web analytics
 
 
10.07.2025 Превента България!

3 мита за дървоядите, които могат да ви излязат през носа (ако им вярвате)

Те не хапят. Не шумят. Дори не се виждат. Независимо от това, дървоядите са способни да направят на решето дървените мебели, покрития и повърхности във всеки дом или сграда. Не е лесно да ги спрем. А най-лошото е, че много хора вярват в митове, които са в услуга единствено на вредителите.

В тази статия разбиваме 3 широко разпространени мита за дървоядите, които могат буквално да ви излязат през носа, ако им вярвате. Като фирма с дългогодишен опит в борбата с вредители, ние от Preventa.bg знаем кои заблуди водят до най-много щети и разходи. Освен това, тук ще намерите и ценни съвети как да действате при признаци на нашествие от дървояди.

Мит 1: Дървоядите са насекоми, които ядат дърво

А вие виждали ли сте дървояд? Всички знаем как изглеждат хлебарките, миризливките, бръмбари като златките например. Обаче дървоядите? Напълно е възможно да имате активно нашествие у дома си, без изобщо да ги забележите.

Това е така не само защото са изключително дребни, но и защото възрастните дървояди живеят много кратко. Тези бръмбарчета обикновено са с размер до 4 – 5 мм. и живеят само няколко седмици. И не, те не ядат дърво. Изобщо не се хранят. Тяхната единствена задача е да се размножат и да продължат жизнения цикъл на дървояда.

Кой тогава прояжда дървото?

Ларвите. Женската снася оплодените яйца директно върху подходящо дърво. След като се излюпят, ларвите започват да се хранят с дървесина, като навлизат вътре в самото дърво. Там прекарват целия си живот, който може да продължи от 1 до 5 години в зависимост от условията на средата. И ядат. След това преминават през фаза на какавида и се превръщат в бръмбарчета. Именно възрастните насекоми излизат от дървото, оставяйки характерните малки кръгли дупчици в него.

Мит 2: Лакът и боята спират дървоядите

Ларви на дървоядиМного хора вярват, че ако дървото е добре лакирано или боядисано, то е защитено от набези на дървояди. За съжаление, това също е мит. Въпреки че тези покрития могат донякъде да възпрепятстват снасянето на яйца, те не осигуряват пълна защита.

Първо, ако пристъпите към боядисване или лакиране при вече активно нашествие, има голяма вероятност ларвите вече да са се загнездили вътре в дървото. И това, че има покритие, няма да спре тяхната разрушителна дейност.

И второ, дори ако дървото, което лакирате или боядисвате още не е заразено, това не го защитава на 100% от дървояди. Ако в него има компрометирани участъци като пукнатини, надрасквания или непокрити участъци, бъдете сигурни, че вредителите ще се възползват.

Макар че дървоядите предпочитат естествено, необработено дърво, нито лак, нито боя биха защитили напълно вашите мебели или дървени повърхности от техните набези.

Мит 3: Видиш ли дупчици в дървото, дървоядите са си отишли

Признаци за наличие на дървояди (изходни дупки)Малките кръгли дупчици по повърхността на дървото често се възприемат като знак, че вредителите вече са го напуснали. Това обаче е една от най-коварните заблуди за дървоядите.

Да, тези дупки действително са създадени от възрастните бръмбари, когато излизат от дървото. Но фактът, че виждате изходни дупки, съвсем не означава, че може да си отдъхнете. Напротив – това е признак, че в дървото има или е имало активно поколение, които се е развивало с години. И най-вероятно някои от ларвите още са вътре. Дървоядите не се славят като особено добри летци и обикновено снасят яйцата си недалеч от мястото, от където са излезли от дървото и често в същия заразен обект.

Затова, вместо да възприемате малките дупчици като “края на цикъла”, по-добре ги разглеждайте като признак за активно нашествие. Ранното откриване ан проблема може да предотврати по-сериозни щети и да ви спести много главоболия. Особено ако става въпрос за греди, подови настилки, ламперии или скъпи мебели.

Какво да НЕ правите при нашествие на дървояди?

Когато се появят признаци за нашествие на дървояди, някои хора пренебрегват ситуацията, други прибързват и правят грешки. Така проблемът не само не се решава, но може и да се задълбочи. И така, ето какво да не правите, ако имате дървояди вкъщи:

Не премествайте заразени мебели от едно помещение в друго

Много хора местят мебелите, нападнати от дървояди, за да ги „изолират“. Това обаче крие риск от разпространение на дървоядите към други зони на дома.

Не поставяйте нови дървени мебели в помещения с активно нашествие от дървояди

В други случаи пък проблемът се пренебрегва или забравя. Купуват се нови мебели, които се поставят в близост до заразените обекти и така заразата обхваща и тях.

Не разчитайте само на домашни рецепти срещу дървояди или DIY методи

Ларвите на дървоядите отблизоКакто при повечето проблеми с вредители, и за дървоядите има какви ли не домашни рецепти и методи, за които се твърди, че са ефективни. Например, сапунени и спиртни разтвори, нафта, машинно масло, оцет, както и рецепти с чесън, лук или черен пипер.

Истината е, че нито един от тези методи няма доказан ефект върху дървоядите и техните ларви.

Истински ефективното решение включва професионална обработка от опитни дезинсектори, които работят със специализирано оборудване и мощни, сертифицирани препарати. Именно такъв подход прилагаме ние от Превента ДДДД ЕООД. Ако имате съмнение за наличие на дървояди, свържете се с нас за безплатен оглед и консултация!

Вижте още от нашия блог

, ,
Google рейтинг
4.8
На база на 504 отзива
Call Now Button
Viber контактViber контакт