Имате хлебарки вкъщи? Хиляди домакинства в България и милиони по целия свят се сблъскват с този проблем. Добрата новина? Има работещи решения за трайно премахване на хлебарките. Преди да грабнете чехъла или случаен спрей, отделете 10 минути да опознаете „врага“, както и да научите за различните методи и средства за борба с хлебарките и тяхната ефективност.
В тази статия ще разберете всичко, което трябва да знаете за хлебарките:
- Защо са толкова устойчиви и трудни за контрол
- Какви видове хлебарки има
- Какви са признаците на нашествие
- Kои са най-ефективните методи за унищожаването им
- Kога да потърсите професионална помощ
- Много друга полезна информация
Хлебарките: история, произход и разпространение
Хлебарките са насекоми от разред Blattodea. като на латински blatta означава „насекомо, което избягва светлината“. И повечето видове са точно такива – потайни насекоми, активни предимно нощем.
На български името “хлебарка” произлиза от думата хлебар (пекар, производител на хляб). Това етимологично обяснение предполага връзка с местата, където хлебарките често се срещат – като хлебарници, кухни, складове и други помещения, където има изобилие от храна, топло е и има много опции за укритие.
Може би не знаете, но хлебарките са едни от най-древните създания на планетата. Според палеонтологични и генетични данни, те съществуват от над 300 милиона години – още преди появата на динозаврите. За разлика от последните обаче, хлебарките са се запазили като вид до днес, защото успешно са се адаптирали към променящите се условия на средата.
Първите хлебарки вероятно са произлезли от тропическите райони на древните континенти. Те са обитавали влажни гори и пещери, където са се хранили с органични отпадъци и разлагаща се материя.
С времето, особено с развитието на човешките общества, търговията и миграциите, хлебарките са се разпространили по целия свят. Днес могат да бъдат открити почти навсякъде, освен на полюсите.
Физиология и анатомия на хлебарките
Една от причините за адаптивността и устойчивостта на хлебарките се крие в тяхната уникална физиология и анатомия.
Тялото на тези насекоми е сплеснато, овално и силно сегментирано, което им позволява да се промъкват през изключително тесни пространства. Размерите им варират от едва няколко милиметра при новоизлюпени нимфи, до над 12 сантиметра при някои тропически видове. Цветът обикновено е кафяв или черен – идеален камуфлаж в среда с ниска осветеност.
Както всички насекоми, така и хлебарките, имат тяло, което се състои от глава, гръдна част и корем.
Главата е сравнително малка, с фасетъчни очи, специално пригодени за виждане при ниска осветеност и чифт дълги антени. Антените са снабдени със специализирани сензори, които позволяват на хлебарките да усещат механични дразнения и различни химически сигнали, и им помагат да се ориентират в околната среда. Освен това им служат като средство за комуникация.
Коремът на хлебарките е най-голямата част от тялото им. В него са разположени всичките им органи. В задния му край се забелязват чифт къси израстъка, наречени церки, които имат сетивна функция.
Гръдната част e съставена от три сегмента, първият от които покрива горната предна част на тялото като щит. Тя включва и три чифта дълги крайници, всеки от които завършва с чифт кукички (подобни на миниатюрни нокти). Краката са снабдени и с тарзални подложки – възглавничковидни структури, които отделят лепкава секреция с адхезивни свойства. Благодарение на тези подложки и кукичките, хлебарките могат да се придвижват по гладки и вертикални повърхности.
Известно е, че хлебарките са доста бързи – развиват скорост до 5 км/ч, което е впечатляващо за размерите им.
Повечето видове имат и крила, но много малко от тях ги използват. Тези, които се срещат у нас, не летят.
Видове хлебарки
Открити са повече от 4 500 вида хлебарки. За щастие, повечето от тях не представляват проблем за нас, хората. В България са разпространени 4 вида, които се категоризират като вредители: немската хлебарка (Blattella germanica), американската хлебарка (Periplaneta americana), ориенталската хлебарка (Blatta orientalis) и кафявоивичестата хлебарка (Supella longipalpa).
Всеки вид се характеризира със специфични биологични и поведенчески особености, включително предпочитани местообитания, активност и устойчивост. Разграничаването им спомага за локализирането на скривалищата на хлебарките и има съществено значение при избора на адекватни мерки за тяхното унищожаване.
-
-
- Германска (Немска) хлебарка
-
Германската хлебарка е сравнително малка, с дължина от 13 до 16 мм. Цветът й е светлокафяв, като характерна особеност са двете тъмни почти успоредни ивици, които минават отзад на главата до основата на крилата.
