web analytics
 
 
18.09.2024 Превента България!

10 факта за дървениците, които ще ви помогнат да се справите с тях

Можете да прочетете или чуете за дървениците какво ли не – от достоверни факти и полезни съвети до откровени глупости, граничещи с научната фантастика. Но как да разграничите митовете от фактите?

В тази статия ще разгледаме 10 от най-разпространените твърдения за тези неприятни паразити. Ние от Превента имаме дългогодишен опит в борбата с дървеници и ги познаваме добре, но и се доверяваме на информацията в сайтовете на авторитетни институции като Университета Пърдю например. Познаването на фактите ще ви помогне да разпознаете заплахата навреме и да предприемете необходимите мерки за справяне с тези упорити вредители.

Дървениците са видими с просто око

Да, дървениците обикновено са с дължина от около половин сантиметър, така че се виждат с просто око. Често биват сравнявани със семка от ябълка, защото имат сходна форма и размер. Дори са по-големи от бълхите, но е много по-трудно да ги видите – майстори са в играта на криеница.

Интересно е, че при хранене тялото им значително увеличава размера си и може да стане почти двойно по-дълго.

Дървениците се крият само в леглата (матраците)

хотел дървенициНаистина, най-често тези насекоми се спотайват в гънки покрай шевовете на матраците или в малки цепнатини в дървената част на леглото. Неслучайно се наричат „креватни дървеници.“ Тъй като не са особено пъргави, дървениците обичат да са близо до своя гостоприемник.

Креватът обаче не е единственото място, където да търсите убежищата им – много често се крият в пролуки и пукнатини в пода или подовите покрития, под килими, зад тапети или лайсни на ламиниран паркет, в гардероби, нощни шкафчета или други мебели близо до леглото.

Дървениците могат да скачат и да летят

Това не е вярно. Дървениците са безкрили насекоми, затова няма как да летят. Освен това, не са никак пъргави – нито могат да скачат като бълхите, нито да се движат особено бързо като хлебарките например. Придвижват се просто чрез пълзене. И подобно на кърлежите, пътуват „на автостоп“.

Пренасянето на дървеници става чрез личен багаж, обзавеждане или дрехи

Точно така. Разбира се, това не са единствените възможни начини, по които можете да се „сдобиете“ с дървеници, но са много често срещани.

Докато обичат да са близо до гостоприемника си, дървениците не прекарват повече от 10 минути върху човешката кожа – за да се нахранят. След това се оттеглят в дрехите, спалното бельо или на друго място, защото иначе топлината не им понася. Поради тази причина обичайно ги внасяме в дома си, скрити в дрехите ни или в багажа при пътуване. А можем да ги „пипнем“ навсякъде – в градския транспорт, докато сме на гости или във ваканция, дори да сме избрали луксозен хотел. Последната хипотеза е особено неприятна, затова ако искате да минимизирате шанса да се заразите с дървеници докато пътувате, следвайте нашите съвети.

Нашествие от дървеници може да има само в места с лоша хигиена

Това е мит. Добрата хигиена е ключова за отърваването от хлебарки, мравки и гризачи, но няма никакво отношение към дървениците – те се интересуват единствено от нашата кръв, както и от други благоприятни условия на средата като определена температура, влажност и наличие на убежища.

Дървениците не правят разлика между гето и хотел с 6 звезди – макар че вероятно ще изберат първото, просто защото в тези места обикновено хората живеят много нагъсто, т.е. има изобилие от храна.

Наистина, вероятно нашествията от дървеници са по-често срещани в домове, където хигиената не е на толкова високо ниво, но това по-скоро се дължи на факта, че това са домакинства с по-ниски доходи, където живеят много хора заедно, подрръжката е по-трудна и най-важното – хората нямат възможност да отделят пари за пръскане от специализирана фирма. А при нашествия от дървеници професиналната намеса е почти винаги наложителна.

Дървениците са нощни паразити и обикновено хапят през нощта

Абсолютно вярно. И за да сме по-точни – изследвания показват, че дървениците дори имат определено часово време, в което се хранят – между 12.00 вечерта и 5.00 сутринта. Това вероятно е резултат от еволюционна адаптация, която позволява на тези насекоми да ни хапят в съня ни напълно необезпокоявани. Иначе би било опасно за тях – както казахме, дървениците са доста тромави и трудно биха успели да се нахранят и след това приберат в убежищата си достатъчно бързо, за да останат незабелязани.

И все пак, не е изключен да хапят и през деня – ако има благоприятни условия за това и се чувстват в безопасност.

Ухапванията от дървеници винаги причиняват големи сърбящи пъпки

Всъщност не е така. Всеки организъм реагира по различен начин на ухапванията от дървеници. Според информация, публикувана на сайта на университета Пърдю, между 30% и 50% от хората, ухапани от дървеници, не проявяват никакви симптоми или имат много леки кожни реакции, така че могат изобщо да не разберат, че нещо ги хапе. Щастливци!

Други не са толкова облагодетелствани от природата и наистина им се образуват големи, зачервени подути пъпки, които сърбят адски много и минават за седмици. В най-лошият сценарий, ухапванията от дървеници причиняват и алергични реакции. Така че, всичко зависи от имунния отговор на организма.

Дървениците могат да живеят месеци наред без да се хранят

Истина е. При неблагоприятни за тях условия като много ниски температури, липса на гостоприемник, или след обработка на помещението с инсектициди, дървениците не са особено активни и не хапят. За съжаление, могат да оцелеят по този начин за продължителни периоди от време, дори година – при условие, че температурите са достатъчно ниски, за да се забави метаболизмът им, но не толкова, че да загинат.

Тази им способност значително затруднява борбата срещу дървениците. Първо, защото затруднява идентифицирането им. И второ – защото може да ни заблуди, че сме се отървали от гадинките след пръскане срещу тях.

Дървениците разпространяват зарази

Можем да обвиняваме дървениците за много неща – безсънни нощи, изпълнени с тревожност, сърбеж по цялото тяло, и дори параноя при отсядане в хотели, обаче що се касае до заразяване с инфекциозни болести, тези насекоми са невинни. Според Американската агенция за опазване на околната среда (EPA), досега няма регистриран случай, в който дървениците да са пренесли на човек някакво заболяване.

В това отношение други вредители, които се хранят с човешка кръв като кърлежите и дори привидно безобидните комари, са много по-опасни.

Дървениците развиват резистентност към инсектициди

За съжаление, е вярно. Също както хлебарките, и дървениците демонстрират впечатляваща адаптивност и в един момент отровите, които ползваме срещу тях, просто не им действат. Това е и една от основните причини за завръщането на дървениците в последните години, след като човечеството беше почти забравило за тях.

Поради нарастващата им резистентност към цели групи инсектициди, опитите за справяне с дървениците чрез стандартни препарати за борба с вредители могат не само да се окажат неефективни, но и да доведат до обратен ефект.

Ето защо при проблем с дървениците е най-добре да се обърнете към професиналисти, каквито сме ние от Превента ДДДД ЕООД. Ние имаме богат опит в борбата с тези гадинки, а и сме вносител на най-иновативните препарати против тях, така че ви помогнем да се отървете от тях. Обадете се и заявете обработка още сега!

Вижте още от нашия блог

Google рейтинг
4.8
На база на 488 отзива
Call Now Button