Макар да не можем да ги видим, акарите, и по-точно домашните (прахови) акари, са навсякъде. Заселват се в матраци, дюшеци, лавици, стари възглавници, покривала и мека мебел, килими и изобщо навсякъде, където се събира прах. И това, че са микроскопични, не означава, че са съвсем безобидни. Но как да се отървем от тези невидими вредители?
Съдържание
Как изглежда домашният (прахов) акар?
Ако разгледаме домашния акар под микроскоп, самият му вид е доста застрашителен – остри къси крачка, голямо туловище, и наподояваща клещи глава. Технически, видът спада към разред паякообразни членестоноги. Дори и най-усърдно чистещите домакини трудно могат да се избавят изцяло от акарите вкъщи. Причината за това е микроскопичният им размер, който ги прави практически незабележими. Как да сепреборим с невидим враг?
Акарите, живеещи в домашни условия – в матраци и други спални принадлежности – са толкова дребни, че не могат да бъдат видяни без увеличение, а това създва илюзията, че не съществуват. Размерът на най-големия екземпляр е не повече от 0.5 мм, а по-дребните са с дължина не повече от 0.1 мм.
Домашните акари живеят до 80 дни и за това време броят им може значително да се увеличи – тъй като една женска снася средно по 50 яйца през живота си. Обикновено популациите им стават най-многобройни в края на лятото. По данни от епидемиолозите днес съществуват около 150 разновидности на тези гадинки, за които домашният прах е основно местообитание.
Какво харесват и как живеят домашните акари?
Борбата с домашните акари започва с разбиране на особеностите на вида и техните предпочитания. Те обичат влажни и топли места. Както латинското им название подсказва, Dermatophagoides (derma – кожа) се хранят с мъртви кожни клетки. Затова и човешките жилища, и по-конкретно – леглата – са любимите им местообитания. Температурата в жилищата е средно между 18 и 25 градуса и в тези приятни за акарите условия те винаги си намират храна. Попаднали върху матраци и дюшеци, в дамаската на мебелите, тези микроскопични организми веднага започват да се плодят.
Домашният акар обича прашни и мръсни места, където има много остатъци от храна и където влажността е повишена. По мнението на учените в един грам прах може да се съдържат около 10000 такива екземпляра. Това огромно скупчване на живи твари неизбежно може да доведе до нежелани реакции у хората, които влизат в контакт с тях, и по-точно на алергични реакции. Затова е важно да се борим с акаритев дома си и да държим популациите им под контрол.
С какво точно е опасен домашният акар?
Веднага трябва да се каже, че няма причина да се страхуваме от ухапвания от тези акари – както споменахме, те се хранят с вече отлюспени частици мъртва кожа. Слава богу, не са като крастните кърлежи, които живеят под епидермиса. Въпреки това, домашните акари нерядко предизвикват различни алергични реакции, както и да влошат симптомите на астма. Симптомите на алергия към прахови акари включват кихане, хрема, сълзене на очите, кашлица, затруднено дишане, кожни обриви или дерматити.
Най-уязвими в това отношение са малките деца и хората с повишена чувствителност към такива дразнители.
За да се избегнат усложнения от такова естество, трябва регулярно да се почиства дома, да се изхвърлят стари вещи, да се перат килимите и забърсват мебелите. Едно от най-популярните местообитания на акарите са възглавниците. Те периодично трябва да се сменят. Не забравяйте и за редовно пране на дрехи и спално бельо – и то при температура не по-ниска от 60 градуса.
Хората, които са склонни към алергии или страдат от тях, трябва редовно да се преглеждат при специалист, който навреме да назначи лечение в случай на реакция, предизвикана от праховия акар.
Как да се избавим от домашните акари?
Първо трябва да уточним, е невъзможно напълно да се отървем от праховите акари – това би означавало да живеем в стерилна среда. Такива условия са постижими само в лаборатории. Идеята е да сведем акарите до минимум или поне да държим популациите им под контрол.
Най-важното правило е: почиствайте жилището си редовно и щателно. Обръщайте специално внимание на ъглите и по-затънтените места, където най-често се натрупват прах и мръсотия. Точно там живеят акарите.
Перете редовно спалното бельо, и по възможност го сушете на чист въздух. За съхраняване на чистото бельо използвайте само сухи места.
Махнете старите възглавници и ги заменете с нови. Същото направете и със старите матраци и дюшеци. Най-вероятно са пълни с акари. Откажете се от използване вкъщи на килими с дълги влакна. Не съхранявайте у дома голямо количество плюшени детски играчки, защото и те стават техни убежища. Ако имате малко дете, редовно изпирайте тези играчки с гореща вода или ги замразявайте за 24 часа. След това не пропускайте да ги изсушите на въздух.
Не забравяйте да проветрявате стаите и да използвате пречистватели на въздуха, намаляващи алергените в него. Най-добре да се използва въздухоочистители с ултравиолетова лампа, чиято светлина прогонва вредителите.Това оборудване трябва да е разчетено според размерите на стаята, за да може ефективно да се справи с тези микрочастици във въздуха.
Доказано е, че вече може да се изработи имунитет срещу тези същества. Това е характерно най-вече за децата, живеещи в селска среда. Сблъсквайки се от ранна възраст с акарите, селските деца по-малко се влияят от тяхното негативно въздействие, отколкото техните градски връстници.
Една рецепта срещу акари в матрака
Смесете ½ ч. Сода за хляб и няколко капки етерично масло от лавандула в буркан. Разклатете добре, за да се смесят. През сито поръсете внимателно върху матрака. Изчакайте един час и после оберете сместа с прахосмукачка. Содата за хляб поглъща прахта, влагата и миризмите. А лавандуловото етерично масло има антимикробен ефект и спомага за контрола над акарите. Възглавниците могат да бъдат обработени по същия начин.
Както вече казахме, не е възможно да се избавите напълно от домашните акари, но следвайки съветите, които изброихме, можете да направите дома си по-непривлекателен за тях и да държитепопулациите им под контрол.