Макар да са неспособни да се размножават, нимфите на хлебарките са ключът към разрастването на всяко нашествие. Ето защо трябва да знаете как да ги разпознавате и как да процедирате с тях – така, че да не позволите на популацията на хлебарките да придобие застрашителни размери. Ще обясним това в следващите редове и ще дадем още много ценни съвети за ефективна борба с тези неприятни вредители.
Съдържание
Какво представляват нимфите на хлебарките и как се развиват?
Тези нимфи разбира се нямат нищо общо с вечно младите и красиви богини от древногръцката митология. В биологията с термина “нимфа“ се обозначава междинния стадий от развитието на инсектите (тези, които не преминават през фаза на ларва) – между яйцето и възрастното насекомо.
Нимфите на хлебарките са наскоро излюпени екземпляри, които минават неколкократно през процес на линеене докато достигнат полова зрялост и се превърнат във възрастни насекоми.
Като подрастващи хлебарки, нимфите значително нарастват по размер от излюпването си до превръщането си във възрастни насекоми. Както други безгръначни, че имат външен скелет (екзоскелет) – твърда хитинова обвивка, която обгръща плътно тялото им. За да могат да растат, нимфите периодично свалят тази обвивка и я сменят с нова, по-голяма – именно този процес се нарича „линеене“.
Как изглеждат нимфите и по какво се различават от възрастните хлебарки?
Общо взето, нимфите изглеждат като миниатюрна версия на възрастните хлебарки, с някои малки разлики:
– Значително по-дребни са от възрастните екземпляри
Размерът на нимфите варира в зависимост от стадия на развитие и конкретния вид, но обикновено са между 2-10 мм, докато възрастните хлебарки са между 1.5 и 5 см. в зависимост от вида.
– Най-често са по-светли на цвят
Нимфите са по-светли от възрастните хлебарки, а непосредствено след линеене могат да бъдат почти бели докато обвивката им се пигментира.
– Нямат крила
Друг признак, по който младите хлебарки се отличават от възрастните, е че последните имат крила – макар и повечето от „домашните“ хлебарки да не летят.
– Антените им са по-къси
Антените на възрастните хлебарки са дълги и много чувствителни – те играят важна роля в тяхното ориентиране и намиране на храна. Антените на младите хлебарки са като тези на възрастните, но по-къси.
– Хранят с по-лесно смилаеми храни
Както много други подрастващи същества, и нимфите предпочитат течна или по-лесносмилаема храна, докато възрастните хлебарки ядат всичко.
– Не могат да се размножават
Както вече стана ясно, нимфите не са полово зрели и могат да се размножават.
Можем ли да объркаме нимфите на хлебарките с други насекоми?
Повечето от нас знаят как изглеждат възрастите хлебарки, но можем да сбъркаме мъничките с дървеници или с някои видове бръмбари. Ето какво трябва да знаете, за да разграничите тези видове насекоми:
– Нимфи на хлебарки и дървеници
Дървениците доста приличат на нимфите на немската хлебарка – приблизително същият размер, същия цвят и сходна овална, сплесната форма на тялото. Но ако ги погледнем по-внимателно, ще забележим, че тялото на малката хлебарката е по-продълговато и не толкова сплеснато, колкото това на дървеницата. По-съществената разлика между двата вида насекоми обаче е в размера на антените. Хлебарките, дори нимфите, имат дълги чувствителни антени, а тези на дървениците са почти незабележими.
Освен това, хлебарките са значително по-пъргави.
– Нимфи на хлебарки и малки бръмбари
Няколко вида дребни бръмбари също могат да бъдат сбъркани с малките хлебарки. Най-често това е ръждиво-червеният брашнен бръмбар (Tribolium castaneum), която също може да се прояви като вредител, защото нерядко се вмъква в човешките жилища и също може да нападне суха храна. Той е дребен и кафяв на цвят, но формата му е различна от тази на хлебарките – има ясно изразен сегмент между главата и долната част на тялото. Освен това е значително по-бавен от нимфата.
Някои видове килимен бръмбар (Anthrenus scrophulariae) също има определени сходства с мъничките хлебарки. Този бръмбар не е вредител, но може да влезе в обитавани от хората сгради, за да снесе яйца – най-често върху текстил от естествен произход като вълна, коприна, естествена кожа и други.
Главата на килимния бръмбар много наподобява тази на хлебарката, но обикновено е по-голям по размер от нимфите, а и тялото му никак не е сплеснато.
Нимфите на хлебарките като индикатор за нашествие
Хлебарките са активни предимно нощем и са много добри в това да остават незабелязани. Ето защо присъствието им в нашите офиси и домове често бива усетено на по-късен етап, когато вече става дума за нашествие от хлебарки.
Когато обаче видим една или няколко малки, още недоразвити хлебарки, това е ясен индикатор за нашествие или, в най-добрия случай, за надвиснало такова. Появата на нимфи по всяка вероятност означава, че наскоро са се излюпили в дома ви – а хлебарките снасят по около 30 – 50 яйца наведнъж. На нимфите обикновено им отнема по няколко месеца да се превърнат в зрели индивиди и да започнат на свой ред да се размножават, така че броят на вредителите нараства лавинообразно.
С други думи, забележите ли мъничка хлебарка в дома си, дори само една, трябва незабавно да вземете мерки. Най-бързият и сигурен начин да овладеете проблема с хлебарките, е да се свържете със специализирана фирма за борба с вредителите.
Превента ДДДД ЕООД е такава компания, лицензирана от Министерството на Здравеопазването, и дава 100% гаранция за трайно унищожаване на хлебарките. Доверете се на професионалистите – заявете обработка сега!