Лаймската болест (още известна като Лаймска борелиоза) е най-разпространеното инфекциозно заболяване, предавано от кърлежи в Европа. През последните години у нас 10% от направените тестове за Лаймска болест се оказват положителни.
Ето защо е важно да сме добре информирани как става заразяването, какви са симптомите и стадиите на болестта, възможните усложнения, какви са методите на диагностика и лечение и как можем да се предпазим. Всичко това ще научите в настоящата статия, за която сме използвали достоверни източници като Регионалните Здравна Инспекции (РЗИ) и Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ) на РБ.
Съдържание
Какво представлява Лаймската болест?
Както казахме, Лаймската болест е инфекциозно заболяване, предавано чрез ухапване от заразени кърлежи – и по-точно такива от рода Ixodes (твърди). Името на болестта идва от град Лайм в Кънектикът, САЩ, където е идентифицирана за първи път през 1975 година.
Ако не се открие и лекува навреме, Лаймската болест може да доведе до сериозни усложнения, засягащи ставите, нервната система, сърцето и други органи. Ето защо превенцията, ранното разпознаване на симптомите и адекватно лечение са ключови за пълното излекуване.
Заразяване и причинители на Лаймската болест
В Европа най-честият преносител на заболяването е Ixodes ricinus (известен също като европейски пасищен кърлеж). Кърлежите се заразяват с бактерията, докато паразитират върху заболели гризачи и други дребни бозайници, а след това могат да предадат болестта на хората при ухапване.
Разбира се, не всяко ухапване от кърлеж води до заразяване с болестта. Според Регионалната Здравна Инспекция (РЗИ) – Софийска област, между 20% и 30% от възрастните иксодови кърлежи и 10% от нимфите им са заразени с причинителите на Лаймската болест.
Най-честият причинител по нашите ширини е спираловидната бактерия Borrelia burgdorferi, като в много от случаите заболяването се съпровожда от коинфекции като Бабезиоза и Бартонелоза. Както обичат да казват възрастните хора, „злото не идва само“.
И така, само едно ухапване от кърлеж с размерите на глава от карфица може да ви докара сериозни здравословни проблеми. За да се предаде инфекцията обаче, е нужно кърлежът да остане прикрепен към човека поне 36 часа. При премахване на кърлежа в рамките на първите 24 часа, вероятността от заразяване с Лаймска болест е минимална.
Симптоми, стадии и усложнения на Лаймската болест
1. Симптоми на Лаймската болест
Симптомите на Лаймската болест могат да варират значително у различните хора. По-лошото е, че клиничната картина често имитира други заболявания, което много затруднява диагностицирането.
Ето кои са най-честите симптоми на Лаймската борелиоза в първата, ранна фаза на заболяването:
• Еритема мигранс
Най-характерният симптом на Лаймската болест, който често първи се проявява, е специфично зачервяване около мястото на ухапването или т. нар. “биволско око“. Обикновено се появява около седмица или две след ухапването, но може да се манифестира и на по-късен етап. В общия случай представлява сферична петно, заобиколено от пръстеновидна зачервена област, с по-светла зона помежду им. Може да нарасне по размер достигайки до 30 см., както и да се появи по други части на тялото. При появата на такъв обрив се препоръчва незабавно да потърсите лекарска помощ.
За разлика от други обриви, възникнали вследствие на ухапване от насекоми или акар, еритема мигранс не сърби и не боли. Възможно е да изчезне от само себе си след няколко седмици. За съжаление обаче, това не означава, че инфекцията е излекувана.
Другото важно нещо, което следва да се има предвид, е че около 20 – 30% от заразените лица не демонстрират еритем мигранс. При тях симптоми почти липсват или са неспецифични – сериозен проблем за ранното диагностициране на заболяването.
В ранната фаза на Лаймска а болест често се наблюдават и следните симптоми:
• Грипоподобни симптоми (треска, главоболие, мускулни болки, умора)
• Ставни болки и възпаление
• Подути лимфни възли
Състоянието на болните във втората фаза на Лаймска борелиоза може да се влоши значително – особено ако не е диагностицирана и съответно не се прилага подходящо лечение. Във втората фаза, наречена ранна дисеминирана (разпространена) Лаймска болест, се наблюдават симптоми от първата фаза и проява на нови:
• Болки, скованост и изтръпвания в крайниците, гърба и врата
• Подуване на очите и клепачите
• Неврологични симптоми (менингит, парализа на лицевите мускули)
• Сърдечни проблеми (аритмии, миокардит)
Когато Лаймската болест не бъде диагностицирана и лекувана навреме, тя може да хронифицира, засягайки различни органи и системи. Това е третата фаза на заболяването, която включва симптоми от втората фаза и още:
• хроничен артрит
• хроничен атрофичен акродерматит
• проблеми със зрението
• имунни нарушения (поради образуването на автоантитела)
• нарушено регулиране на възпалителните процеси
• когнитивни нарушения (с концентрацията, паметта)
2. Усложнения, свързани с Лаймската болест
Някои от хората, преболедували Лаймска борелиоза, продължават да имат някои от симптомите на заболяването в продължение на месеци и дори години. Случва се при 10-20% от пациентите, които са се излекували успешно, и се нарича Синдром на пост-Лаймска болест.
