухапване от дървеница при различните хора варират, а при някои, както споменахме, изобщо липсват. Но ако можем да обобщим, при повечето жертви на тези кръвосмучещи насекоми се образуват големи зачервени пъпки без ясно изразен център. Появява се силен сърбеж, който може да продължи до една две седмици при хората с повишена чувствителност – най-често такива, предразположени към алергии.

Самите пъпки не са единични, а винаги на групи, разположени в права линия или зигзагообразно. Дървениците предпочитат да хапят откритите части на тялото – най-често шия, торс, рамене, ръце.

Разпознаване на дървениците и ухапванията от тях

Една от най-важните предпоставки за справянето с какъвто и да било вид вредител е правилната му идентификация. Ако подозирате, че имате проблем с дървеници, трябва да можете да разпознавате както самите насекоми, така и ухапванията им.

Първо трябва да знаете, че има немалко буболечки, които чисто визуално наподобяват дървеници. И макар да не можем да ги наречем техни двойници, не забравяйте, че говорим за съвсем миниатюрни и труднозабележими насекоми.

Такива са например нимфите на хлебарките – младите полово незрели хлебарки, чиито размер може да се доближава до този на дървениците. Тези насекоми имат сходна структура на тялото, червеникавокафяви са на цвят и лесно могат да бъдат объркани.

Как да ги разпознаете? Основното е, че дървениците са много по-бавни и тромави от хлебарките. Освен това, последните едва ли ще се вмъкнат нощем в леглото ви, а със сигурност няма да ви хапят.

Комар или дървеница?

Как да разберете дали ви е ухапал комар, или дървеница? И едните, и другите хапят предимно по откритите части на тялото. Комарите също могат да ви нападнат през нощта.

Само че те нямат навика да хапят еднократно и все на едно и също място. Дори да имате няколко комара в спалнята си и всеки от тях да ви ухапе по повече от веднъж, вероятно ще го направи на различни места.

Дървениците, от друга страна, хапят многократно и на много близки едно до друго места, тъй като са доста по-ограничени в движенията си от комарите. Ухапванията им могат да бъдат придружени от подуване или зачервяване и често остават видими за по-продължително време, отколкото тези от комари.

Бълха или дървеница?

Как да разберете дали ви е ухапала бълха, или дървеница? И двата вида насекоми хапят многократно и оставят след себе си пъпки на групи, което затруднява разграничаването им. Бълхите са активни както през деня, така и през нощта и имат навика да се крият в завивките или дрехите на гостоприемника си – подобно на дървениците.

За разлика от последните обаче, бълхите не хапят предимно по откритите места на тялото, те обичат да влизат и под завивките, и под дрехите на своите жертви. Освен това, пъпките, които се образуват след ухапване от бълха, обикновено са по-дребни от тези на дървениците и с ясно изразен център.

Лечение на ухапвания от дървеници

Лечението на мястото, ухапано от дървеници, е насочено към облекчаване на симптомите и предотвратяване на вторични инфекции, предизвикани от  неговото разчесване. Такова лечение може да включва:

  • Студен компрес (лед, увит в кърпа)
  • Нанасяне на каламинов лосион или хидрокортизонов крем
  • Промивка с антисептични течности за предотвратяване на кожна инфекция
  • Антихистаминови кремове или таблетки, ако има силен сърбеж и ясно изразена алергична реакция
  • Някои Шуслерови соли – като например №1, №3, №4 и №9, също могат да облекчат сърбежа и дискомфорта, предизвикани от ухапване на дървеници

Ако пъпките се подуят прекомерно, образуват гнойни мехури или ако имате силна алергична реакция (задух, уртикария, подуване на устните или очите) – незабавно потърсете медицинска помощ!

Борба с дървениците

Тук ще разгледаме най-ефективните методи за борба с дървениците, като ще обясним както традиционните, така и съвременните техники за премахването им. Макар опциите да са много, справянето с дървениците е задача с повишена трудност. Тези насекоми са изключително адаптивни и устойчиви.

Сред най-често използваните подходи за справяне с  дървеници са инсектицидните препарати, обработката с висока температура и някои натурални методи.

