Ако поне един път сте били жертва на неприятни посетители като хлебарки, мравки, кърлежи, бълхи, комари, мухи или пък дървеници, то няма как да не сте чули за Айкън. Това е препарат, който намира широко приложение в борбата с неприятни нашественици.
Наистина ли обаче айкън е универсално средство за спасяване от всички видове инсекти? Кога и как да го използваме, за да се справим с различните вредители? Възможни ли са странични ефекти от използването му и кога трябва да се обърнем за професионална помощ?
Отговор на всички тези въпроси, ще научите в следващите редове. Те ще опровергаят най-често срещаните митове по отношение на айкън и ще ви помогнат да вземете информирано решение как да се справите с неприятните гости у дома.
Цялата информация е базирана на научно обосновани изследвания, така че може да сте сигурни в нейната достоверност.
Съдържание
Какво е Айкън
Активно вещество – Ламбда-цихалотринът е синтетичен пиретроид, създадена от човека версия на естествения пиретрум, който се извлича от венчелистчетата на цветето на хризантема.
Ламбда-цихалотринът има способността да убива целевите насекоми или чрез влизане във физически контакт с химикала, или чрез консумация.
- Капсула – Благодарение на високоефективната формулация от микрокапсули, Айкън е защитен от вредните външни условия, които биха могли да понижат ефекта от него – високата температура, слънчевата светлина и влагата.
- Как действа върху неприятелите – Това е инсектицид с двойно действие, което означава, че синтетичният пиретроид започва да действа веднага или чрез допир, или чрез поглъщане.
Какво е приложението му
Айкън е използван за премахване на кърлежите. Има проучвания, които потвърждават, че е ефективен при селски стопанства, окосени, отстранени отпадъци, контрол на изобилието и евтаназия на изоставени котки и кучета.
Резултатите от изследвания показват, че ламбда-цихалотринът има токсичен ефект върху кърлежите и може да се използва като ефикасен акарицид за борба с тях, въпреки че ефикасността му зависи от формулировката, характеристиките на терена и методите на приложение. Действа на определени видове кърлежи, като Ixodes ricinus и Dermacentor marginatus, но не при всички.
В допълнение, 50 mg/L ламбда-цихалотрин може напълно да попречи на напълнелите женски от 3 вида кърлежи да снасят яйца. Тези резултати показват, че ламбда-цихалотрин има най-висока ефикасност и най-широк спектър срещу 3 вида кърлежи – Hyalomma asiaticum , Haemaphysalis longicornis и Rhipicephalus sanguineus, мyxи, ĸoмapи, мpaвĸи, xлeбapĸи, бълхи, дървеници.
Защо да НЕ използваме препарата
- Резистентност от страна на буболечките
- Вреден за хората и околната среда
Ламбда-цихалотринът е умерено токсичен при ядене, вдишване или излагане на кожата, но не е алерген.
Няма неблагоприятни последици за човешкото здраве. Не се очакват странични ефекти в резултат на излагане на незначителните нива, използвани при контрола на плодовата муха. При неправилна употреба на много по-високи нива в сравнение с тези, използвани за борба с плодови мушици, ламбда-цихалотрин може да причини на човек световъртеж, главоболие, гадене, изтръпване на кожата, слюноотделяне, тремор и други. Влизането в контакт с много високи нива може да доведе до гърчове, загуба на съзнание, или много рядко смърт.
Ламбда-цихалотринът е синтетичен пиретроиден инсектицид, използван в световен мащаб в селското стопанство, борбата с домашните вредители, защитата на хранителните продукти и борбата с векторите на болести.
Прилагането му от неспециалист не е ефективно, защото дозировката може да не е точна. Защитното облекло е задължително.
Какво да направим все пак за да се отървем от неприятните посетители в дома ни? Да се обърнем към специализирана фирма за борба с вредителите, каквато е Превента.