web analytics
 
 
01.02.2025 Превента България!

Как да намерим гнездата на дървениците, за да ги унищожим

Къде се крият креватните дървеници?

Дървениците са едни от най-трудните за овладяване вредители и основната причина за това е способността им да остават незабелязани. Без да идентифицираме проблема и да намерим гнездата на дървениците, няма как да се справим с активно нашествие.

В тази статия ще разберете къде най-често се крият и правят гнездата си тези малки кръвопийци, как да ги разпознаете и други полезни съвети и трикове за унищожаването им.

Предоставената информация се базира както на дългогодишния опит на Preventa.bg в борбата с различни вредители, така и на авторитетни източници, като например Американска агенция за опазване на околната среда (US EPA).

Дървениците: почти невидимият вредител във вашия дом

Креватните дървеници (Cimex lectularius) не пренасят болести, но могат да ни навлекат хиляди неприятности: ужасен сърбеж, безсънни нощи и много стрес.
Те са печално известни и със способността си да остават незабелязани, дори ако ни хапят всяка нощ. Способни са да ни докарат почти до истерия или параноя. Но как успяват да го постигнат – да са почти невидими?

Физиология на дървениците

Първо, самата физиология на тези малки кръвопийци им позволява да се промъкват в много тесни пространства – телата им са не само дребни (5 – 10 мм), но и странично сплеснати. И най-малкият процеп в дървената рамка на леглото би им свършил работа. Или дупка от пирон в стената.

Време и начин на хранене

На следващо място, начинът на хранене на дървениците изключително способства превръщането им във „фантоми“. Първо, както много други кръвосмучещи насекоми, и те отделят със слюнката си анестетик при хранене – което прави ухапванията им неусетни и безболезнени. Освен това, мястото се зачервява, подува и започва да сърби няколко часа след самото ухапване.

Още по-странно е, че около 20% от хората, ухапани от дървеници, не развиват никакви кожни реакции. Дори не разбират, че са послужили за храна на малките кръвопийци.

Може би най-коварната черта на дървениците е, че хапят в определен времеви интервал и почти изключително и само спящи хора. Най-активни са между 1 и 5 часа сутринта и това не е случайно – гадинките са развили еволюционна адаптация, която им позволява да хапят многократно, и то абсолютно необезпокоявани. Просто защото жертвите им обикновено спят дълбоко в тези часове на денонощието.

Други поведенчески характеристики

След като се заситят, дървениците не остават в непосредствена близост до тялото на гостоприемника си, а се оттеглят в своите скривалища (гнезда). Така че, когато жертвите им усетят сърбежа и видят огромните червени пъпки по телата си, вече е късно да хванат или забележат виновниците „на местопрестъплението“. По това време дървениците отдавна са се оттеглили на някое тъмно и скрито място.

По-голямата част от времето си тези насекоми прекарват спотаени в своите скривалища и излизат само нощем – за да се хранят.

Къде да търсим гнездата на дървениците?

1. В и около леглата

Гнездата на дървениците най-често са неочаквано близо до нас.Понеже са сравнително бавно подвижни, дървениците обичат да са на една ръка разстояние от своите жертви. Ето защо леглата и спалните са едни от най-честите места, където се крият и правят гнездата си.

Много често могат да бъдат открити в матрака, скрити в шевовете му, под чаршафите, или в процепи или пукнатини в рамката на леглото или подматрачната рамка. Ако леглото ви има табла, проверете внимателно декоративните елементи или връзките между частите – дървениците често се крият там. Също и нощните нощните шкафчета, включително между страниците на книги или списания, ако държите такива в спалнята.

Тази близост им осигурява бърз и лесен достъп до кръв, от която се нуждаят за съществуването си.

2. В мека мебел и тапицерии

Дървениците имат слабост и към меката мебел, но по различни причини от нашите – там има къде да се скрият и са често използвани от хората. Диванът, където обичаме да киснем пред телевизора и дори да подремнем, фотьойлът или удобното кресло могат да се превърнат в топ скривалища за тези гадинки, където да се спотайват и размножават в очакване на следващата порция кръв.

Обикновено ще откриете дървеници или следи от тях под възглавниците, в шевовете, или в самите конструкции на тези мебели. Ако диванът или фотьойлът има разтегателен механизъм, проверете и тях, както и раклите.

3. В дрехи и багаж

Дървениците най-често се пренасят от едно място на друго, скрити в дрехите ни или в багажа. И не е изключено да са си направили гнездо именно там.

Ако често пътувате, проверете куфарите и пътните чанти, както и дрехите в гардероба, като обръщате специално внимание на гънки, подгъви, ципове, вътрешни подплати и джобове.

И при отсядане в хотели или други места за настаняване, не забравяйте да спазвате всички предпазни мерки, за да предотвратите заразяване на дома ви с дървеници.

4. Зад контакти и в електрически уреди

Дървениците наистина предпочитат да устройват своите гнезда в спалните или в меката мебел, но не се ограничават с тях. Често могат да бъдат открити зад електрически контакти и ключове за осветление например – все защитени, тъмни и топли местенца, на които, не би ви хрумнало да ги търсите.

В някои случаи могат да се настанят дори в електроника като телевизори, лаптопи и компютри, особено ако тези устройства са разположени близо до местата, на които хората прекарват повече време.

5. Други тъмни и тесни места

Когато нашествието сериозно, гнездата на дървениците им могат да бъдат намерени и на други, по-нетипични места. Те обичат тесни и тъмни пространства като пукнатини и процепи в стените и подовите настилки, зад цокли и первази, или под тапети, които не са съвсем добре залепени. Дупки от пирони, рамки на картини, завеси и дори корнизи също са места, на които могат да бъдат открити дървеници.

Колкото по-сериозно е нашествието, толкова по-вероятно е да откриете гадинките и на други, по-нетипични места. Не е изключено да станат активни и през деня – макар принципно да са нощни твари.

Как изглеждат гнездата на дървениците?

И така, вече разбрахте къде да търсите гнездата на дървениците, но трябва също да сте наясно и за какво точно да се оглеждате.

Тези скривалища не са единствено и само места, на които гадинките се крият – наричат се „гнезда“, защото там се размножават и снасят яйцата си. Обикновено представляват струпвания от насекоми, които може да са в различни стадии на развитие, яйца, изпражнения и други следи от тяхната дейност.

Ако откриете едно или повече гнезда на дървеници в дома си, това е ясен знак за сериозно нашествие и трябва веднага да предприемете подходяще мерки за борба с тях.

Ако не успеете да откриете тяхното скривалище, но имате (съмнение за) проблем с дървеници вкъщи, е най-добре да се обърнете към професионалисти. Екипите на Превента ДДДД ЕООД имат необходимите знания и опит не само да се справят с тази задача, но и да унищожат гадинките с помощта на висококачествени мощни препарати.

Не отлагайте – заявете обработка срещу дървеници днес и върнете спокойствието в дома си!

Вижте още от нашия блог

, ,
Google рейтинг
4.8
На база на 486 отзива
js_loader
Call Now Button