Домашни рецепти и натурални методи за борба с дървениците

Има редица натурални вещества и продукти, които имат репелентно действие върху дървениците. При поръсване или напръскване върху зоните на активност на насекомите, ги отблъскват. Ето кои са те:

      • Eтилов спирт
        спиртът отблъсква дървениците с миризмата си и ги убива при директен контакт. Проблемът е, че не можете да напръскате всички.
      • Перхидрол
        водородният пероксид разрушава клетъчните структури на насекомите, но ефективността му е ограничена по същия начин, по който и тази на спирта.
      • Лавандула или лавандулово масло
        натурален репелент, който ефективно ги прогонва.
      • Лимонов сок
        миризмата му повечето видове вредители, включително дървеници.
      • Ароматизатори
        преобладаващ мирис на канела
      • Етерично масло от евкалипт, мента или нийм
        мощен натрален репелент против редица насекоми, включително дървеници.
      • Валериан
        миризмата ги отблъсква
      • Оцет
        силната му миризма дразни насекомите

Гореизброените натурални репеленти срещу дървеници имат само временен отблъскващ ефект и няма да свършат работа за трайно прогонване на тези вредители.

      • Нафталин
        острата миризма на нафталина прогонва не само молците, но и дървениците. И все пак, не е достатъчно силна, за да елиминира нашествие. А и нафталинът не е напълно безвреден.
      • Диатомична пръст и пръст Сомиер
        разрушава хитиновата им обвивка, причинявайки дехидратация и смърт. Проблемът е, че няма как само с диатомична пръст да бъдат унищожени всички дървеници.
      • Борна киселина
        тя е токсична за дървениците, но е недостатъчно ефективна поради същата причина, поради която и диатомичната пръст – няма широк, мащабен ефект. С борна киселина можем да унищожим отделни екземпляри, но не и да спрем нашествие.

Използвайте с повишено внимание борна киселина и нафталин – не са съвсем безопасни, особено в домове с малки деца и домашни любимци. Перхидролът също може да причини дразнене при контакт с кожата, както и да повреди някои повърхности.

Имайте и предвид, че докато изброените натурални средства и домашни рецепти срещу дървеници може да са ефективни за прогонване на единични насекоми, те не са достатъчно мощни и за справяне с нашествие на дървеници. По-подходящи са като превантивна мярка, или за приложение паралелно с друг метод за борба с тези вредители.

И още нещо – не е необходимо да изхвърляте мебелите, заразени с дървеници. Това не е гаранция, че проблемът ви ще бъде разрешен. Има надеждни методи за дезинсекция на любимия ви диван или спалнята, която сте купили едва преди няколко години.

 

Топлинна обработка

Една наистина добра опция в борбата с дървениците е унищожаването им чрез излагане на висока температура. За целта се използват специализирани парочистачки, както и специални, пригодени за целта, преносими топлинни камери, в които се поставят заразени мебели и други предмети за дезинсекция.

Известно е, че дървениците умират при температура от 50°C за около 10 минути, а за да се унищожат и яйцата им са необходими над 55°C.

Огромният плюс на този метод за унищожаване на дървеници е, че не включва абсолютно никакви химически препарати. Особено подходящ е за обработка на мека мебел, матраци, килими и други текстилни материали. За дрехи и спално бельо може просто да се използва пералня или сушилня с програма на 60°C.

Ние от Превента сме единствената фирма в България, която предлага професионална топлинна обработка против дървеници. Ние разполагаме, както с мощни, професионални парни генератори за целта, така и с нужните термокамери. Термокамерите ни са мобилни и се инсталират в дома Ви, като имаме малки термокамери за дребни предмети и дрехи, така и големи термокамери, които побират цели матраци, дивани и мебели.

Попитайте ни и ще ви разясним целия процес по термообработка без никакви химикали!

Πpeпapaти пpoтив дъpвeници

В търговската мрежа се предлагат различни инсектицидни препарати и продукти за борба с дървеници на различни производители – аерозоли и спрейове, отрова на прах или под формата на пудра, течни концентрати, капани и други.

Тези средства могат да бъдат ефективни в унищожаването на дървеници, но трябва да имате предвид няколко неща:

      • Активните съставки в продуктите от търговската мрежа (като перметрин, делтаметрин, циперметрин) са в 10–50 пъти по-ниска концентрация спрямо професионалните препарати, използвани от лицензирани фирми. Това означава, че ефективността им е значително по-ниска, особено при устойчиви популации.
      • Дървениците развиват резистентност към повечето инсектициди, често прилагани за тяхното унищожаване. Тази устойчивост се предава генетично и прави следващите поколения още по-трудни за елиминиране. Японски учени наскоро откриха, че днешните дървеници са до 20 000 пъти по-устойчиви на някои от отровите, използвани срещу тях.
      • Макар да не са толкова силни, колкото професионалните препарати, тези от търговската мрежа могат да бъдат опасни, особено за малки деца и домашни любимци, когато не са прилагани според указанията.
      • Ако при обработката пропуснете някое от гнездата на дървениците или дори само едно бременно женско насекомо, няма да постигнете желания резултат. Популацията ще се възстанови и проблемите ще продължават.

