web analytics
 
 
24.07.2024 Превента България!

Как да се предпазим от кърлежите

Надеждни методи за превенция и защита от кърлежи

Как да се предпазим от кърлежите – тези малки кръвопийци, които през топлите месеци дебнат отвсякъде – парка, двора, и дори от козината на домашния ни любимец? Освен, че се впиват в кожата ни, те могат и да ни заразят с редица опасни болести и патогени. Затова е важно да знаем как да ги избягваме и как да процедираме в случай на ухапване.

Как изглеждат кърлежите, къде се срещат и кога са най-активни?

За да можем ефективно да се предпазим от кърлежите, трябва да знаем някои основни неща за тях.

Както казахме, те са кръвосмучещи акари, като у нас се срещат около 40 различни вида кърлежи от 6 рода. Най-важен в епидемиологично отношение е разред Parasitiformes, към който спада семейството иксодови (пасищни) кърлежи, още известни като “твърди” заради хитиновите им щитчета. Тези кърлежи са малки, с размери от по няколко милиметра до над сантиметър (след хранене), имат овална форма на тялото, а цветът им варира от светлокафяво до тъмнокафяво или черно. Имат 4 чифта крака, и устен апарат (хоботче), приспособен за пробиване на кожата на гостоприемника и задържане там.

Известно е, че любимите местообитания на тези паразити са тъмни и влажни райони с гъста растителност, а ако има и гостоприемници (жертви), всички необходими условия за тяхното развитие ще са налице. В този смисъл, кърлежи най-често се срещат в гористи местности, храсталаци, ливади и пасища, паркове, градини, дворове, крайбрежни райони и такива в близост до водоизточници. Разбира се, те могат да бъдат открити и по различни животни и домашни любимци – най-често кучета.

Що се касае до времето от годината, в които има най-голям риск да бъдете ухапани от кърлеж, това са топлите месеци от ранна пролет до късна есен, като могат да бъдат диференцирани два пика на активност: април – май и септември – октомври. В разгара на лятото, когато температурите са по-високи, кърлежите са по-склонни да се спотайват на тъмни и влажни места, вместо да се хранят.

Предотвратяване на ухапвания от кърлежи

Със затоплянето на времето за съжаление се увеличава рискът от ухапвания от най-различни насекоми, включително кърлежи. Понеже те пренасят разични зарази, е хубаво да вземем мерки, за да предотвратим такива ухапвания.

Колкото и да се стараем обаче, не можем постоянно да избягваме всички потенциални местообитания на кърлежите в рисковите периоди. А и не винаги си струва да пропуснем тренировка, пикник, разходка или каквато и да била друга активност на открито заради потенциалната опасност, свързана тези досадни малки акари. Можем обаче да намалим, и то значително, риска от ухапване от кърлежи, както и да редуцираме негативните последствия от такова ухапване, ако следваме няколко прости стъпки. Ето кои са добрите практики за предотвратяване на ухапванията от кърлежи:

1. Избягвайте да минавате през гъста и/или висока растителност

Когато сте на открито в рискова среда, придържайте се към алеите, пътечките или зоните, които са окосени. Кърлежите не могат да летят като комарите, нито да скачат като бълхите, но причакват на удобни места, за да се закачат за жертвите си. Нещо като неприятни стопаджии са.

Ако живеете в къща или кооперация с двор, можете активно да допринесете за превенцията и борбата с вредители като кърлежите в него. Важно е дърветата и храстите да се поддържат подкастрени, а тревата да се коси редовно и пръска два пъти годишно. Ако смятате да пръскате сами, прочетете подробната ни статия за обработка на тревните площи.

2. Носете подходящо облекло

Облеклото може да ви послужи като физическа бариера, която да възпрепятства кърлежите и други насекоми да стигнат до кожата ви. Затова, преди излизане на открито в рискова среда, облечете дрехи с дълги ръкави и крачоли, както и затворени обувки. Най-добре е дрехите да са светли – на този фон кърлежите, които са тъмни на цвят, биха се забелязали по-лесно.