Този вид хлебарки предпочитат топли, влажни и скрити места – кухни, бани, зад уреди, мебели и в близост до тръбопроводи. От всички четири вида, германската хлебарка най-често се среща в жилища и заведения.
-
-
- Американска хлебарка
-
Това е най-голямата от разпространените в България хлебарки – достига до 5 см. Тялото й е червеникаво-кафяво с характерна жълтeникава шарка под формата на цифрата 8 на горния преден гръден сегмент.
Обитава влажни, тъмни и топли зони – канализации, мазета, шахти, тъмни складове. По-рядко се среща в жилищни помещения.
-
-
- Ориенталска хлебарка
-
Ориенталската хлебарка е със среден размер – достига дължина от 20 до 25 мм. Тялото й е тъмнокафяво до черно, с лъскава обвивка. Мъжките имат крила, покриващи около три четвърти от тялото, докато при женските крилата са значително по-къси.
Тези хлебарки предпочитат хладни и влажни места, като мазета и канализации. Не са така пъргави – движат се по-бавно от другите видове и са по-малко склонни да се катерят. По-устойчиви са на ниски температури.
-
-
- Кафявоивичеста хлебарка
-
Това е най-дребната от четирите вида хлебарки – достига едва 10–14 мм. Светлокафява, с две жълтеникави напречни ивици.
За разлика от другите видове, кафявоивичестата хлебарка обича сухи и топли местообитания – зад картини, в електроуреди или в гардероби. По-рядко обитава кухни и бани.
Жизнен цикъл и размножаване при хлебарките
Хлебарките преминават през непълна метаморфоза (хемиметаболия), която включва три основни етапа: яйце, нимфа и възрастен индивид. При подходящи условия всяка от тези фази се забързва, което разбира се води до по-многочислени популации и по-сериозни проблеми с тези вредители.
Освен че се размножават и разпространяват доста бързо, хлебарките имат и ефективни механизми за поддържане на популациите си, което изключително много затруднява борбата с тях.
Един такъв механизъм е например партеногенезата – форма на безполово размножаване при някои видове, при която женската произвежда жизнеспособно потомство сама, без участие на мъжки. Обикновено това се случва, когато в популацията липсват мъжки хлебарки.
Когато те са налице, размножаването се осъществява по обичайния за насекомите начин. Мъжкият предава семенна течност на женската чрез специализирани репродуктивни структури. Тя от своя страна я съхранява в специален орган (сперматека), което позволява да опложда постепенно множество партиди яйца.
С други думи, една женска хлебарка е способна да създава няколко поколения след само едно чифтосване, а в някои случаи и изобщо без такова (при партеногенезата). Това, разбира се, е много голям проблем – защото означава, че ако след обработка оцелее дори само една женска хлебарка, популацията бързо може да се възстанови – а с нея и нашествието.
Имайте предвид, че при благоприятни условия само една женска немска хлебарка и потомството й могат да създадат популация от 30 000 насекоми за една година.
Но да се върнем на жизнения цикъл на хлебарките. След оплождането женската произвежда оотека – твърда защитна капсула, която съдържа от 10 до 50 яйца, в зависимост от вида. Тя е продълговата, обикновено кафява на цвят и предпазва яйцата от изсъхване и други външни фактори, неблагоприятни за тях, включително излагане на инсектициди.
Някои видове – като американската хлебарка (Periplaneta americana) например – закрепват оотеката на скрито място. Други – като германската хлебарка – я носят прикрепена към тялото си почти до самото излюпване на яйцата, което увеличава шансовете за оцеляване на потомството.
Инкубацията трае от няколко дни до няколко седмици в зависимост от вида на хлебарките и условията на средата. След това се излюпват младите хлебарки, наречени нимфи. Те приличат на възрастните насекоми, но са по-малки, по-светли на цвят и безкрили. Преди да се превърнат във възрастни индивиди, нимфите на хлебарките преминават през няколко етапа на линеене – смяна на външната хитинова обвивка, която се налага, за да могат да нарастват на размер.
Продължителността на жизнения цикъл на хлебарките варира от 2 до 12 месеца в зависимост от вида, температурата, влагата и наличието на храна.
Какви болести пренасят хлебарките?
