web analytics
 
 
20.02.2015 Превента България

Всичко За Sarcoptes scabiei – крастните кърлежи

Самата дума „кърлеж“ е достатъчна, за да всее ужас и погнуса у повечето от нас, но има и по-лошо и то се нарича „крастен кърлеж“ или Sarcoptes scabiei на латински. Тези паразити са толкова малки, че не могат да бъдат видяни с просто око, но причиняват много неприятно кожно заболяване, характеризиращо се с обриви и силен сърбеж, което на всичкото отгоре е и доста заразно: краста.

Sarcoptes scabiei са открити като причинители на крастата през 17 век от италианските учени Джовани Бономо и Диачинто Честони. Кожната болест е е била широко разпространена през средните векове, когато санитарните условия като цяло са били значително по-лоши от сегашните, но и до днес създава проблеми в много региони – особено в развиващите се страни с топъл климат, където хигиената не е на ниво.

Какво представляват крастните кърлежи?

Крастните кърлежи са микроскопични акари, които паразитират върху хора и други бозайници и причиняват краста – кожно заболяване, характеризиращо се с обриви и силен сърбеж. За разлика от други паразити като обикновените кърлежи или дървениците, Sarcoptes scabiei не просто се хранят с кръвта на гостоприемника си, а живеят в неговата кожа кожа. Да, прочетохте правилно.

Тъй като големината им не надхвърля половин милиметър, крастните акари могат не само да пъплят незабелязано по кожата ни, но и под нея. Това важи в най-голяма степен за женските екземпляри, които прокопават малки тунелчета във външния слой на епидермиса не само за да се хранят, но и за да снасят яйцата си. В резултат на това, човешката кожа се възпалява, алергизира, и ужасно сърби.

Жизнен цикъл на крастните акари

Този вид кърлежи преминават през няколко етапа – яйце, ларва, нимфа и възрастен индивид. Жизненият им цикъл е доста кратък – необходими са средно около 14 дни от снасянето на яйцето до превръщането му във възрастен крастен акар, като това време варира в зависимост от пола.

Така или иначе, женските снасят през целия си живот (1 – 2 месеца) по 2-3 яйца на ден, като дори не е необходимо да се чифтосват повторно. Яйцата се излюпват след около 3-4 дни, а също толкова отнема на ларвите да стигнат до по-повърхностния слой на кожата (обикновено в космени фоликули) и да се развият в нимфи. Последните минават през два етапа, докато се превърнат във възрастни крастни кърлежи, готови за чифтосване. И ларвите, и нимфите се хранят с телесни клетки и течности от гостоприемника и копаят тунели с помощта на устния си апарат и на специалните режещи повърхности на предния си чифт крайници. И като споменахме крайници, крастните кърлежи и нимфите им имат по 4 чифта, а ларвите – по три.

Мъжките екземпляри се движат по повърхността на кожата или в плитки тунели, където се чифтосват с женските и обикновено след това умират.

Как се разпространяват крастните паразити?

Най-често крастата се предава от човек на човек, т.е. при директен и сравнително продължителен контакт между хора. Такъв допир на кожата на един човек до кожата на друг обикновено се получава при хора, живеещи в едно домакинство, при интимни отношения или при полагане на грижи за заразен човек.

Възможно е разпространението на крастния кърлеж да стане и по косвен начин – посредством заразено спално бельо, дрехи или кърпи, но това се случва по-рядко, тъй като този вид акари не не могат да живеят дълго извън тялото на гостоприемника. При стайна температура, кърлежите оцеляват само 24-36 часа извън човешката кожа.

Това е и причината, поради която срещу крастни кърлежи не се правят обработки на помещения. Борбата със Sarcoptes scabiei се води на «терена» на човешкото тяло с медицински средства.

Симптоми на заразяване с крастни кърлежи

Често при наличие на ухапвания по кожата се затрудняваме да определим каква точно буболечка ни е ухапала, ако не сме я видели. Пъпките и ухапаните места от различни насекоми и акари нерядко изглеждат сходно, а и кожата на всеки реагира различно, което допълнително затруднява начинанието.

Още по-трудно е да се диагностицира заразяването с крастни кърлежи, защото кожните реакции изглеждат като алергичен обрив или ухапвания дървеница например, а самите акари са толкова малки, че са практически незабележими. Как тогава да разпознаем ухапванията от Sarcoptes scabiei?

Крастните кърлежи имат предпочитания към специфични части от тялото: между пръстите на ръцете, по китки, глезени, мишници, свивките на коленете и лактите, около корема и талията, половите органи, бедрата, задните части. Дървениците, от друга страна, хапят нощем по откритите части на тялото и оставят следи след себе си.

Обикновено оплакванията започват около 10-20 дни след заразяването и се дължат на възпаление и алергична реакция на кожата към крастните акари. При някои хора има съвсем оскъдни кожни проявления и единственият симптом е сърбежът. Той обичайно се засилва през нощта, когато тялото се затопля под завивките.

Диагностика и лечение на крастата

Съвременната медицина разполага с ефективни методи за диагностика и лечение на крастата. Диагноза на заболяването се поставя най-често от кожен лекар след преглед, а при нужда се прави микроскопско изследване. За лечение на крастата най-често се използват гелове и кремове, съдържащи перметрин, сулфур (сяра) или ивермектин. Понякога се предписват антихистамини или други медикаменти за подтискане на алергичната реакция.

Изключително важно е да се лекуват всички контактни лица и да се изперат или дезинфекцират всички дрехи, лични вещи и текстил, използван от заразените лица.

,
Google рейтинг
4.8
На база на 468 отзива
js_loader
Call Now Button