web analytics
 
 
30.11.2017 Превента България

Най-шантавите гризачи и гризачоподобни

Всички знаем какво представляват и как изглеждат зайчетата, катеричките и морските свинчета, а повечето от нас за съжаление са запознати и с мишките и плъховете – едни от най-честите вредители не само в България, но и по цял свят. Чували ли сте обаче за патагонска мара? А за джербоа? В тази статия ще разкажем за най-шантавите гризачи, както и за други интересни видове, които формално не спадат към този род, но наподобяват гризачи.

Гризачите (Rodentia) са невероятно разнообразна група, която съставлява 40% от всички видове бозайници. Най-лесно се разпознават по големите предни зъби (резци), които растат непрекъснато.

Кои са най-шантавите гризачи и гризачоподобни?

Светът на гризачите е много по-интересен, отколкото предполагате. Освен добре познатите ни домашни любимци като хамстери и зайчета, и вредители като мишки и плъхове, съществуват видове, които изглеждат като излезли от научнофантастичен филм. Някои са толкова странни, че не бихме и предположили, че са гризачи, а за други бихме се закълнали, че са такива…. А те всъщност не са.

Патагонска мара (Dolichotis patagonum)

Патагонска мара е един от най-шантавите гризачи

Знаем какво си мислите, докато гледате снимката: че това същество е резултат от междувидова любов, хибрид мужду заек и кенгуру. Кой знае? Може би поради бурното минало на своите прародители, патагонската мара е стриктно моногамна.

Този едър южноамерикански гризач е разпространен само в Ажентина, и то в патагонската й част. Диетата му се състои изключително и само от растителна храна. Моногамните двойки живеят в колония, като мъжките отделят голяма част от времето да пазят колонията от хищници – лисици, котки и хищни птици.

Слонска земеровка (Macroscelidea)

слонска земеровка

Както е видно от приложената снимка, това животинче прилича на хибрид между мишка и слон. Макар да е изключително дребна по размер (теглото й не надхвърля половин килограм) и да се храни предимно с дребни насекоми, слонската земеровка генетично се доближава повече до слоновете, отколкото до гризачите.

Тези удивителни създания обитават Африка – от пустинята Намиб до тропическите гори. Обикновено се движат на четири лапи, но при опасност подскачат като кенгуру. За съжаление, са застрашени от изчезване.

Ай-Ай (Daubentonia madagascariensis)

Ай-айВъпреки че резците му растат през целия му живот, ай ай (наричан още мадагаскарска ръконожка) не е гризач, а вид лемур, който се среща само на остров Мадагаскар. Обитава вечнозелени дъждовни и бамбукови гори и е активен предимно нощем – по което също прилича на много видове гризачи.

Най-интересното нещо в него е удълженият му трети пръст, който той използва за почти всичко – пиене, хранене, почистване и какво ли още не. Любимото лакомство на ай-ай са големите ларви на короядите. След като е надушил убежищата им, той изгризва дупки в кората на дърветата и изважда ларвитеот там с удължения си пръст.

Еленът-мишка (Chevrotain)

елен-мишкаВъзможна ли е кръстоска между елен и мишка? Ако беше, сигурно щеше да изглежда именно като животинчето на снимката. Въпреки името си, еленът мишка не е гризач. Интересно е, е няма рога, но нкои видове имат доста едри предни зъби, които ползват за сплашване на врага.

Това дребно животно с размери едва около 30–50 см в дължина и тегло до 2–5 кг обитава тропическите гори на Югоизточна Азия и Африка и е толкова потайно, че почти се е превърнало в митично същество.

Джербоа (Dipodidae)

джербоа

Да, знаем какво си мислите – това шантаво създание е толкова симпатично, че трябва да го печатат върху парите. Не се притеснявайте, монголците вече са го направили.

Джербоата са очарователни подскокливи създания, които всъщност са гризачи от семейство Dipodidae. Срещат се в пустинните райони на Северна Африка, Близкия изток и Централна Азия. С големи задни крака, които приличат на тези на кенгуру, джербоата са истински акробати – могат да скачат на разстояния, които надвишават дължината на собственото им тяло десетократно! Освен това, са способни да развият скорост до 24 км/ч, когато са преследвани.

Кои са най-големите и най-малките гризачи на планетата?

Както се убедихте, в царството на гризачите има най-различни екземпляри. Докато някои от тях сатолкова малки, че се побират на върха на дланта ви, други са с размера на средно голямо куче. Ето кои са Давид и Голиат сред гризачите:

Капибара (Hydrochoerus hydrochaeris)

Капибарата може да достигне до 65 килограма и дължина около 1.2 метра. Този гигант сред гризачите обитава влажните райони на Южна Америка и прекарва голяма част от живота си във водата. Изключителен плувец е, за което допринася заобленото му тяло и плавателните ципи между пръстите.

Най-впечатляващото у капибарата обаче е не размерът, а изключителната добронамереност – тези гризачи са известни с това, че съжителстват хармонично с най-различни видове като птици, костенурки и дори крокодили. Това е и една от основните причини тези животни да се превърнат в интернет сензация, особено в платформи като TikTok. Има каени хиляди видеоклипове, показващи как тези гигантски гризачи се гушкат с други животни или просто киснат доволно и спокойно в естествената им среда – водата.

Пигмейска мишка (Mus minutoides)

Тази мисчица е не по-голяма от нокът и обитава предимно саваните и тревистите местности на Южна Африка. Освен с малкия си размер, впечатлява и с архитектурните си умения – пигмейската мишка идгражда сложни системи от подземни тунели и убежища, където се крие от хищници и оцелява при всякакви климатични условия. Освет това, този вид дребни гризачи живеят в сложни социални структури със строга йерархия и ясно разпределение на задълженията между различните индивиди.

,

Comments are closed.

Google рейтинг
4.8
На база на 479 отзива
js_loader
Call Now Button