web analytics
 
 
17.06.2015 Превента България

Всичко, което не знаете за осите

С настъпването на пролетта, осите се появяват отново. Макар да са неприятни и да жилят болезненено, те имат своите позитивни страни. В тази статия ще разгледаме 15 интересни факта за осите, които вероятно не знаете.

1. Има над 30 000 вида оси. Най-общо се разделят на социални (които живеят в колонии) и самотни. Осите имат 2 двойки криле, и продълговато тяло, вталено в средата, а окраската им варира в зависимост от вида. Най-популярните видове, които познаваме са на черно-жълти райета.

2. Социалните оси живеят в колонии и са разделени на касти. Във всяка колония има женски оси ( работнички), мъжки оси (търтеи) и царица.

изтеглен файл3. Жилят единствено женските оси. Мъжките имат една-единствена задача – да оплождат новите царици.

4. Осите притежават остро жило, което е гладко и лесно прониква в кожата, но и лесно се измъква от там. По тази причина те могат да жилят много пъти, като всеки път впръскват определено количество отрова.

5. Ужилванията от оси (от стършели) могат да бъдат много опасни – особено за тези, които са алергични. Независимо дали човекът е алергичен или не, ухапванията по лицето, шията, устата или в меките тъкани са рискови.

6. Ако сте алергични към ухапвания от оси, симптомите са силно подуване на ухапаното място, отоци на други места по тялото, разстройство, повръщане, обрив пристъпи на задушаване (астма). Може да се стигне и до анафилактичен шок – животозастрашаващо състояниу коети изисква адекватна лекарска намеса.

7. При ужилване от оса, сложете студени компреси със студена вода и лед, с алкохол или амоняк. Ако можете, веднага измийте мястото с ледена вода и го наложете с препарат за намазване, по възможност антихистаминов. Налагане на кал върху ухапаното място също помага.

8. Гнездата на осите са изградени от пити, с килийки от едната страна. Тези пити не са восъчни, а са от материя, която наподобва хартия или папиемаше. Гнездата са обвити отвън със същи материал, който осите сами произвеждат. За целта насекомите използват сдъвкана дървесина и слепващи вещества от слюнката си.

А самите килийки в гнездата не са за мед, както при пчелите, а за яйцата.

9. Осите строят гнездата си в хралупи на дърветата, в земята, под капаците на празните кошери и под покривите на къщите или стрехите, както и на други скатани местенца.

Гнездото се ползва само докато същуствува колонита – от ранна пролет до късна есен. След това всички оси измират, с изключение на оплодените кралици, които отлитат в търсене на подходящо място за презимуване.

10. Осите са всеядни. Хранят се с нектар от цветове, ловуват други насекоми, а също обичат и човешка храна – особено месо и сладко.

11. Миризмата на храни и напитки, съдържащи захар, както и месо и риба, страшно привлича осите. Ето защо те са редовни неканени гости на нашите барбекюта и пикници.

12. Осите никак не обичат миризма на мента, евкалипт, лавандула и чаено дърво. така че, можете да опитате да ги отблъснете с тези етерични масла. Ако това не свърши работа, просто запалете изсушена утайка от кафе в алуминиево фолио.

оси13.  Осите не пренасят болести и зарази и се възприемат като полезни насекоми заради ролята си на опрашители и факта, че спомагат за контролирането на популациите на други вредители – листни въшки и гъсеници например.

14. Осите се дразнят от резки движения, затова избягвайте да опитвате да ги прогоните с ръце, когато летят около вас – това може да ги раздразни и да ви ужилят.

15. Осите общуват помежду си чрез феромони. При наличие на заплаха за гнездото им, те са способни да се мобилизират и да нападнат агресора за по-малко от минута. Ето защо не се препоръчва сами да се справяте с гнезда на оси, а да потърсите професионална помощ.

Ако имате проблем с осите на терасата или в двора, свържете се с нас. Ние от Превента извършваме обработки слещу оси и премахваме гнездата им в частни имоти професионално, безопасно и ефикасно.

 

, ,
Google рейтинг
4.8
На база на 455 отзива
js_loader
Call Now Button