Понеже често се движат из канализации, в тоалетни, контейнери за боклук и други мръсни места, хлебарките лесно могат да прихванат най-различни зарази и патогени. И когато след това полазят по масата, кухненския плот или директно нападнат хранителни продукти, могат да пренесат тези патогени върху тях а от там и на хората, които влизат в контакт с тези предмети.
Ето защо макар и по принцип да не хапят, хлебарките никак не са безобидни. Те пренасят и нaд 40 видa бoлecти – основно чрез заразена храна. Haй-чecтo cpeщaните сред тях ca стомашно-чpeвнитe зaбoлявaния, ĸaтo caлмoнeлa, дизeнтepия и коремен тиф. Но хлебарките могат да предават и някои вируси (Хепатит А), както и паразити – амеобиаза, лямбиоза, тении.
При нашествия от хлебарки, хората обитаващи инфестираните помещения, най-често се заразяват със стомашно чревни (бактериални) инфекции като:
-
-
- Салмонелоза
-
Хлебарките, подобно на гризачите, нерядко пренасят almonella [sp.] – бактерия, която може да причини салмонелоза. Заболяването не е животозастрашаващо, но е опасно е за деца, хора в напреднала възраст и такива с компрометиран имунитет.
-
-
- Дизинтерия
-
Причинява се от бактерии от род Shigella, които често се пренасят от хлебарки, и е вид гастроентерит.
-
-
- Coli инфекции
-
-
-
- coli е гра-отрицателна бактерия, която често се изолира от домашните хлебарки. И макар тя да е нормална част от човешката чревна флора, някои патогенни щамове могат да причинят сериозни инфекции и усложнения. Това я прави един от най-честите причинители на инфекции, предавани от хлебарки в домашна среда.
-
Симптомите на трите заболявания са сходни: диария, понякога съдържаща кръв и слуз, болезнени стомашни спазми, гадене, повръщане и висока температура.
По сходен начин става и заразяването с тях – най-често чрез консумация на храна или напитки, замърсени с фекалии на насекомите.
Освен бактериални, вирусни и общи инфекции, както и паразити, хлебарките са способни да причинят и други здравни проблеми. Американска агенция за опазване на околната среда (EPA) изрично предупреждава, че хлебарките и техните изпражнения могат да причинят астма и алергии, особено при деца.
Признаци за наличие на хлебарки
Понеже са потайни и активни през нощта насекоми, понякога отнема месеци докато осъзнаем, че имаме нашествие от хлебарки. А за тези месеци популацията им може да е нараснала тройно. За да успеем да идентифицираме проблема навреме, трябва да сме запознати с основните признаци за наличие на хлебарки.
-
-
- Живи екземпляри
-
Най-очевидният признак за нашествие е да видите хлебарка в дома си. В повечето случаи това става като светнете лампата нощем, когато те изпълзяват от своите скривалища, за да търсят храна, вода и да се размножават.
Ако видите дори само една хлебарка, вероятно това означава, че още десетки се крият зад кухненските шкафове, в канала или на други труднодостъпни места.
-
-
- Мъртви хлебарки и части от тях
-
Ако забележите мъртва хлебарка, ситуацията е сходна с горната, а вероятно и по-сериозна.
При активно нашествие също така може да се натъкнете на хитинови обвивки, откъснати антени или крайници от насекомите. Това също е ясен знак, че имате проблем и трябва да вземете мерки веднага.
-
-
- Изпражнения от хлебарки и странни петна
-
Където има хлебарки, има и техни изпражнения. Фекалиите на по-дребните екземпляри визуално наподобяват смляно кафе или черен пипер. По-големите хлебарки оставят след себе си тъмни, цилиндрични изпражнения със заоблени краища и ръбове отстрани.
Освен фекални следи, хлебарките често оставят след себе си и петна – малки, тъмни и с неправилна форма. Обикновено оставят такива по стените, пода и по други повърхности, където са най-активни.
-
-
- Яйца на хлебарки (оотеки)
-
Неоспорим признак за присъствието на хлебарки в дома ви, а вероятно и за нашествие, са яйцата им. Както стана ясно, те са на групи и обвити в твърди капсули, наречени оотеки. Обикновено ги снасят на влажни, труднодостъпни места като например задната част на кухненските шкафове или под тях, в пукнатини в стените и пода, в мебели и и на други скрити места.
-
-
- Необичайна миризма
-
При по-сериозни нашествия от хлебарки в помещенията се долавя и специфична миризма, която се дължи основно на феромоните в изпражненията им. Тя е неприятна и наподобява миризма на влага, мухъл и мазнина.
