Дървениците притежават няколко “суперсили” – способности, които им позволяват да се разпространяват, да паразитират върху нас, и да оцеляват въпреки всичко. Познаването им е ключово за успешната борба с дървениците – така че прочетете следващите редове, ако искате да избавите от тази напаст.
Ако имате или сте имали нашествие от дървеници вкъщи, знаете за какво говорим – тези дребни паразити за изключително неприятни: трудно е да ги видим, а още по-трудно – да се отървем от тях. Въпреки модерните технологии, препарати и методи за борба с вредители, дървениците продължават да създават проблеми на милиони домакинства и бизнеси по света. Каква е тайната на тяхната (привидна) непобедимост?
Креватните дървеници (Cimex lectularius) тормозят хората от векове, и ако след Втората световна война популациите им са драстично намалени поради масовата употреба на инсектициди, то сега изглежда тези гадинки преживяват нещо като „,ренесанс“. Дребните пълзящи насекоми предизвикват масова истерия в Париж миналата година, понеже се разпространяват в метрото, в хотели и дори болници. В Обединеното Кралство и САЩ също са регистрирани множество подобни случаи. Безсилни ли сме срещу дървениците? Кои са техните тайни оръжия, които ги правят така устойчиви?
Ето кои са 5те суперсили на дървениците, които превръщат борбата с тях в истинско предизвикателство:
Съдържание
1. Способност да остават незабелязани
Един от най-силните козове на дървениците е, че умеят да остават незабелязани за дълги периоди от време. Това се дължи както на размера и физиологията им, така и на някои техни поведенчески особености:
• Размер и специфична форма на тялото
Дървениците не са незабележими като крастните кърлежи например, но са много, много мънички – размерът им не надвишава 7 мм преди да се хранят. Освен това, тялото им е доста сплеснато, което им позволява да се промъкват в много малки пролуки и цепнатини. И те прекарват по-голямата част от времето си именно на такива места – в гънките покрай шевовете на матрака, в пукнатини в дървената част на леглото или пода, скрити от погледите ни.
• Време на хранене
Другият фактор, който затруднява идентифицирането на дървениците, е специфичната часова зона, в която се хранят – между 12.00 вечерта и 5.00 сутринта. Учените смятат, че това е еволюционна адаптация, настъпила в резултат на съвместния живот с нас, хората, които обикновено по това време на денонощието спим дълбоко. По този начин, дървениците могат да се хранят напълно необезпокоявани.
• Неусетно ухапване
Освен антикоагуланти (вещества, предотвратяващи съсирването на кръвта), при хранене дървениците отделят със слюнката си и анестетик, което прави ухапването неусетно и безболезнено. Обикновено на едно насекомо са достатъчни 5 – 10 минути, за да се нахрани. След това се оттегля в скривалището си, където се спотайва до следващото хранене.
Това обяснява защо ухапванията от дървеници най-често се откриват на сутринта, а хората се чудят каква точно гадинка ги е нападнала. Другият проблем е, че самите пъпки не са толкова характерни и често се бъркат с ухапвания от други насекоми или други кожни проблеми.
Способността на дървениците да остават незабелязани е ключова за тяхното оцеляване. Все пак, трябва да знаете, че те остават следи – освен ухапванията, често се наблюдават малки кафеникави точки по спалното бельо, по които можете да ги идентифицирате.
2. Способност да оцеляват дълго време без храна
Още едно доказателство, че дървениците са усвоили играта на криеница до съвършенство, е фактът, че могат да оцеляват за много продължителни периоди без храна. Това «постене» прави присъствието им почти незабележимо. Проучвания показват, че при оптимални условия (подходяща стайна температура и влажност), възрастните дървеници могат да оцелеят без храна за повече от една година.
Това означава, че дори да не живеете постоянно на дадено място (например вила), има вероятност тези гадинки да не изчезнат докато ви няма, а просто да чакат, „точейки зъби“. По същата причина, ако третирате дадени помещения срещу дървеници, и няма регистрирани нови ухапвания, може да се заблудите, че паразитите са изтребени.
3. Бързо размножаване
Репродуктивните възможности на дървениците са наистина впечатляващи – само едно женско насекомо е способно да снесе между пет и седем яйца на ден.
При оптимални условия, яйцето се превръща във възрастен индивид за около месец. Така че може да си представите колко бързо присъствието на една дървеница прераства в сериозно нашествие. И как дори да унищожите над 90% от дървениците, оставащите ще възстановят популацията за нула време.
Това, разбира се, е още един фактор, който усложнява неимоверно борбата с тези вредители.
4. Ефективни методи за разпространение и намиране на гостоприемници
Друга трудност, която срещаме при борбата с дървениците, е че не можем лесно да спрем тяхното разпространение. Въпреки че не летят и са направо тромави в сравнение с бълхите и хлебарките например, дървениците много успешно се придвижват от едно място на друго, инфестирайки нови и нови територии. Правят го, подобно на кърлежите, пътувайки на автостоп – скрити в дрехите ни, в спално бельо или куфари, мебели и лични вещи.
Ето защо при нашествие от дървеници, трябва да изперете всички дрехи, спално бельо и текстил на висока температура. Също така, бъдете внимателни при пътувания и при отсядане в хотели – дори луксозни. Спазването на няколко стъпки при пътуване могат ефективно да ви предпазят от заразяване с дървеници.
Въпреки, че почти не виждат, тези паразити се справят много успешно с намирането на гостоприемници. Благодарение на своите рецептори и сензори, дървениците локализират жертвите си най-вече заради топлината и въглеродния диоксид, който последните излъчват.
5. Адаптивност и резистентност към инсектициди
Наред с хлебарките, дървениците са се доказали като едни от най-упоритите вредители, демонстриращи забележителна способност да се адаптират към променящите се условия на средата. Това е другата основна причина унищожаването им да е толкова трудно.
В отговор на химическата война, която водим срещу тях, дървениците стават изключително устойчиви на различни химически влияния и лесно придобиват резистентност към използваните срещу тях инсектициди. Едно проучване на учени от Университета в Сидни, Австралия от 2016 г. дори показва, че екзоскелетът (външната обвивка) на тези насекоми става все по-дебел и твърд, за да предотврати абсорбирането на отровните пестициди.
В резултат на резистентността на дървениците към инсектициди, има голяма вероятност опитите ни да се справим с тях с препарати от търговската мрежа не само да не доведат до желания резултат, но и да влошат ситуацията. Защото ще ги направят по-силни.
Дървениците са изключително труден за контролиране вредител, ефективната борба с когото изисква доста познания и комплексен подход. Тези паразити са издигнали изкуството да останат незабелязани до нови висоти, размножават се изключително бързо, разпространяват се умело въпреки биологичните си несъвършенства и често са неподатливи на отровите, които използваме срещу тях.
Ето защо при проблем с дървеници вкъщи, е най-добре се обърнете към специализирана фирма за борба с вредители, каквато е Превента ДДДД ЕООД. Ние имаме дългогодишен опит в борбата с тези паразити, а и сме вносител на най-иновативните и мощни препарати против дървеници, така че разполагаме пълния арсенал за 100% решение на проблема. Доверете ни се – заявете обработка още сега!