web analytics
 
 
09.08.2017 Превента България

14 начина как да се отървем от мравките

Мравките са често срещан проблем в много жилища, особено през лятото. В тази статия ще разгледаме 14 ефективни и изпитани начина, по които да се отървете от мравките с естествени и подръчни средства: от домашно приготвени спрейове през прахообразни вещества и смеси, които ги отблъскват, до трикове, с които да ги държите далеч от дома си – или поне от кухненската маса.

Макар мравките да не са паразити (като бълхите или дървениците например), те също пренасят някои болести  – подобно на хлебарките. Освен това са досадни и могат да нанесат щети на имуществото ни. Ето защо тяхното присъствие в нашите домове, офиси и складове е нежелано. На пазара има множество химически препарати за борба с мравките, но въпреки това много хора предпочитат да използват по-безопасни и природосъобразни методи за справяне с тези насекоми. Домашните средства са не само лесно достъпни, но и често се оказват по-бюджетен вариант за борба с мравките. Освен това са много по-безопасни както за нас, така и за нашите домашни любимци и за околната среда.

Мравките като вредители: какво трябва да знаем

Преди да пристъпим към натуралните методи за справяне с мравките, е важно да разберем повече за тези малки нашественици. В този раздел ще разгледаме накратко някои базисни характеристики на тези насекоми, най-разпространените видове, които създават проблеми, и други аспекти, които ще ни помогнат за по-ефективното справяне с тях като вредители.

как да се справим с мравкитеМравките са социални насекоми, които подобно на пчелите живеят в добре организирани колонии със строга йерархия (мравуняци). За да осигурят храна, защита и размножаване за своята колония, те действат като един организъм.

Заедно с осите и печелите, мравките принадлежат към разред Ципокрили. Минават през 4 стадия на развитие: яйце, ларва, какавида и възрастен индивид. Най-често виждаме мравки-работнички – те вършат основната работа в един мравуняк – търсене и събиране на храна, грижи за потомството, изграждане и поддръжка на гнездото, както и защитата му, ако конкретният вид няма мравки-войници. Мъжките мравки (търтеите), имат крила и една единствена задача – да се чифтосват с новите кралици. След това обикновено умират. Самите кралици, от друга страна, обикновено са значително по-големи от мравките работнички и живеят по-дълго. Тяхната основна функция е да снасят яйца и го правят през целия си живот, като по време на чифтосване и те за кратко се сдобиват с криле. Ако имате проблем с летящи мравки вкъщи, прочетете какво означава това и как да подходите.

Въпреки че мравките имат своята роля в екосистемата, когато проникнат или се установят в нашите домове, те се категоризират като вредители – защото могат да създадат проблеми основно в две насоки:

• унищожаване и повреждане на храна и хранителни продукти

Мравките често проникват в кухните и килерите, където нападат и замърсяват хранителните продукти и създават неудобство с непрестанното си пъплене.

• повреждане на имота (сградата)

Някои видове мравки, като дървесните например, могат да причинят сериозни щети. Те гнездят във влажна дървесина и могат сериозно да повредят дървени конструкции в дома ви като като греди и дограми например. Не ядат дървото, но прокопават тунели и галерии в него. С други думи, ако имат благоприятни условия като достатъчно влага и достъп до храна, тези мравки могат дори направят колония в основите на къща.

В България се срещат над 160 вида мравки, но тези, които най-често проникват в обитаваните от хора сгради и създават проблеми са:
– Черна градинска мравка (Lasius niger)
– Дървесна мравка (Camponotus spp.)
– Фараонова мравка (Monomorium pharaonis)

Безопасно и евтино: 14 доказано ефективни начина да се отървем от мравките вкъщи

Възможно ли е да се справим с мравките в дома си без химични препарати? Отговорът на този въпрос зависи от много неща като конкретните специфики на жилището, вида на мравките, доколко е сериозен проблемът с тях и други. Но ако ситуацията не изглежда сериозна, нищо не пречи да опитате. Тук сме подбрали 14 от най-добрите методи и домашни рецепти за прогонване на мравки с натурални средства. Ето кои са те:

1. Напръскайте с вода и оцет

Вероятно сте забелязали как мравките винаги се движат по определени невидими “пътечки”. Всъщност, те използват аромати (феромони), за да ги маркират. А и както повечето насекоми, те общуват помежду си основно посредством тези феромони. За да неутрализирате феромоните и нарушите маркировката им, можете просто да напръскате повърхностите, където сте забелязали мравки, както и местата, от които проникват в дома ви, с разтвор от вода и оцет.

2. Прогонете мравките с подправки

Известно е, че някои масово употребявани подправки действат отблъскващо на мравките. Такива са например черният пипер, лютивият червен пипер, карамфила и канелата. Силният им аромат обърква обонянието на мравките и също им пречи да следват феромонните следи. Можете да наръсите с коя да е от тези подправки (или комбинация от тях) около входовете им и местата, по които минават.

