Кихане, запушен нос, раздразнени очи? Възможно е да имате алергия към акари – вредителите, които са навсякъде в дома ви – в матрака, по килима, в праха – но не можете да ги видите. Микроскопични са и е известно, че причиняват алергиии. Всъщност, според някои проучвания 10% от населението е алергично към домашни акари, като при хората с респираторни заболявания като астма тази цифра достига 90%.
Ето всичко, което трябва да знаете за алергията към акари – причини, симптоми, начини на предпазване и други полезни съвети.
Първо, нека уточним какво е алергия и какво представляват акарите. Алергията представлява засилена реакция на човешкия организъм, най-често към една протеинова субстанция, която се нарича алерген.
Акарите са вид алергени с естествен произход. Те са малки животинчета, които не могат да се видят с просто око, а под микроскоп имат вид на паячета. Те много обичат влагата и се загнездват в дрехите, дюшеците, килимите, пътеките, възглавниците, диваните, матраците и къде ли не. Но едно от най-любимите им местенца е леглото. Там, ние им предоставяме влага и топлина и има изобилие от микрокожни клетки, с които те си задоволяват гладната потребност.
Трябва да знаете, че само в един грам домашен прах има между 2 и 5 хиляди акари.
Ако страдате от сърбежи на носа, гърлото или по тялото, сълзят ви очите, зачервяват ви се, кихате, имате хрипове, често сте със запушен или течащ нос, кашляте, най-вероятно е да имате свръхчувствителност към домашен прах, полени или акари.
Ако имате тези симптоми, най-добре е да посетите алерголог. Той ще ви направи кръвен анализ или тест на кожата, за да диагностицира алергията.
Най-честите лекарства са капки за очи, инхалатори, кортизонови таблетки, спрейове за нос или имунотерапия.
За всички хора, които страдат от такъв тип алергия, е задължително да спят на антиалергични възглавници и матраци, да избягват контакта с алергените и да сменят често спалното си бельо. Старайте се да поддържате дома си с прахосмукачка, която има НЕРА филтър. Излагайте често матраците си на слънце и много често ги проветрявайте.
Хората, които страдат от астма, са свръхчувствителни към домашните акари и екскрементите им. Тези алергии се активизират през есенно време, защото става по-влажно и по-мрачно , и хората прекарват повече време в домовете си.
Най-срещаните прахови акари са: Dermatophagoides Farinae /американска версия/ и Dermatophagoides Pteronyssinus /Европейски кърлеж/. През есента и пролетта акарите се размножават и концентрацията им е по-голяма.
Съдържание
Здравословни проблеми у хора с алергия към акари:
1. Астма и ринит, който освен със запушен нос се появява и чрез обилна секреция:
(Ринитът е другото заболяване, причинено от алергизирането на организма от полени или акари. Пролетно-летният ринит се дължи на алергия към полени и мъхове. Целогодишният се дължи на акари и най-вече на праховите акари у дома.)
Признаци на астмата – чести пристъпи на кашлица, стягане в гръдния кош, хрипове, които са с видими конвулсии на гръдния кош, недостиг или загуба на въздух, учестено дишане, намалена енергия, чувство на вялост и умора.
2. Хронична кашлица.
3. Атопичен дерматит, екзема, сърбежи, обриви.
Затова е хубаво да се кърми до около 6-7 месечна възраст, защото майчиното мляко предпазва . Хранителният режим на кърмачката също е от значение. Избягвайте маргарин и олио от различни семена.
Как да се предпазите от алергия към акари?
Ето няколко практични съвета как да намалите излагането на алергени, свързани с домашните акари:
1. Избягвате материали от латекс.
2. Сложите върху матрака някаква постелка, за да предотвратите излизането на акарите на повърхността.
3. Възглавниците и завивките със синтетичен пълнеж (вата) са за предпочитане пред вълнените и перушинените пълнежи, които са на челно място сред развъдниците на акари. Порестите дюшеци от пяна и дунапрен, макар и синтетични, също събират много акари.
4. Перете много често платнените и плюшените играчки.
5. Редовно проветряване и почистване на праха от повърхностите.
6. Замяна на килимите и пътеките с фаянс, паркет, гранитогрес.
7. Опитайте се да контролирате влажността на въздуха и температурата: да не надвишава 20 градуса, а пък влажността да е около 50%.
Comments are closed.