Лаймската невроборелиоза пък е усложнение, засягащо централната нервна система, което често възниква в ранните етапи на Лаймската болест. Между 10% и 15% от нелекуваните пациенти получават симптоми на усложнението в рамките на 4 до 6 седмици след заразяването. А симптомите са:
• лимфоцитен менингит
Това е форма на менингит, която се развива в следствие на разпространението на бактерията на Лаймската болест в нервната система чрез лимфната. Изразява се в подуване на менбраните около главния и гръбначния мозък, което може да причини главоболие, гадене, сънливост, дезориентация и др.
• краниален неврит
Друга неврологична проява на Лаймската невроборелиоза е краналният неврит. Той представлява възпаление на черепните нерви, което най-често води до лицева парализа или двойно виждане.
• лаймска радикуропатия – в резултат на възпаление на коренчетата на нервите на гръбначния мозък възниква болка, която най-често засяга крайниците и торса.
• мултиплексен мононеврит – периферна невропатия, която се изразява в болки и дтръпвания в крайниците и отпадналост на цялото тяло.
• други симптоми – възпаление на главни (енцефалит) или гръбначен мозък (миелит), необичайна походка и неволни движения на очите
Диагностика и лечение на Лаймската болест
1. Какво да правите при ухапване от кърлеж?
При ухапване от кърлеж, не се панирайте – това не означава автоматично, че сте заразени с Лаймска болест или други инфекция. Извадете внимателно акара с пинцета възможно най-скоро, следвайки няколко прости правила:
– опитайте се да го хванете възможно най-близо до кожата, без да стискате;
– дърпайте право нагоре, без да въртите и да бързате;
– дезинфекцирайте мястото и го наблюдавайте, както и цялостното си здравословно състояние.
Разбира се, можете да поверите тази задача на медицинско лице.
2. Кога да се изследвате?
Ако не знаете колко дълго е бил забит кърлежа в тялото ви, останал е там повече от 24 часа, или не сте успели да го отстраните напълно, е задължително да си направите кръвен тест за Лаймска болест. Ако ухапаният е дете, бременна жена или лице с компрометиран имунитет, е препоръчително да се изследва, независимо от това колко дълго е останал забит кърлежа.
Имайте предвид, че изследването се прави поне 20 дни след ухапването, не по-рано (за да е налице имунен отговор от организма). Така че, ако искате да разберете по-бързо дали има от какво да се притеснявате, единственият начин е да запазите кърлежа и да изследвате него. Такива изследвания вече не се правят в НЦЗПБ, така че трябва да се обърнете към частна лаборатория.
3. Какво представлява изследването?
Стандартният диагностичен подход за Лаймска болест, който използват повечето лечебни заведения и лаборатории, е серологичен, и се извършва на два етапа: ELISA тест и Western blot (имуноблот).
ELISA тестът е кръвен тест за налиие на антитела срещу бактерията, причиняваща Лаймска болест. Използва се като скринингов метод и може да даде подвеждащ резултат. Затова, при положителен ELISA тест, се прави Western blot тест, който е по-прецизен. Той търси специфични антитела (IgM и IgG), дава по-детайлна информация и е по-достоверен.
В Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ) се използват по-прецизни методи за диагностика – ELISpot и CXCL13 тестове. ELISpot е ензимно-свързан имуноспот тест, при който се взема кръв от пациента и се изследва как имунните клетки реагират при среща с бактерията, причиняваща Лаймска болест.
Изследването на цитокин CXCL13 в ликвор е специално за пациенти с Лаймска невроборелиоза. То улеснява диагностиката и мониторинга на терапията предвид високата чувствителност и специфичност на този маркер.
Разбира се, при наличие на характерния обрив „биволско око“ не е необходимо да правите тестове, дори да не сте усетили ухапване от кърлеж. И трябва незабавно да се обърнете към лекар.
4. Лечение на Лаймската болест
Лечението на Лаймската болест е най-ефективно, когато започне навреме – ето защо ранната диагностика е ключова. При наличие на характерния обрив еритема мигранс след ухапване от кърлеж, лечението започва незабавно, без да се изчакват резултатите от кръвните изследвания. Колкото по-рано се започне терапията, толкова по-малка е вероятността от поява на на усложнения и хронифициране на заболяването.
Основното лечение на Лаймската болест е с антибиотици. Изборът на медикамент, дозата и продължителността се определят от лекуващия лекар.
Освен антибиотици, медиците често предписват и съпътстваща терапия – витамини, пробиотици, противовъзпалителни средства и други медикаменти, подходящи с оглед на конкретните оплаквания и състояние на пациента.
Превенция срещу Лаймската болест
Най-добрата превенция срещу Лаймската болест е борбата с кърлежите – редовна обработка на зелените зони в частните имоти, както и в обществените паркове, градини и т.н. Ако имате двор, редовно косете тревата и поддържайте останалата растителност в него, и пръскайте срещу кърлежи. Особено важна е обработката преди пика в активността на кърлежите през месеците април и май – необходими са поне две пръскания през 14 дни.
Разбира се, най-добре е да поверите тази задача на специализирани фирми като Превента ДДДД ЕООД, които имат необходимите знания, опит, а и препарати, за да ви предпазят от кърлежите и заболяванията, които те пренасят.
Освен това, бъдете активни граждани – следете дали местните власти във вашия регион вършат своята работа във връзка с превенцията и борбата с вредители. Ако не го правят, подтиквайте ги.