3. Поставете “бариери” от брашно или сол

Други обикновени кухненски продукти, които може да ползвате против мравките са готварската сол и брашното. С тях можете да създадете прахообразни “бариери”, които тези насекоми ще се затруднят да пресекат. Наръсете тънки ивици с брашно или сол в дъното на килера, из кухненските шкафове и на други места, където сте виждали или може да се появят мравки. Въпреки че тези продукти не притежават силен аромат, също могат да объркат феромонните пътеки на мравките – още повече, като се има предвид свойството на солта да абсорбира миризми.

Подобни бариери могат да бъдат направени и с други материали като бебешка пудра или талк например. За по-голяма и трайна ефективност, можете да добавите към тях череп пипер, счукан карамфил или лимонов сок.

4. Прогонете мравките с цитруси

И като споменахме лимонов сок, трябва да знаете, че мравките никак не обичат цитруси, което ни дава още опции в борбата с тях. Лимонът и другите цитруси им действат отблъскващо поради силния си аромат и киселинността си. Най-простото нещо, което можете да направите, е да изстискате лимон върху праговете на вратите, первазите на прозорците и на други повърхности, където сте забелязвали мравки, а след това и в дупките и пролуките, откъдето се промъкват в дома ви.

Можете разбира се да направите и разтвор от вода и лимон в пулверизатор и да го ползвате като спрей или просто да миете с него кухненските плотове и пода. Друга опция, която имате, е да поставете пресни или изсушени лимонови или портокалови кори на местата, където се появяват мравки, или от където влизат в жилището ви.
Освен че отблъскват мравките, цитрусите действат така и на други насекоми като хлебарки и на бълхи например, а едновременно с това придават приятен аромат на дома ви.

5. Пригответе репелентен спрей от препарати за почистване

Домакинските препарати могат да бъдат използвани не само за почистване и дезинфекция, но също и за прогонване на вредители като мравките. Ето една идея как да използвате наличните препарати за почистване като оръжие срещу тези насекоми: смесете равни части от препарат за почистване на стъкло и препарат за миене на чинии в пулверизатор, добавете вода, разклатете добре и напръскайте на местата, където се появяват мравки, или от където влизат в жилището ви. Тези препарати ефективно отблъскват мравките и неутрализират феромонните им следи.

6. Направете си капани за мравки

Лесно можете да направите капани за мравки, като използвате естествена отрова в комбинация с неустоима за насекомите примамка. Всичко, което ви трябва за целта е захар, вода, борна киселина, и капачки от бутилки или други малки контейнери, в които да поставите сместа.

Мравките много обичат всякакви сладки неща, ето защо захарта е идеална примамка за тях. Борната киселина пък е естествена бавно действаща отрова. Смесете киселината със захарта в съотношение 1:3 и добавете малко вода. Идеята е да получите смес с консистенцията на гъст сироп, която да изсипете в капачките и да поставите на ключови места в дома си – близо до кухненския плот, кошчета за боклук, по первази на прозорци, в близост до врати и т.н.

Мравките ще бъдат привлечени от стръвта и консумирайки от сместа, ще приемат и отрова. По-важното обаче е, че също така ще пренесат от борната киселина и в мравуняка. По този начин с капаните ще атакувате първоизточника на проблема с мравките и постепенно броят им в дома ви ще намалее. Ефективността им обаче зависи от редовното наблюдение и подмяна на сместа. Затова забърквайте нова смес на всеки няколко дни до отстраняване на проблема с насекомите.

NB! Борната киселина не е съвсем безопасна за малки деца и домашни любимци, затова или ги поставете на места, където не могат да бъдат достигнати, или ползвайте капачета с малък отвор, от където да могат да влизат само мравките.

7. Прогонете мравките с тебешир

Тебеширът съдържа калциев карбонат (смлени пресовани черупки от морски животни), който обърква феромоновите следи на мравките. С него можете да начертаете своеобразна граница, която те няма да искат да преминат – подобно на бариерите със сол или брашно.

Начертайте дебели линии с тебешир по пътеките на мравките, около зоните, където хранителни продукти се съхраняват, както и около местата, от които влизат.

8. Не изхвърляйте утайката от свареното кафе

Тя също може да се използва като натурално средство за прогонване на мравките – силният й аромат и кофеинът в нея им действат отблъскващо. Можете да поръсите изсушената утайка от кафе по местата, където сте забелязали мравки, около входовете на дома ви, или директно върху мравуняците.

9. Ползвайте етерични масла с репелентни свойства

Благодарение на силните си аромати и активни съставки, които имат естествени репелентни свойства, етеричните масла заемат съществено място сред натуралните средства срещу насекомите. Най-ефективни в борбата с мравките са етеричните масла от:
• лимон
• лимонов евкалипт
• листата на канела
• чаено дърво
• мента
• нийм

Всяко от горепосочените етеричничи масла може да бъде използвано самостоятелно или в комбинация с други масла или съставки в борбата срещу мравките. Най-ефективните начини за приложението на маслата са:

– напоявате малки късчета памук с по няколко капки и ги разполагате на ключови места из дома си:

– приготвяте си спрей против мравки като разтваряте маслото във вода и ползвате пулверизатор, за да напръскате местата, където насекомите са най-активни;

– директно – поръсвате по 1 – 2 капки на ключови места.

