web analytics
 
 
19.02.2018 Превента България

9 неща, които не знаем за мухите

Знаете ли, че мухите играят важна роля като опрашители? А че дегустират храната си с крака? В тази статия ще намерите 9 любопитни факта за тези насекоми, които вероятно не сте знаели досега. И не само това – ще ви разясним и докажем всеки един от тях, гарнирайки го с още пикантни подробности.

1. Домашната муха е способна да прелети 32 км наведнъж.

Въпреки, че мухите не са шампиони в тази дисциплина сред летящите насекоми, то техните способности в рамките на разреда двукрили (Diptera) са впечатляващи. Проведени изследванията върху поведението и мобилността на мухите чрез методи като маркиране и проследяване, доказват, че представителите на вида могат да прелетят 32 км. наведнъж при оптимални условия.

За сравнение, комарите обикновено прелитат на много по-кратки разстояния (няколко километра), като максимумът, който могат да достигнат в рамките на един полет, е 10 км.

2. Предци на днешните мухи са съществували преди повече от 65 милиона години

Сигурно не сте подозирали, че досадните мухи са древни същества, но е истина. Открити са фосилни находки​ на мухи, които​ ясно показват,​ че техни предци​ са съществували още​ в края​ на Креда,​ по времето​ на изчезването​ на динозаврите (преди около​ 66 милиона години). Някои данни сочат,​ че първите представители​ на разред​ Двукрили са​ се появили още по-рано, през периода Триас (преди около 200 милиона години).

Ентомолози в държавния университет на Северна Каролина го доказват в свое изследване.

Един от интересните факти за мухите е, че използват както вътрешно, така и външно храносмилане.3. Мухите дегустират храната с краката си

Всички сме чували колко е невъзпитано да слагаш краката си на масата.

Е, при мухите това е неизменна част от процеса на хранене. Причината за това е, че вкусовите им рецептори се намират там. Тези специализирани сетивни рецептори, наречени хеморецептори, улавят химически сигнали​ от различни повърхности, и подсказват на мухата дали определена храна​ е подходяща​ за ядене.

4. Мухите​ “повръщат” върху храната си

Звучи отвратително, но е факт. Мухите не могат​ да дъвчат​, затова “повръщат” върху твърдата храна,​ за да си я смелят. Научно погледнато, домашната муха комбинира външно​то храносмилане с вътрешно.​ На върха​ на хоботчето​ си има има специална структура, наречена лабела​, която отронва малки парченца​ от храната. След това мухата отделя слюнка​ и повръща стомашен секрет върху хапката, за да я “смели” и всмуче обратно с хоботчето си.

Ако храната​ не​ е напълно втечнена, насекомото я съхранява​ в специално разширение​ на хранопровода, където​ тя допълнително се разгражда преди да достигне до стомаха.

По начина си на хранене, мухите доста се доближават до паяците, макар последните изобщо да не са насекоми.

5. Мухите опрашват 30% от растенията в някои климатични зони

Пчелите обикновено обират лаврите в тази категория – и с основание. Оказва се обаче, че в умерените климатични зони около 30%​ от всички растителни видове​ са опрашвани не от пчели или от други насекоми, а именно от мухи. Много видове мухи се хранят с цветен пашец.

Едно от техните тайни оръжия е, че са активни и при по-ниски температури, докато пчелите  не могат и кротуват в кошерите си.

6. Мухите са едни от най-ефективните “чистачи” в природата

Мухите често​ се възприемат като вредители,​ но​ не можем да отречем,че също така изпълняват и друга важна екологична функция, освен опрашването ​ – “почистване”​ на органични отпадъци. Ларвите​ на много видове мухи​ се хранят​ с разлагаща​ се органична материя като мъртви растения, животни​ и екскременти.

Този процес ускорява разлагането​ и рециклирането​ на хранителни вещества​ в почвата.​ В природата това​ ги прави нещо като санитари, които помагат​ за поддържането​ на чиста​ и балансирана среда.

Освен това, ларвите на някои видове мухи дори помагат в разкриването на престъпления, свързани с отнемане на човешки животи.

7. Женските мухи са истински репродуктивни машини

Женските домашни мухи​ са невероятно продуктивни. През живота​ си​ те могат​ да снасят​ до 500 яйца, обикновено​ на влажни​ и богати​ на органични вещества места.​ В рамките​ на само 8-24 часа след снасянето, яйцата​ се излюпват​ в ларви, които веднага започват​ да​ се хранят. След това ларвата се трансформира в какавида, а какавидата – във възрастно насекомо. Процесът се нарича пълна метаморфоза и отнема около 10 дни.

Благодарение​ на тези репродуктивни способности и бърз жизнен цикъл, мухите могат​ да увеличават популацииите​ си изключително бързо, което​ ги прави трудни​ за контролиране.

8. Мухите пренасят една дузина болести

Домашните мухи​ са​ не само досадни,​ но​ и потенциално опасни​ за човешкото здраве.​ Те могат​ да пренасят повече​ от​ 65 различни патогена, включително причинители​ на салмонела, дизентерия, холера​ и туберкулоза. Не е трудно да си представим как става това, след като вече споменахме за хранителните навици и предпочитания на мухите.

9. Мухите – индикатор за качеството на водата

Една по-малко известна роля​ на мухите​ е като биоиндикатори​ за качеството​ на водата. Ларвите​ на определени видове мухи, като тези​ от семейство Chironomidae (безхоботни мушици),​ се срещат​ в различни водни среди​ и​ са много чувствителни към промени​ в химичния състав​ на водата.

Присъствието или липсата​ на тези ларви може​ да предостави информация​ за нивата​ на замърсяване или наличието​ на токсични вещества в даден водоизточник. Ето защо експертите често​ ги използват​ в проучвания​ за мониторинг​ на водните екосистеми.

,
Google рейтинг
4.8
На база на 479 отзива
js_loader
Call Now Button