Всеки от нас рано или късно се сблъсква с проблем с хлебарки, мравки, мишки или други вредители. Тези гадинки намират начин да се промъкнат във всеки дом или офис и могат да бъдат доста изобретателни. В тази статия ще разкрием как най-често го правят, кои са най-уязвимите места в обитаваните от нас сгради и как да предотвратим достъпа на вредителите до жилищата си.
Съдържание
Кои са 5те места, които най-често служат на вредителите като входове към нашите жилища?
На база на дългогодишния ни опит в борба с вредителите, от Превента направихме „класация“ на местата, от които най-често вредителите проникват в домовете ни. Ето кои попаднаха в топ 5:
1. Входните врати
Тривиално, но факт – статистиката показва, че повечето вредители се промъкват в домовете ни през парадния вход, а именно – през вратата. Това може да се случи по няколко начина. Единият е да се шмугнат незабелязано докато някой влиза или излиза – способни са да го сторят например хлебарките, комарите, и миризливките. Другият е да се промъкнат, когато входната врата е оставена отворена или не е добре уплътнена.
Има обаче и трети вариант, и този е може би най-неприятният: самите ние да внесем някоя буболечка през вратата, без да подозираме. Най-често такъв е случаят с дървеници, кърлежи, и бълхи. Разбира се, възможно е да ги внесе и домашният ни любимец – дори ако е със защитна каишка.
В тази връзка, ви съветваме да поддържате входната врата на жилището си в изправност, добре уплътнена, и да я затваряте след себе си. Също така, да внимавате при влизане и излизане да не действате като портиер за някоя гадинка.
Ако вие или домашния ви любимец сте били в рискова среда, да проверите себе си и животното за паразити като кърлежи, бълхи и дървеници.
2. Прозорците
Прозорците са друго „слабо“ място на обитаваните от нас сгради, и често се превръщат във вход за всякакъв вид летящи и пълзящи насекоми, акари, а също и змии и гризачи. Ако намалите значително шансовете на гадинките, които искат да се вмъкнат в дома ви по този начин, сложете комарници. Проверявайте регулярно дали не са се появили разкъсвания на мрежите и при необходимост, ги сменете.
Недостатъчно добре уплътнените прозорци, както и пролуки в дограмата, особено ако е стара дървена такава, също могат да се превърнат във входове за мравки, хлебарки и всякакви други неприятни буболечки.
3. Пролуки в стени, подове и тавани
Както насекомите, така и другите неканени гости в нашите домове, често се възползват от най-малките възможни пролуки и пукнатини, за да проникнат вътре в търсене на храна, вода или подслон. Могат да използват съществуващи пролуки или отвори като тези около тръбите или електрическите кабели, или да направят свои – в случая с гризачите.
Ето защо, ако искаме да държим тези вредители вън от дома си, е хубаво да направим щателен оглед на жилището си и да запълним всички съществуващи фуги и пукнатини в стените, пода и таваните с подходящ материал – замазка, полиуретанова пяна, силикон или друго.
4. Тръбопроводи
Водопроводните, канализационни тръбопроводи, както и тези за парното, нерядко служат като входове към нашите жилища за вредители като хлебарки, мишки и плъхове. В жилищни блокове и кооперации тези съоръжения са особено проблемни, защото ако в един апартамент има нашествие от хлебарки например, то много лесно може да се разпространи и в останалите. В тези случаи, както и когато има проблеми с гризачи или други вредители в общите части като мазета и тавани – а това често се случва – е препоръчително да се потърсят услугите на специализирана фирма. Тук например може да видите какво предлага Превента като обработка на входове срещу вредители.
5. Вентилационни отвори
Вентилационните отвори също могат да се превърнат във вход към жилищата ни за различни видове вредители като хлебарки, мравки, паяци и дори гризачи. А ние често ги пренебрегваме.
За да се предотврати навлизането на вредители през тях, е важно редовно да ги почистваме, защото в тях се натрупва мръсотия, която може да ги задръсти, а и де привлече някои насекоми като хлебарките например. Също така, трябва регулярно да се проверява състоянието на предпазните мрежи в тях и да се подменят при нужда.
Превенцията е ключова в борбата с вредителите
Ефективната борба с вредителите изисква добра осведоменост, внимание към детайлите, и вземане на превантивни мерки. Една от тях е именно предотвратяването на достъпа до дома на различните вредители. Както видяхме, повечето от тях най-често проникват през вратите и прозорците, пукнатините и фугите в стени, подове и тавани, ВиК тръбите, и вентилационните отвори. Ето защо редовната инспекция и поддръжка на тези зони може значително да намали риска от нашествие.
Помнете, превенцията е ключова в борбата с вредителите, затова не пестете време и усилия в поддържането на жилището си – все пак става въпрос за комфорта и безопасността на цялото семейство.