Химическите препарати срещу дървеници на пазара може да помогнат във случаи, при които ифестацията не е сериозна. Ако става дума за истинско нашествие обаче, без професионална намеса и интегриран подход успехът е съмнителен.

I am message box. Click edit button to change this text.

I am message box. Click edit button to change this text.

I am message box. Click edit button to change this text.

I am message box. Click edit button to change this text.

I am message box. Click edit button to change this text.

I am message box. Click edit button to change this text.

I am message box. Click edit button to change this text.

I am message box. Click edit button to change this text.

I am message box. Click edit button to change this text.

I am message box. Click edit button to change this text.

I am message box. Click edit button to change this text.

I am message box. Click edit button to change this text.

Можем ли сами да се справим с дървениците у дома?

Не е невъзможно, но повечето хора, които опитват да се справят с дървениците сами, само губят време, средства и усилия в начинанието. Допускат грешки и накрая пак опират до професионална помощ. Причината? Дървениците са изключително устойчиви, потайни и упорити вредители, за чието трайно унищожаване се изискват доста специализирани познания, постоянство и интегриран подход.

Интегрираният подход в борбата с дървениците означава комбиниране на различни методи и средства, редовен мониторинг и превенция. Понякога е наложителна последователна обработка с 3, 4, и повече вида професионални препарати с активни вещества от различни химични групи, за да се елиминира нашествието. В други спецификата на средата изисква включване и на топлинна обработка. Преценете дали имате капацитета и необходимите ресурси да се справите с такова предизвикателство.

Кога да потърсим професионална помощ?

Съветваме ви да потърсите професионалисти за унищожаване на дървеници, ако:

      • Има индикации за сериозно нашествие
        например, при признаци за наличието на дървеници в повече от едно от помещенията в дома ви, ако виждате самите насекоми или техни яйца, както и ако ако ухапванията се случват в рамките на дълъг период от време, очевидно ситуацията е критична.
      • Вашите усилия за отстраняване на проблема не дават резултат
        ако сте чистили основно, изпрали няколко пъти всички дрехи и спалното бельо и пръскали с препарати против дървеници, но ухапванията продължават, е време за „тежката артилерия“.
      • В домакинството ви има малки деца или хора със здравословни проблеми
        имайте предвид, че когато сами се борите с дървеници с препарати от търговската мрежа, все пак има известен риск, макар и токсичните вещества в тях да са в по-ниска концентрация. По-добре поверете тази задача на професионалистите.
      • Живеете в кооперация или жилищен блок и съседите ви също имат такъв проблем
        В този случай са необходими координирани действия, за да се гарантира, че проблемът ще се отстрани трайно. Най-добре е такива да бъдат предприети от специализирани екипи на фирма, лицензирана за борба с вредителите.

И не забравяйте, че пръсканията с препарати срещу дървеници от търговската мрежа могат да имат обратен ефект – ако тези инсекти развият резистентност или вече са устойчиви на инсектицидите.

Разбира се, винаги можете да потърсите специалисти в сферата за борбата с вредителите за консултация.

Ние от Превента предлагаме БЕЗПЛАТЕН оглед и консултация.

Как да изберем подходяща ДДД фирма за борба с дървеници

Изборът на добра фирма за дезинсекция е ключов за успешното справяне с дървениците. Ето някои ключови критерия, които да вземете под внимание:

