Борба с кърлежи
Кърлежите са ектопаразити хранещи се с кръвта на птици, влечуги и бозайници, включително хора.
За тяхното развитие са нужни определени условия, които в България са идеални в периода Април – Юни. Именно в този период инвазията от кърлежи в тревните площи е най-голяма.
Ухапването от кърлеж в повечето случаи изисква медицинска намеса, с цел безопасното му отстраняване. Освен неприятните емоции, които Ви оставят след ухапване, кърлежите могат да бъдат преносители на много вируси и бактерии, а в редки случаи на Тиф и Лаймска болест.
Не позволявайте на кърлежите да навредят на Вас и Вашето семейство. Ако смятате, че имате проблем с кърлежи, свържете се с нас, за да го разрешим.
до 500 м2
----- тревна площ до 500 м2
- 12 ч. карантинен период
до 1000 м2
----- тревна площ до 1000 м2
- 12 ч. карантинен период
до 2000 м2
----- тревна площ до 2000 м2
- 12 ч. карантинен период
до 3000 м2
----- тревна площ до 3000 м2
- 12 ч. карантинен период
Ние сме най-препоръчваната
фирма за борба с кърлежи.
Това са само част от отзивите на наши клиенти. Вижте повече в секция “Отзиви”
Свържете се с Превента
Ние ще Ви консултираме и ще намерим идеалното решение за Вашия проблем с вредителите.
Телефони
0879 200 906
0879 200 907
Всеки ден
08:30 – 18:00
Изпратете ни email на
info@preventa.bg
Кърлежите - малки паразити, големи заплахи
С идването на пролетта започваме да се тревожим за едни от най-неприятните паразити – кърлежите. Тези малки кръвопийци са опасни както за домашните любимци навън, така и за хората у дома. За да се отървем от кърлежите ефективно и за дълго време е важно да сме наясно с начина им на разпространение, видовете и жизненият им цикъл. Именно за това ще намерите всичко най-важно за кърлежите в тази статия.
В редовете по-долу ще откриете подробно обяснение на най-важното за кърлежите и борбата с тях. Разберете повече за опасностите, които крият тези малки паразити в следващите редове:
- Видове кърлежи в България
- Разликата между бълхи и кърлежи
- Причините за инфестация с кърлежи
- Болести пренасяни от кърлежите
- Обработка и разрешаване на проблема
- Съвети за превенция в бъдеще
- Често задавани въпроси
Приятно четене!
Видове кърлежи в България
Според статистика на Национален център за заразни и паразитни болести в България на територията на страната има 6 вида кърлежи.
Ето кои са най-разпространените видове кърлежи, които заплашват нашето здраве и това на домашните ни любимци:
- Еленов твърд кърлеж
- Азиатски дългорог кърлеж
- Кафяв кучешки кърлеж
- Дървесен кърлеж
- Говежди кърлеж
- Кокошинки
Как да различаваме бълхи от кърлежи?
И бълхите, и кърлежите са паразити, които живеят върху гостоприемници, много по-големи от самите тях. И бълхите, и кърлежите се хранят с кръвта на избраните от тях гостоприемници и са преносители на различни болести. Въпреки че нито кърлежите, нито бълхите избират хората за свои основни гостоприемници и двата паразита са известни с това, че нападат и хора при липса на други източници на храна.
Кърлежи
Подобно на други паякообразни, възрастните кърлежи притежават четири чифта крака. Въпреки това, като ларви, те носят само шест крака и получават четвъртия си чифт след линеене. Техните територии не са определени от конкретно местоположение, по-скоро те са склонни да живеят в местообитанията на предпочитаните от тях гостоприемници. По този начин вредителите могат да бъдат намерени в толкова различни области като гори, пасища и човешки домове. След излюпването и преминаване на всички етапи от жизнения цикъл, започват да се хранят с кръв.
Бълхи
Бълхите са насекоми с шест крака. Те са безкрили и неспособни да летят. Въпреки това плоските тела и дългите крака на бълхите са се развили, за да позволяват впечатляващи умения за скачане и способност да се движат безпрепятствено през гъста козина или косми. Бълхите се срещат по целия свят, като няколко вида живеят предимно в домакинствата. Бълхите претърпяват пълна метаморфоза на яйце, ларва, какавида и възрастен. Само възрастните се хранят с кръв.
Причини за инфестация с кърлежи
Кърлежите могат да се озоват в дома ви по много причини. Както вече знаете, кърлежите не нападат хора ако имат достатъчно храна. Най-добрата среда за тях е козината на домашните любимци и селскостопанските животни, защото предпочитат топлата и влажна среда. Обикновено животните влизат в контакт с кърлежите, по време на разходка или сред други заразени домашни любимци.
Други варианти Вашия домашен любимец да се сдобие с кърлежи са:
- Прехвърляне от хора (чорапи, крака) на домашен любимец
- По време на посещение във ветеринарна клиника
- Градини и паркове
- Кучешки/котешки хотели или развъдници
- Фризьорски салони за животни
- По време на игра с други домашни любимци
Разбира се, основната причина да се заразите с кърлежи е, че те са намерили подходяща среда и храна. Често ставаме свидетели на кръстосано заразяване, т.е. лесното им внасяне в дома и изнасяне навън, за да продължи обмяната.
Кърлежите обичат да се закачат по меки и топли части от тялото ви, това включва слабините, под мишниците, в косата, в областта на сгъвките на коленете или в козината на вашите домашни любимци. Поради своята репродуктивна природа, те ще снасят яйцата си и ще заразяват около дома.