-
-
- Драскащи шумове нощем
-
Макар че са малки, хлебарките не са особено тихи насекоми и хората с по-остър слух са способни да доловят тяхното движение. Ако чувате леки драскащи или шумолещи звуци нощем, може това да са хлебарки.
Къде се крият хлебарките?
Хлебарките обичат да се крият на топли, тъмни и влажни кътчета в близост до храна. За да се отървем успешно от тях, трябва за идентифицираме скривалищата им, които често са на труднодостъпни места. Ето кои са те:
-
-
- Под/зад масивни мебели или вътре в тях
-
Често се откриват гнезда на хлебарки под масивни мебели или зад тях – кухненски шкафове, бюфети, дивани. Вътрешната част на някои мебели също е често предпочитано убежище – особено ако има наслоена мръсотия, хранителни отпадъци, влага или хартиени изделия.
-
-
- В пролуки и кухини в пода и стените
-
Тялото на хлебарките е така устроено, че да могат да се вмъкват в много тесни процепи и пукнатини. И именно на такива места можем да ги открием – пукнатини в пода или стените, фуги в подови настилки, ламперии и други подобни. Също така, ако успеят да се промъкнат зад гипсокартон на тавана или стените, ситуацията става много неприятна.
-
-
- В тръби и водопроводи
-
Тези съоръжения предоставят на хлебарките защитена, влажна среда, в която могат да останат незабелязани, да се размножават и разпространяват почти необезпокоявани. Много често се крият именно на такива места, където не могат да бъдат забелязани – във водопроводни инсталации, въздухопроводи, канализация. .
-
-
- В електрически уреди
-
Повечето електрически уреди излъчват топлина и предлагат удобни укрития, а някои дори и храна. Такива са например микровълновата, миялната машина, и тостерът, в които винаги има остатъци от храна. Цяло угощение за хлебарките!
-
-
- Около кошчета за боклук
-
Кошчетата за боклук са като магнит за хлебарките. В тях винаги има изобилие от храна за непридирчивите всеядни насекоми. Ето защо те често се крият в непосредствена близост до тях.
А как да разпознаете безпогрешно едно скривалище (гнездо) на хлебарки? По признаците, които описахме по-горе.
Източници на инфестация и начини на проникване
Всеки, който се е сблъсквал с нашествие на хлебарки, си е задавал въпроса от къде са дошли и как са проникнали. Отговорите на тези въпроси са от ключово значение за правилното адресиране на проблема и ефективното му разрешаване. Защото, дори и да се елиминира популацията в определено помещение, жилище или сграда, ако не е отстранен източникът или предотвратен достъпа им, остава рискът от появата на нови хлебарки.
Основни източници на инфестация:
-
-
- Канализационна мрежа и шахти
-
Хлебарките, особено американските, често обитават канализационни системи, където намират идеални условия – топлина, влага и органични отпадъци. Оттам лесно проникват във вътрешността на сградите чрез сифони, щрангове и тръбни канали.
-
-
- Комунални зони и търговски обекти
-
Ако в непосредствена близост до жилището ви има заведения за хранене, хранителни магазини или складове, е много вероятно хлебарките да са дошли оттам. Защото такива търговски обекти често поддържат среда, благоприятна за тяхното размножаване.
-
-
- Съседни жилища и помещения
-
В многофамилни сгради и жилищни блокове хлебарките лесно преминават от един апартамент в друг чрез общи инсталации, шахти, пролуки и общи части.
Ето защо в такива случаи се препоръчва собствениците да действат координирано и да обработват и общите части на етажната собственост. За целта, ние от Превента предлагаме пръскане на входове срещу хлебарки.
-
-
- Внасяне на заразени предмети
-
Макар хлебарките да се разпространяват по този начин много по-рядко, отколкото дървениците, това все пак се случва. Например, при пренасяне на мебели втора ръка, багаж, електроуреди или кашони, по тях или вътре в тях да има хлебарки или техни яйца.
-
-
- Компрометирана сградна инфраструктура
-
Сгради с компрометирана изолация, неуплътнени дограми и стари тръбопроводи улесняват достъпа на хлебарки от външната среда и канализацията към вътрешността.
Начини на проникване
Най-често хлебарките могат да проникнат в обитаваните от нас сгради през следните места, често наричани „входни точки“ (entry points):
-
-
- Пролуки и фуги в дограми или около тръби и кабели;
-
Хлебарките използват всяка възможност за достъп – малки пролуки около електрически инсталации или тръби, неуплътнени фуги и процепи в стени и подове, особено в дограми.
