Еволюцията не спира да ни изумява, а учените продължават да откриват нови видове. Най-интересните новооткрити насекоми, които влизат в нашия топ 6 за 2016 г. включват най-разнообразни твари – от бръмбари, запечатани в историята преди милиони години, до насекоми с имена, вдъхновени от поп културата.
За щастие, дори и след 250 години, в продължение на които професионалисти документират хиляди нови растения и животни всяка година, скоростта, с която се появяват нови видове остава относително стабилна. Някъде между 15 000 и 18 000 нови вида се идентифицират всяка година, като около половината от тях са насекоми. Представете си огромното разнообразие, до което води това!
Ето и топ 6 на новооткритите насекоми през 2016 г.:
Съдържание
6. Мравка – Crematogaster indosinensis
Открита в Камбоджа от японски изследователи, Crematogaster indosinensis е вид мравка, която е кръстена на региона Индокитай, където е намерена.
Тази мравка има уникален брой сегменти на антените – 10 вместо обичайните 11 при другите видове от рода. Тази малка, но значима разлика улеснява идентификацията й като нов вид.
Другото интересно у този новооткрит вид мравка е, че тя демонстрира полиморфизъм – наличие на съществени различия сред членовете на една колония, което е сравнително рядко в този род. Това например може да включва различия в размера или функциите на мравките-работнички Crematogaster indosinensis.
5. Тигров молец – Tervurenia eloumdeni
Този нов вид е бил открит в един музей по случайност. Изследователи от Полша и Германия са намерили Tervurenia eloumdeni докато подреждали несортирани чекмеджета в Кралския музей на Централна Африка в Тервюрен, Белгия.
След като открива четири молеца, които не приличат по нищо на познатите до този момент видове, един изследовател ги заема от музея, за да търси и други подобни екземпляри, с които да ги сравни.
Допълнителен екземпляр е открит в Камерун, което потвърждава, че Tervurenia eloumdeni е изключително рядък вид. Това откритие подчертава значението на музейните колекции за опазването и изследването на биоразнообразието.
4. Бръмбар – войник – Archaeomalthodes Rosetta
Нов бръмбар-войник е бил открит заключен в бирмански кехлибар, датиращ от Горна креда. Това е период, датиращ от преди 70-90 милиона години назад.
И така, времевата перспектива показва, че това е кехлибар на около 99 милиона години. Този кехлибар, намерен в Северен Мианмар (до 1989 г., наричан Бирма) е добре известен с това, че предоставя добре запазени образци от насекоми. Този далечен роднина на съвременния бръмбар-войник – е кръстен Rosetta – на Розетския камък, тъй като може да осигури ключът към изследване на този древен вид.
3. Бръмбарът-мухъл – Sonoma colberti, Sonoma stewarti и Sonoma twaini
След задълбочен преглед на музейни експонати от 18 различни институции, са открити няколко нови вида на бръмбара-мухъл, които биха могли да бъдат различени само по гениталиите си.
От 14-те нови видове, които са открити досега, 3 са получават наистина интересни имена. Sonoma colberti е кръстен на комика Стивън Колбърт, Sonoma stewarti е кръстен на комика Джон Стюарт и Sonoma twaini е кръстен на литературната икона Марк Твен.
2. Пясъчна пчела – Anthophora Pueblo
Студент от щатския университет в Юта забелязал нещо наистина необичайно в Националния парк Grand Staircase-Escalante, а именно пчелно гнездо, издълбано в пясъчна скала. След консултация с изследовател от щата наистина констатацията е, че това е едно здраво пчелно гнездо.
Със силните си челюсти тези черно-сребърни пчели разкопават меките пясъчни скали, за да си направят гнезда в тях. Само 6 от 20 000 пчелни видове в света имат това изключително рядко поведение. Видът е кръстен Anthophora Pueblo – Pueblos са съвременни и стари общности на американските индианци в югозападната част на САЩ. Първите испански изследователи на Югозапада използват този термин за описание на общностите, които живеят в структури, изградени от камък, кирпич, кал и други местни материали.
1. Хапещатата въшка Дарт Вейдър – Ricinus vaderi
На последно място в нашата класация е паразит, който сякаш е дошъл от “Тъмната страна”. Ricinus vaderi е вид хапеща въшка, паразитираща върху птици, която принадлежи към групата на кокошинките.