Ето някои често срещани точки, на които е задължително да обърнете внимание при заразяване с кърлежи:
- Перваза на прозорците
- Килими, пътеки, губери
- Меки мебели
- Пердета и завеси
- Зони, които са топли и влажни
Болести, пренасяни от кърлежите
Една от причините да обръщаме такова голямо внимание на кърлежите и борбата с тях е болестите, които пренасят. Тези болести, могат да са изключително опасни не само за вашия домашен любимец, но и за вас!
Нека накратко видим най-важното за болестите, предавани от кърлежи:
- Лаймска борелиоза (Лаймска болест): Това е най-честото заболяване, предавано от кърлежи в Европа и Северна Америка. Причинява се от бактерията Borrelia burgdorferi, която се пренася от чернокракия кърлеж (Ixodes scapularis). Симптомите могат да включват треска, главоболие, обрив и артрит на по-късен етап.не от хора (чорапи, крака) на домашен любимец
- Марсилска треска (Средиземноморска петниста треска): Тази инфекция се предава чрез ухапване от кърлежа Rhipicephalus sanguineus, основен паразит на кучетата. Симптомите включват треска, главоболие, обрив и мускулни болки.
- Кримска-Конго хеморагична треска (ККХТ): Протича с висока температура и обилни кръвоизливи, често с фатален изход. Заболяването е разпространено в някои райони на България и се предава от кърлежи в хълмисти райони.
- Туларемия: Източници и преносители на заразата са различни видове гризачи, но болестта се предава и чрез кърлежи. Проявява се с треска и може да бъде от лека до животозастрашаваща.
- Кърлежов енцефалит: Причинява се от вирус и се характеризира с тежки поражения на централната нервна система. Заболяването е с природо-огнищен характер, като преносители са животни и птици.
- По време на игра с други домашни любимци
Опции за третиране
- Директни третирания: Използването на екологично чисти инсектициди, одобрени от МЗ, прилагани в зони с висока активност на кърлежи, е често срещан подход. Тези препарати са бързодействащи и ефективни при ниски концентрации.
- Намаляване на подходящите за кърлежи местообитания: Инспекцията може да идентифицира условия, които спомагат за разпространението на кърлежи, като укрития или дейност на диви животни и гризачи.
Мониторинг и превенция
След прилагането на третирането, нашите специалисти ще ви предоставят насоки и съвети за предотвратяване на бъдещи инфестации. Това включва елиминиране на условията, които привличат кърлежи, както и образователна информация за поддържане и защита от тези паразити.
Контролът на кърлежи изисква навременни и редовни действия през пролетно-летния сезон, включващи активно третиране и постоянна поддръжка на тревните площи. Професионалната интервенция осигурява не само елиминиране на настоящата заплаха, но и дългосрочна защита на собствеността и здравето на обитателите ѝ.
Съвети за превенция в бъдеще
След професионалната помощ има няколко важни стъпки за сигурна превенция от кърлежи. Тези стъпки са препоръчителни и със сигурност ще помогнат да се защитите от кърлежите в бъдеще.
- Нанасяйте репеленти против насекоми, когато сте на открито, за да намалите вероятността от прикрепване на кърлежи към кожата.
- Кърлежите предпочитат влажните среди, така че поддържането на дома ви сух може да помогне за намаляване на риска от тяхното размножаване.
- Важно е да проверявате домашните си любимци редовно за наличие на кърлежи, особено след престой на открито в тревисти или храстови местности.
- Редовното почистване с прахосмукачка на места като килими, мебели и завеси може да помогне за премахване на кърлежите от дома ви.
- Редовното пране на постелките и леглата на домашните ви любимци помага за премахване на кърлежите и предотвратява тяхното размножаване.
- Често преглеждане на козината на домашните любимци с гребен може да помогне за откриване и премахване на кърлежи преди те да успеят да се хранят.
- Ако забележите, че вашето домашно животно се чеше по-често или изглежда апатично, това може да бъде знак за наличие на кърлежи.
Ние, от Превента можем да ви предоставим спокойствието, че проблемът с кърлежите ще бъде ефективно контролиран.
Къде обикновено живеят кърлежите?
Кърлежите обичайно се намират във висока трева, храсти, дървета и засенчени места, където чакат да се прикрепят към преминаващи домакински или диви животни.
Къде снасят яйца кърлежите?
Кърлежите могат да снасят яйца в различни места, включително във високата трева, под листа или в други засенчени, защитени места.
Как изглежда ухапването от кърлеж?
Ухапването от кърлеж обикновено представлява малко зачервяване на кожата, което може да бъде съпроводено със сърбеж или болка. Понякога може да се появи и обрив.
По какъв начин кърлежите са вредни за хора и домашни любимци?
Кърлежите могат да пренасят различни заболявания като Лаймска болест, която може да причини сериозни здравословни проблеми на домашните любимци.
Как Превента се справя с кърлежите?
Ние имаме огромен опит в борбата с кърлежи, ползваме висококачествени и безопасни за хора и животни препарати, както и професионална техника за качественото им разпръскване и полагане.
Свържете се с Превента
Ние ще Ви консултираме и ще намерим идеалното решение за Вашия проблем с вредителите.
Телефони
0879 200 906
0879 200 907
Всеки ден
08:30 – 18:00
Изпратете ни email на
info@preventa.bg