-
-
- Канализационни и водоснабдителни системи;
-
Понеже умело се катерят, те използват сифони, щрангове и тръбни канали, за да пропълзяват от долните етажи или мазета директно в кухни и санитарни помещения.
-
-
- Вентилационни отвори
-
Ако не са снабдени с или без защитни мрежи, тези отвори също могат да бъдат използвани като входни точки от хлебарките, особено в кухненски и санитарни помещения, свързани с други апартаменти или обекти.
-
-
- Отворени прозорци и врати.
-
В търсене на топлина и храна хлебарките могат да проникнат в дома ви или офиса и директно от външната среда – ако има оставена отворена врата или прозорец без мрежа, особено нощем.
Как да предотвратим достъпа на хлебарки до дома си?
Цялостната стратегия за борба с хлебарките неминуемо включва и мерки за предотвратяване на техния достъп до дома или друга сградна инфраструктура. Ето някои конкретни, практически мерки, които всеки може да предприеме, за да не допуска хлебарки в жилището или офиса си.
-
-
- Запечатване на входните точки
-
Инспектирайте внимателно жилището си за наличие на фуги, пукнатини и пролуки, които служат или могат да послужат като вход за хлебарките, и ги запечатайте с подходящ материал. Обърнете специално внимание на зоните около тръби и електрически кабели, както ина дограмите.
-
-
- Поддръжка на канализационната и водопроводна система
-
Каналите и водопроводите често служат на хлебарките като входове към обитаваните от нас сгради. Освен това, при наличие на теч вероятността от нашествие на хлебарки се увеличава, тъй като влагата ги привлича. Проверявайте за течове и запушвания, монтирайте сифони с клапа, които ще попречат на хлебарките да влязат през канализацията.
Добра идея е и да изолирате каналите и водопроводите, когато това е възможно, със специални решетки или мрежи, за да предотвратите достъпа на вредители.
-
-
- Контрол на обектите и средата около дома
-
Ако имате хлебарки в двора на къщата си, в гаража или в общите части на блока, рискът те да влязат и вътре в дома ви е значителен. Затова поддържайте чисто и подредено и в тези зони и при наличие на проблем в тях, вземете мерки.
Ако живеете в жилищен блок, е препоръчително профилактично да се третират входове, мазета, стълбища и асансьори срещу хлебарки и други вредители.
-
-
- Внимание при пренасяне на вещи
-
При покупка на мебели и уреди, особено ако са втора употреба, проверявайте за наличие на (следи от) хлебарки и дървеници
Борба с хлебарките
Борбата с хлебарките е предизвикателство, което изисква ясна стратегия и комплексен подход, включващ превантивни мерки, специализирани препарати и средства и при необходимост – професионална помощ. Тук ще разгледаме различните опции за ефективно справяне с тези упорити вредители, започвайки с превенцията.
- Превантивни мерки
-
-
- Предотвратяване на достъпа
-
В предходната секция описахме подробно какви са най-честите източници на инфестация, как хлебарките проникват в обитаваните от нас помещения и как да предотвратим това – с конкретни практически съвети. Това е много важна част от цялостната стратегия за борба с хлебарките, така че не пропускайте тази стъпка!
-
-
- Поддържане на добра хигиена
-
Хигиената е един от най-важните фактори в борбата с хлебарките. Тези насекоми са привлечени от остатъци от храна, наслоена мръсотия и дори малки мазни петна или такива съдържащи захар. Дори и минимално количество мръсотия и отпадъци са достатъчни, за изхранването на цяла колония от хлебарки, особено при наличие на топлина и влага.
Ето защо редовното щателно почистване е е от съществено значение при проблеми с тези вредители – особено на рисковите зони като кухнята и кухненския плот, подовете и трудно достъпните места зад и под електрически уреди и мебели.
Изхвърлянето на боклука също трябва да се извършва редовно – поне веднъж дневно, като се използват кофи с капак, който плътно затваря. Дори използвани гъби и парцали за миене на съдове трябва да се изсушават и поддържат чисти, тъй като задържат остатъци от храни и влага, които привличат хлебарките.
-
-
- Правилно съхранение на храни и хранителни продукти
-
Хлебарките са всеядни насекоми, които могат да се хранят с буквално всичко – от брашно, през месо и плодове до лепилото на опаковки и хартия. За да не ги привличате, е важно да съхранявате всички хранителни продукти в плътно затворени кутии или контейнери – и то такива, които не могат лесно да прегризат. Хартиените торбички и найлоновите пликове няма да ви свършат работа.