За по-голяма сигурност, можете предварително да третирате дрехите с перметрин или други инсектицидни продукти, които са специално за обработка на облекло и обувки.
Преди да се върнете вкъщи, изтупайте хубаво дрехите и раницата си. След това е хубаво да ги изперете на висока температура.

3. Използвайте репеленти против кърлежи

В търговската мрежа има множество такива продукти, повечето комбинирани – против кърлежи, комари и други насекоми. Изберете например спрей за насекоми на базата на икардин, пралетрин или такива с минимум 25% DEET в съдържанието и напръскайте откритите части на кожата и облеклото си – освен ако не сте го третирали преди това с пикардин. Спазвайте всички инструкции за употреба и безопасност на опаковката на продукта.

Ако сте любител на етеричните масла или на по-натуралните средства срещу насекомите като цяло, може да използвате естествени репеленти – готови или “направи си сам”. Много етерични масла имат инсектицидни свойства и отблъскват кърлежите и други насекоми: мента, цитронела, евкалипт, кедрово дърво и други. Разбира се, техният ефект не е така силен и дълготраен както този на синтетичните репеленти.

4. Инспектирайте се редовно

Друга много важна стъпка за избягване на ухапванията от кърлежи и негативните последици от тях е редовната проверка. След като сте били в рискова среда, инспектирайте внимателно цялото си тяло, включително скалпа, гениталиите, областите под мишниците, в сгъвките на колената и лактите, в пъпа, около талията и зад ушите.
Има вероятност кърлежът още да не е успял да стигне до кожата ви или съвсем скоро да се е впил в нея, което прави изваждането му много по-лесно и шансът за инфекция и предаване на заразна болест – много по-нисък.

Времето, необходимо за заразяване с пренасяна от кърлеж болест варира в зависимост от вида на кърлежа и конкретния патоген. Смята се, че за предаване на лаймска болест например е необходимо кърлежът да е бил впит в кожата поне 24 часа, но други заболявания могат да бъдат пренесени по-бързо, затова е важно кърлежите да бъдат забелязани и отстранени възможно най-скоро.

Може да не усетите как кърлежа се впива в кожата ви, защото той, както повечето кръвосмучещи, отделя при ухапването обезболяващи, наред с други вещества (антикоагуланти и имуносупресори). След известно време при много хора мястото леко се подува и зачервява, но може просто да прилича на бенка.

5. Проверявайте децата и домашните си любимци за кърлежи

Ако имате деца, и/или домашни любимци, задължително инспектирайте и тях. Дори кучето ви да има защитен нашийник, той го предпазва ухапвания на кърлежи и други насекоми, но това не означава, че те не могат да използват любимеца ви като “превозно средство”. Както вече казахме, тези паразити са запалени стопаджии.

Защита при ухапване от кърлеж

Ако злото вече е сторено и кърлежът се е впил, не се панирайте. Ще ви обясним как да процедирате, стъпка по стъпка. Помнете – фактът, че ви е ухапал кърлеж, далеч не означава, че това ще има някакви последствия. В повечето случаи сериозни последствия няма. Независимо от това, трябва да действате, и то бързо. И така, какво точно трябва да направите?

1. Извадете кърлежа възможно най-скоро

Кърлежите, за съжаление, не са като комарите, които хапят и после бързо отлитат. Тези паразити се впиват в кожата, докато се напият хубаво с кръв, нараствайки до 150 пъти по размер само от едно хранене. Ето защо първото, което трябва да се направи след идентифицирането на кърлежа, е да бъде изваден. Има два варианта на действие – да се обърнете към медицинско лице, или да се справите сами. Решението за това трябва да бъде взето на база на това доколко навътре в кожата се е забил кърлежът и какви са другите обстоятелства – има ли спешен център или лекар наблизо, доколко сте панирани и т.н.