10. Прогонете мравките с диатомична пръст

Диатомичната пръст е натурален продукт, съставен от вкаменени останки на микроскопични водорасли (наречени диатомеи), има високо съдържание на силициев диоксид и абразивна текстура. Когато мравките или други насекоми влязат в контакт с пръстта, острите микроскопични частици нараняват техния екзоскелет, а силициевия диоксид със своите абсорбиращи свойства извлича влагата телата им, което в крайна сметка води до дехидратация и смърт.

11. Поръсете с борна киселина

Вече споменахме тази киселина по-горе като съставна част от капан за мравки. Но тя може да се използва и самостоятелно. Борната киселина унищожава мравките, както и други насекоми, по два основни начина: при контакт и след поглъщане. В първата хипотеза, бораксът действа като диатомичната пръст – абсорбира влагата от телата на насекомите, което води до тяхната дехидратация. Във втората, киселината нарушава храносмилателна система на мравките и в крайна сметка ги убива.
NB! Както диатомичната пръст, така и борната киселина трябва да бъдат държани далеч от деца и домашни любимци.

12. Изсипете вряла вода директно в мравуняка

Тази опция е за тези от вас, които живеят в къща. Ако проследите мравешката пътека, вероятно можете да установите насекомите от кой точно мравуняк проникват в дома ви. След това можете директно да изсипете вряла вода в него, елиминирайки както повечето от насекомите вътре, така и яйцата и ларвите им. Не е особено хуманен метод, но пък е лесен и ефективен – стига да повтаряте процедурата, докато унищожите всички мравки от колонията.

13. Предотвратете достъпа на мравките до дома

Друга ефективна мярка срещу мравките в дома ви е блокирането на достъпа им до него. Инспектирайте внимателно жилището си за малки дупчици и пролуки в пода, стените, дограмите, проследете мравешките пътечки и установете от къде проникват, а след това запушете тези отвори с подходящ материал – пяна, силикон или замазка. Наблюдавайте внимателно дали няма да успеят да си проправят път отново – на същото или на друго място. Мравките са доста упорити, така че най-добре прилагайте тази мярка в комбинация с някой от другите методи за борба с тях.

14. Елиминирайте източниците им на храна

Мравките влизат в дома ви най-вече заради храната. Освен всички други опции за борба с тях, които вече изброихме, можете просто да ограничите достъпа им до храна. За целта, поддържайте жилището чисто, не оставяйте неизмити чинии, изхвърляйте редовно кошчетата за боклук, и дръжте храната в хладилника или в плътно запечатани контейнери. Ако това не върши работа, има някои прости трика, с които да държите мравките поне далеч от масата си, както и от храната на домашния любимец.

Налейте на дъното на алуминиеви формички за печене вода и тогава поставете вътре купичката с храна на питомеца ви. Това ще предпази съдинката от набезите на мравките и други пълзящи насекоми.

По подобен начин можете да предотвратите достъпа на мравките и до масата за хранене – просто поставяте всеки един от четирите й крака в подходящи съдове, пълни с вода. Това ще създадете естествена блокада за тези нашественици.

Ако нищо не помага:

как да се отървем от мравкитеВъпреки че натуралните средства, които изброихме по-горе, представляват ефективни и екологични решения за контрол на мравките, има ситуации, в които те не са достатъчни за справяне с тези упорити насекоми – при сериозни нашествия или наличие на колония в самата сграда, където живеете, или в основите й например.

В такъв случай се налага да прибегнете до химически препарати от търговската мрежа – най-популярните от тях са инсектициди под формата на спрейове, гранули или отрови с примамка. Изберете най-подходящия вид за вашите цели от доказан производител и
следвайте стриктно инструкциите за употреба и безопасност. Трябва обаче да знаете, че тези препарати най-често не решават трайно проблема с мравките.

За постигане на оптимални резултати, можете едновременно с инсектицидите да продължите да прилагате и някои от 14-те натурални решения срещу мравките, които изброихме по-горе. Това се нарича интегриран подход за борба с вредителите и се счита за особено ефективен. Освен това, всяко едно от естествените средства за борба с мравките представлява и добра превантивна мярка.

Разбира се, ако имате сериозно нашествие на мравки у дома и естествените методи не са достатъчни за справяне с него, винаги е добра идея да се свържете с експерти по борба с вредителите. Ние от Превента ДДДД ЕООД сме готови ви отървем от тях ефективно, бързо и трайно. Обадете се още сега!

Вижте още от нашия блог

,
Google рейтинг
4.8
На база на 503 отзива
Call Now Button
Viber контактViber контакт