Не забравяйте и храната за домашни любимци – купичките с гранули или консерви трябва да се прибират след хранене и да не се оставят през нощта. Това е честа причина за поява на хлебарки в домове, в които иначе се поддържа висока хигиена.
- Домашни рецепти и натурални решения
Много хора се стараят да избягват употребата на агресивни препарати в ежедневието си, включително при борба с вредители като хлебарките. Действително, има някои естествени, екосъобразни средства за прогонване на тези насекоми, които могат да бъдат ефективни, ако проблемът не е сериозен. Всички те са и идеални като средство за превенция на хлебарките. Ето някои от тях:
-
-
- Етерични масла
-
Някои етерични масла имат репелентни свойства и могат да бъдат използвани за отблъскване на хлебарки. Маслата от мента, евкалипт и лавандула са сред най-ефективните в това отношение. Могат да ви свършат работа и маслото от лимонена трева, цитронела и чаено дърво.
Начин на употреба:
Спрей с етерично масло: Сложете 10-15 капки от избраното от вас етерично масло в пулверизатор, пълен с вода. Можете да добавите и малко спирт и спреят е готов.
Памучни късчета с масло: Нанесете няколко капки етерично масло върху късчета памук или тампони за почистване на лице и ги поставете в рисковите зони.
Имайте предвид, че етеричните масла няма да решат проблема ви с хлебарките, ако е сериозен. Освен това, ефектът им е доста краткотраен и е необходимо е редовно пръскане или подмяна на съществуващите.
-
-
- Борна киселина
-
Борната киселина е известна със своите инсектицидни свойства и често се използва в домашни условия за контрол на хлебарки и други вредители. Тя действа като стомашна отрова за насекомите и може да бъде ефективна при правилно приложение.
Начин на употреба:
Примамки с борна киселина: Смесете равни части борна киселина, брашно и захар и поставете сместа в подходящи малки съдове като капачки от буркани например. Разположете ги в рисковите зони. Брашното и захарта служат като аткрактант за хлебарките, а борната киселина, както вече разбрахме, ги мори.
Прахообразно приложение: Поръсете борна киселина в пукнатини, зад уреди и в други скрити места, където сте забелязвали хлебарки.
Предпазни мерки:
Въпреки че борната киселина е с ниска токсичност за хора и домашни любимци, тя все пак трябва да се прилага внимателно. Избягвайте контакт с кожата и вдишване на праха, и не я прилагайте в зони, достъпни за деца и домашни любимци.
С борна киселина можем да унищожим отделни екземпляри, но не и цялостно да решим проблем с хлебарки. Повечето ще оцелеят и ако не се вземат допълнителни мерки, ще възстановят популацията за нула време.
-
-
- Други домашни рецепти и натурални решения
-
Освен етерични масла и борна киселина, съществуват и други достъпни и безопасни натурални средства, които могат да помогнат за прогонване на хлебарките.
-
-
- Диатомична пръст
-
Диатомичната пръст е фин прах, съставен от микроскопични силициеви черупки. Тя има механично действие – частиците ѝ са с абразивна структура, която наранява външната обвивка на насекомите, дехидратира ги и в крайна сметка води до тяхната смърт. Поръсва тънък слой от нея в пукнатини, зад мебели и други рискови зони.
-
-
- Дафинов лист
-
Дафиновият лист е популярно натурално средство, което има отблъскващ ефект върху хлебарките. Те не харесват аромата му и го избягват. Листата могат да се поставят в кухненски шкафове, чекмеджета, килери и други затворени пространства, където съхранявате храна. Освежавайте ги периодично, тъй като с времето ароматът – и съответно ефектът му – отслабва.
-
-
- Други
-
Можете също така да използвате някои съставки, които обикновено са налични в кухнята на всяко домакинство, за да опитате да прогоните отвратителните нашественици. Такива са например оцетът и лимоновият сок, които можете да използвате за почистване на повърхности и премахване на техните феромонни следи.
Друга домашна рецепта срещу хлебарки е смес от сода бикарбонат и захар в съотношение 1:1. Захарта ги привлича, а содата е токсична за тях. Макар ефективността ѝ да е спорна при сериозни нашествия, тази рецепта може да бъде прилагана като допълнителна мярка.