Ако сте в населено място, най-доброто решение е да потърсите специалист. Хубаво е също да знаете, че в случая личният ви лекар може да ви окаже помощ, и то безплатна Ако обаче наблизо няма спешен кабинет или сте някъде сред природата, трябва да се справите сами. Това не е трудно, ако кърлежът тъкмо се е закрепил и започнал да смуче – стига да знаете как.
Всичко, от което имате нужда, са чисти фини пинсети. Опитайте се да хванете кърлежа възможно най-близо до кожата, без да стискате прекалено, и плавно и внимателно го измъкнете навън и нагоре – без резки движения, въртене и прилагане на други, меко казано странни, похвати.

Как се премахва кърлеж?

Премахване на кърлеж с пинсета.

Не се поддавайте на широкоразпространените заблуди, че кърлеж се вади с въртене по часовниковата стрелка (или обратно на нея) – така рискувате в още по-голяма степен да го разкъсате и извадите само част от него. Нито третирайте паразита с олио, алкохол или каквото и да било друго преди да опитате да го извадите – това може да го стресира или затрудни дишането му и да предизвика по-активно слюноотделяне или повръщане – което разбира се само повишава риска от инфекция.

Другите митове при вадене на кърлеж, свързани с търкане с чесън и горене с цигара изобщо няма да ги коментираме – абсурдни са.

Важно е при ваденето да не смачкате кърлежа – освен, че е по-вероятно да не излезе целият, рискувате вече засмуканата от него кръв да се върне в тялото ви и да ви зарази с нещо.

Ако при вадене смукателният апарат на кърлежа или главата останат забити в кожата, което често се случва, опитайте да ги извадите с пинсетата, или ако не става – с предварително дезинфекцирана игла.

2. Дезинфекцирайте мястото и по възможност запазете кърлежа

Дезинфекцирайте мястото със спирт, йод или вода и сапун. Направете същото и с пинсетата и си измийте ръцете. Добра идея е също така след изваждане да съхраните кърлежа по безопасен начин – в затварящо се пластмасово пликче например – с цел да можете да го идентифицирате, както и изследвате по-късно. Гадинката може да бъде изследвана за Лаймска болест в лаборатория “Предавани с кърлежи инфекции” към Националният център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ), както и в повечето частни лаборатории.

3. Наблюдавайте мястото на ухапването и здравословното си състояние

През следващите седмици наблюдавайте ухапаното място, както и цялостното си здравословно състояние. Следете дали зоната около ухапаното място се увеличава или почервенява. Ако това се случи или имате симптоми подобни на тези при настинка или грип личния си лекар – висока температура, отпадналост, болки в ставите и мускулите, свържете се с личния си лекар. Хубаво е да го направите дори да нямате симптоми, ако:

– ухапването е на малко дете, бременна жена или лице с компрометиран имунитет;

– кърлежът е останал в кожата повече от 36 часа или не сте успели да го отстраните (напълно).

Освен това – ако след консумация на червени меса изпитвате неразположение, е възможно да сте развили алфа-гал синдром след ухапването от кърлеж.

4. Изследвайте се

Изчакайте поне 20 дни след инцидента преди да си направите серологично изследване за ранна диагностика на Лаймска болест (борелиоза, причинена от бактерията Borrelia burgdorferi). Това са имуноензимни изследвания за наличие на антитела от двата класа IgM и IgG.

Кърлежите са способни да заразят човек снад 15 вида болести. Освен лаймската, в България най-често се срещат марсилската (още наричана Средиземноморска петниста) треска, Кримска-Конго хеморагична треска (ККХТ), хеморагична треска с бъбречен синдром, ку-треска, туларемия, малария, висцерална лайшманиоза и други.

Ако имате сериозен проблем с кърлежите в двора или градината, не се колебайте да се свържете с нас. Превента ДДДД ЕООД работи с добре обучени специалисти, професионално оборудване и ефективни, мощни препарати.

,
Google рейтинг
4.8
На база на 473 отзива
js_loader
Call Now Button