      • Лиценз и сертификация
        проверете дали фирмата е регистрирана и работи според регулаторните изисквания. Лицензираните от Министерството на Здравеопазването ДДД фирми използват само сертифицирани препарати, които са както ефективни, така и безопасни.
      • Репутация и опит
        потърсете отзиви от клиенти в Google или попитайте познати за препоръки. Фирмите с висока обществена оценка в сферата се справят ефективно с нашествия на всякакви вредители, включително дървеници.
      • Качество на обслужване
        добрите ДДД фирми предлагат качествено обслужване – от първото обаждане до информационния център, до последващ мониторинг след предоставяне на услугата. Изберете компания, чиито служители са учтиви, компетентни, обясняват как протичат обработките и отговарят на въпросите ви. Екипи, които са с брандирано облекло и автомобили, и разполагат с качествено оборудване.
      • Цена на обработка
        Не на последно място, значение има и ценовата политика на ДДД фирмата. Обикновено цената се базира на квадратурата на помещенията, които се обработват. Могат да варират в зависимост от големината на жилището и степента на заразяване. Важно е ценообразуването да е прозрачно и да няма скрити такси. И разбира се, да търсите най-доброто съотношение между цена и качество.
    • Ниските цени на ДДД услугите са атрактивни, но най-често са равносилни и на ниска ефективност – не решават проблема с дървениците и в крайна сметка водят до допълнителни разходи. Така че, не се подвеждайте по атрактивни оферти без реално покритие.

Ако имате проблем с дървеници, не се колебайте да се свържете с нас!

Ние сме най-препоръчваната
фирма за борба с дървеници.

Това са само част от отзивите на наши клиенти. Вижте повече в секция “Отзиви”

Ася Христова
Ася Христова
Благодаря за бързото и качествено обслужване, чудесно свършената работа с една дума ПРОФЕСИОНАЛСИТИ !!!
Disni Neuschwanstein
Disni Neuschwanstein
Коректни и точни!Ще ви ползваме отново!
Alex D
Alex D
Аз съм от проблемните клиенти на Превента. Живея в стара кооперация над фурна, в която винаги е имало хлебарки. Миналата година нещата ескалираха, те лазеха по фасадата на сградата, балконът ми стана неизползваем. Освен това бяха снесли, предполагаемо в климатика на моя балкон. Влизаха неконтролируемо в апартамента, беше кошмар. Превента третираха мястото 2 пъти отвъд стандартната процедура, за тяхна сметка, добавиха и нови препарати, отново за тяхна сметка. През целия период на тази борба ми оказваха и психологическа помощ по телефона. Изключително благодарна съм, оставам за винаги техен клиент, от тук нататък превантивно 2 пъти в годината.
Boyka Georgieva
Boyka Georgieva
Абсолютни професионалисти. Изтребват всички гадини безапелационно!
Aleksandar Todorov
Aleksandar Todorov
Много съм доволен от услугата. Във вкъщи гъмжеше от хлебарки. Само след една обработка щ, обърнаха краката(хлебарките) и остана само да ги събираме с метлата 😂👌.Силно препоръчвам.
Антоанета Кавалето
Антоанета Кавалето
Много ви благодаря,виках какви ли не включително и Килърите никой не успя да ме отърве от тези малки кафяви хлебарки само Вие Благодаря от все сърце
Кирил Лулов
Кирил Лулов
Изключително доволни сме от услугите на ПРЕВЕНТА! Екипът им е професионален, отзивчив и винаги готов да помогне. Работят с внимание към детайла и спазват всички срокове. Качеството на тяхната работа надмина очакванията ни, а комуникацията беше гладка и приятна през целия процес. Препоръчваме ги с две ръце на всеки, който търси надеждни и коректни партньори!
Peter Petrov
Peter Petrov
Изключително съм доволен от качеството на услугата и отношението на всички от тази фирма. Културен и възпитан персонал, нещо, което много рядко се среща в последно време. Препоръчвам!!!
Desislava Shokalova
Desislava Shokalova
Това е фирмата, която препоръчвам не на 100%, а на 100000000000%! Резултатите са повече от впечатляващи! От пет-шест години ползваме техните услуги! Още след първата обработка хлебарките изчезнаха!Профилактично пръскаме веднъж годишно!Благодаря, ПРЕВЕНТА!
Simona Hristova
Simona Hristova
Целият ни блок беше пламнал от хлебарки - две посещения и нямаше и следа от тези гадинки БРАВО Превента !
Антония Иванова
Антония Иванова
Много съм доволна от Превента-ДДД!От няколко години съм техен клиент и препоръчвам услугите им!!!Изключителни професионалисти!Наистина е фирма номер 1 в България!
Konstantin Stoychev
Konstantin Stoychev
Най - добрите !
js_loader

Свържете се с Превента

Ние ще Ви консултираме и ще намерим идеалното решение за Вашия проблем с вредителите.

Google рейтинг
4.8
На база на 486 отзива
js_loader

Телефони

0879 200 906
0879 200 907

Всеки ден

08:30 – 19:00

Изпратете ни email на

info@preventa.bg

Google рейтинг
4.8
На база на 486 отзива
js_loader
Call Now Button