-
-
- Препарати против хлебарки и други средства за контрол
-
Както вече уточнихме, натуралните методи и домашни рецепти могат да бъдат ефективни като превантивна или допълнителна мярка за борба с хлебарките. Но на тях не може да се разчита за премахването им. За тази цел са нужни препарати, съдържащи инсектициди, често в комбинация с други специализирани средства. Важно е да изберете подходящия продукт и да го използвате съобразно указанията на опаковката.
Имайте предвид, че в хлебарките са усъвършенствали уменията си за оцеляване и адаптация в продължение на стотици милиони години – поради което никой препарат сам по себе си не може да ни гарантира успешното им елиминиране.
Какво трябва да знаете при избор на препарат против хлебарки?
При избора на инсектицид е важно да се обърне внимание на активните съставки, под каква форма се предлага (спрей, гел, прах, друго) и начина на приложение. Препоръчително е да избирате препарати, одобрени от Министерството на здравеопазването, които са от доказан на пазара производител. И не забравяйте да следвате точно инструкциите за безопасност и употреба.
Ето някои от най-популярните препарати и средства против хлебарки:
-
-
- Raid – аерозолен спрей с бързо действие
Може би най-популярното средство за борба с вредители е спреят Raid. Той съдържа пиретроиди като имипротрин и цифенотрин, които действат бързо чрез парализиране на нервната система на насекомите. Подходящ е за моментна употреба, но ефектът му е краткотраен и не решава трайно проблема с хлебарките. - Hot Shot – инсектицид с продължително действие
Hot Shot обикновено съдържа активни вещества като делтаметрин или лямбда-цихалотрин, които осигуряват остатъчно действие в рамките на седмици. Продуктът е подходящ за пръскане на пукнатини, фуги и други места, където хлебарките се крият. - ICON – течен инсектицид с широко действие
ICON се ползва срещу много видове летящи и пълзящи насекоми, включитено хлебарки. Препаратът съдържа лямбда-цихалотрин – синтетичен пиретроид с висока ефективност срещу широк спектър от насекоми. - Димки против хлебарки
Димките съдържат инсектициди като перметрин или цифлутрин, които се разпространяват под формата на фина мъгла или дим, проникваща в пукнатини и скрити пространства. Използват се предимно от професоналисти – и то в помещения, които не служат за живеене. - Ултразвукови и електромагнитни уреди
Тези устройства излъчват високочестотни звукови или магнитни вълни, за които се предполага, че дразнят насекомите и ги карат да напуснат обработеното пространство. Научните доказателства за ефективността им са ограничени и често не дават желаните резултати. - Капани с лепило
Те не съдържат активни химически вещества, а използват лепкава повърхност и понякога атрактант за да привлекат и уловят хлебарките. Подходящи са за мониторинг на популацията или като допълнение към основно третиране, но не решават проблема изцяло.
- Raid – аерозолен спрей с бързо действие
-
Съвети:
-
-
- Активни съставки: Търсете продукти, съдържащи вещества като циперметрин, делтаметрин или имидаклоприд, които са доказано ефективни срещу хлебарки.
- Интегриран подход: Комбинирайте употребата на препарати с бърз ефект със средства за дълготраен контрол, както и превантивни мерки срещу хлебарките. Този подпход дава най-добри резултати.
-
Имайте предвид, че:
-
-
- Продуктите за борба с вредители, които се продават свободно в магазините, са предназначени за масова употреба. Това означава, че в тях не се допуска високо съдържание на активни вещества. Ако проверите етикета на такъв препарат, ще видите, че концентрацията на активното вещество обикновено е под 1%, а понякога дори значително по-ниска.
- Макар да не са толкова мощни, колкото професионалните препарати, тези от търговската мрежа могат да бъдат опасни, особено за малки деца и домашни любимци, когато не са прилагани според указанията.
- Хлебарките могат да развиват резистентност към често използвани срещу тях инсектициди, а прилагането на препарати с ниска ефективност допринася точно за това – образно казано, вместо да ги унищожите, вие ги правите по-устойчиви на отровите.
-
- Какво трябва да знаете при избор на препарат против хлебарки?
- Топ 10 най-продавани препарати против хлебарки (Част 2)
- Димки против хлебарки: рискове и ползи
- Истината за Айкън: Отговаря ли на очакванията?
- Айкън – приложение
- Ултразвуков уред против хлебарки
- Ултразвуков уред против хлебарки или eлектромагнитен?
- 5 често допускани грешки при борба с хлебарките
- Какво да предприемем, ако видим хлебарка в дома си?
