Няма мухи, които да са особено приятни за нас, хората, но името на този вид е особено красноречиво: зли мухи. Тези дребни двукрили насекоми са не само досадни, но и хапят болезнено. За съжаление, злите мухи са широко разпространени и в България – ето защо е важно да можете да ги разпознавате и да знаете как да се предпазвате от тях.
Съдържание
Обща информация за злите мухи
Известни още като бъжгун, злите мухи (Black flies) са семейство двукрили насекоми (Simuliidae), обединяващо много различни видове. Като цяло, те са много по-дребни от домашната муха – около 1-5 мм. Толкова са малки, че хората често ги бъркат с винарки. Последните обаче не хапят, докато женските мухи са кръвосмучещи през размножителния си период. Те снасят яйцата си на места с течаща и вода и затова районите края реки и водоизточници изобилстват от зли мухи, особено през пролетта и лятото. В периодите от годината, когато има проливни валежи, е възможно да се разпространят и на други места. Ларвите на злите мухи съществуват изключително и само във водна среда.
Познати са около 2 000 вида от тези мухи, които обитават всички континенти, с изключение на Антарктида. Въпреки че всички те принадлежат към едно и също семейство, има значителни вариации във външния им вид, местообитанията и предпочитаните условия на отделните видове.
Ухапванията на злите мухи
Макар и сравнително редки, ухапванията от зли мухи са известни със своята болезненост и факта, че често предизвикват алергични реакции. Особено опасни са за малки деца, а през 2012 г. отделението по Детска токсикология на Пирогов се напълва с малки пациенти, пострадали вследствие на ухапвания от насекоми, за които лекарите подозират, че са именно зли мухи. Друг известен случай с тези насекоми е от 20-те години на миналия век, когато те предизвикали масов мор на цели стада крави в Северозападна България.
Както вече уточнихме, хапят само женските представители на тези насекоми, и то през размножителни си период. Освен това, не всички представители на семейство Simuliidae нападат хора. Повечето видове предпочитат да се хранят с кръвта на птици или други бозайници. Въпреки това, някои видове, като тези от родовете Simulium, Prosimulium, и Austrosimulium хапят и хора.
Особеното при ухапванията от зли мухи е, че понеже не разполагат със специализиран хобот като комарите например, те разкъсват кожата с малките си остри челюсти, в резултат на което оставят малка рана, а не просто следа от убождане. Мястото често се зачервява, подува и възпалява, а ухапаният човек изпитва дискомфорт, парене и сърбеж. При някои хора тези симптоми могат да се прераснат и в по-сериозни алергични реакции, включително големи отоци или обриви.
Как да се предпазим от злите мухи?
Единственото, което може да се препоръча за лична защита, е да се избягват райони с бързотечащи води в най-активния период на мухите, а това са месеците с най-много валежи.
За щастие, злите мухи рядко влизат в домовете ни и изобщо в сгради. Така че третиране в домовете не се налага. Но при нарастване на популациите им, което застрашава добитъка и хората, се правят обработки от специализирани фирми като Превента ДДДД ЕООД. Третирането не елиминира изцяло популациите на злите мухи – това няма как да се случи на открито – но знаително намалява броя им.
Comments are closed.