Кога да потърсим професионална помощ?
В стремежа си да спестят разходи за професионална обработка, много хора опитват да решат да се отърват от хлебарките сами. И в това, разбира се, няма нищо лошо. В много случаи обаче този подход води само до загуба на време и средства за препарати, без да бъде решен проблемът. Да не говорим, че ситуацията може да стане по-сериозна с разрастването на популацията от хлебарките и евентуалното им развиване на резистентност.
За да ви спестим тези проблеми, ще се опитаме да дадем някои насоки за това кога е препоръчително да се обърнете към професионална фирма за борба с вредителите:
-
-
- Ако има индикации за сериозно нашествие
Ако виждате хлебарки през деня (което означава, че популацията е изключително голяма), откривате ги в няколко помещения или намирате яйца и мъртви насекоми в труднодостъпни зони, вероятно ситуацията изисква намеса от професионалисти. - Ако опитът или опититите ви за решаване на проблема са завършили с неуспех
След пръскане с инсектицидни спрейове и поставяне на специализирани гелове от магазина – хлебарките продължават да се появяват? Това е ясен сигнал, че е време за „тежката артилерия“.
- Ако има индикации за сериозно нашествие
-
Препаратите, които професионалните ДДД фирми използват, съдържат активни вещества в концентрации от порядъка на 30-40%, както и допълнителни компоненти като инхибитори, атрактанти и други съставки, които засилват ефекта. Това осигурява бързо действие, дългосрочна защита и ефективно елиминиране на проблема с хлебарките. Освен това, експертите използват и специализирано оборудване, и знаят кога да извършат последваща обработка – за да прекъснат окончателно жизнения цикъл на хлебарките, без да пропуснат нито един екземпляр.
-
-
- Ако имате малки деца, домашни любимци или хора със здравословни проблеми в дома
Неправилно използвани, препаратите могат да създадат рискове за чувствителните членове на семейството. Професионалните фирми знаят как да третират помещенията не само ефективно, но и безопасно.
- Ако имате малки деца, домашни любимци или хора със здравословни проблеми в дома
-
Ако живеете в жилищна кооперация и други жилища също имат проблем с хлебарки
Дори да се справите с хлебарките във вашия дом сами, е трудно да се предотврати повторната им поява от съседно жилище или вътрешността на входа. В този случай са необходими координирани действия с помощта на ДДД фирма. За тази цел ни е от Превента предлагаме услуга по ОБРАБОТКА НА ВХОДОВЕ.
Как да изберем подходяща ДДД фирма за борба с хлебарки?
Изборът на надеждна фирма е ключов за ефективното справяне с хлебарките. Ето какво да търсите:
-
-
- Лиценз и сертификация
Първото и задължително условие е да изберете фирма, лицензирана от Министерството на здравеопазването да извършва дейности по дезинфекция, дезинсекция и дератизация. Това гарантира професионализъм и използване само на сертифицирани и безопасни препарати.
- Лиценз и сертификация
-
-
-
- Репутация и опит
потърсете отзиви от клиенти в Google или попитайте познати за препоръки. Фирмите с висока обществена оценка в сферата се справят ефективно с нашествия на всякакви вредители, включително хлебарки.
- Репутация и опит
-
-
-
- Професионално обслужване
Обърнете внимание на комуникацията – от първия разговор, през консултацията, до последващия контрол. Добре обучените екипи работят с професионално оборудване, спазват хигиенни стандарти и предлагат ясно обяснение на всяка стъпка от процеса.
- Професионално обслужване
-
-
-
- Прозрачно ценообразуване
Цените трябва да бъдат обосновани и без скрити такси. Те обикновено зависят от площта на обекта.
- Прозрачно ценообразуване
-
-
- Ниските цени на ДДД услугите са атрактивни, но най-често са равносилни и на ниска ефективност – не решават проблема с хлебарките и в крайна сметка водят до допълнителни разходи. Така че, не се подвеждайте по атрактивни оферти без реално покритие.
Ако имате проблем с хлебарките, не се колебайте да се свържете с нас!
Ние сме най-препоръчваната
фирма за борба с хлебарките.
Това са само част от отзивите на наши клиенти. Вижте повече в секция “Отзиви”
Свържете се с Превента
Ние ще Ви консултираме и ще намерим идеалното решение за Вашия проблем с вредителите.
Телефони
0879 200 906
0879 200 907
Всеки ден
08:30 – 19:00
Изпратете ни email на
info@preventa.bg