Макар да будят страх и отвращение у мнозина, змиите са едни от най-интересните същества в природата. В тази статия ще научите 22 интересни факта за змиите, които може би не сте и подозирали.
1. Макар да нямат нос, обонянието на змиите е много добре развито.
Те разполагат с ноздри, които обаче използват само за дишане – не и като обонятелен орган. Същинският обонятелен орган на змиите се намира … в устата им. Нарича орган на Якобсон. В процеса на улавяне на миризми активна роля има и раздвоеният им език, който събира молекули от въздуха и различни повърхности и ги предава на якобсоновия орган.
2. Змиите не притежават уши – те “чуват” с долната си челюст.
Долната челюст на змиите, която е в директен контакт със земята или повърхността, по която пълзят, е изключително чувствителна към вибрации и свързана директно с вътрешното им ухо. Така че, те не чуват звуци, а интерпретират вибрациите като звук, за да се ориентират в средата.
3. Нямат добро зрение, но виждат и докато спят.
Змиите не се славят със зрителната си острота, но за сметка на това пък могат да виждат и докато спят. Причината за това е, че нмат клепачи, а само прозрачна защитна люспа – нарича се очна капсула и се сменя едновременно с кожата.
4. Някои видове змии притежават топлинни детектори, с които локализират плячката си безпогрешно в пълна тъмнина.
Такива са например много видове от семейство боа и гърмящите змии като пепелянките. Те притежават термочувствителни ями, разположени между очите и ноздрите си, които им служат като вградени инфрачервени камери. Изобщо нямат нужда да виждат, за да ловуват.
5. Змията винаги поглъща плячката си цяла, дори когато е значително по-голяма от главата й.
Успява да го постигне благодарение на еластичната връзка между горната и долната си челюст, а и защото горната челюст не е фиксирана към челепа, а свързана към него с подвижни стави.
6. Змията не дъвче. Просто не й се налага
Стомашните киселини на змиите са едни от най-силните в животинския свят. Способни са да разградят абсолятно всичко, включително кости и козина.
7. За същества без крака, змиите се придвижват впечатляващо бързо.
Черната мамба например може да достигне 20 км/ч, когато ловува. Макар да не може да поддържа тази бързина за дълго време, това си е постижение. Вие колко дълго можете да тичате с 20 км/ч с двата си крака?
8. Някои видове змии почти могат да летят.
Райските змии (Chrysopelea) са способни да “прелитат” от едно дърво на друго, изминавайки по 10-15 м във въздуха. Разбира се, това не е летене в същинския смисъл на думата, а по-скоро “планиране” във въздуха – скок с възможност да контролиране на посоката. За целта, райската змия разтяга ребрата си по начин, по който тялото й практически се сплесква.
9. Имат само по един функциониращ бъбрек и по един дял на белия дроб.
Просто няма място за повече.
10. Притежават множество двойки ребра – до 145.
Тези двойки ребра са толкова многобройни, защото са разположени по цялата дължина на гръбначния стълб на змията. Тази костна структура не само поддържа вътрешните органи, но и позволява на тялото й да се движи с изключителна гъвкавост.
11. Отровата им може да убие слон. Буквално. А може и да ви ослепи.
Отровата на някои видове змии (като кралската кобра например) е толкова силна, че може да убие и слон. Други видове, като плюещите кобри, използват отровата си, за да се защитят, като я изстрелват директно в очите на противника – и то по такъв начин, че да проникне и в двете очи.
12. Повечето змии обаче не са отровни.
Само около 600 вида змии от общо 3,000 са отровни за хората. Тези видове обикновено използват отровата си, за да парализират и уловят плячката си.
13. Учените са категорични: змиите са произлезли от гущерите.
Въпреки че са загубили крайниците си в процеса на еволюцията, змиите запазват много прилики с древните си роднини.
14. Някои змии достигат дължина до 9 метра.
Такива са например анакондата и мрежестият питон.
15. Не всички змии снасят яйца. Някои са живораждащии.
Видове като гърмящите змии и анакондите раждат малките си живи, което е уникална адаптация.
Както вече рацбрахме, някои змии са живораждащии, а други снасят. И в двете категории има рекордьори: някои видове гърмящи змии (Crotalus) могат да родят до 75 малки, а индийският питон (Python molurus) да снесе над 100 яйца. Наведнъж.
17. Някои змии могат да променят цвета си.
Макар да не са така впечатляващи, както хамелеоните, някои видове змии са способни да променят звета на кожата си като защитен механизъм или камуфлаж.
18. Други – да ходят по вода.
Водните змии и други видове използват тялото си, за да се придвижват по повърхността на водата.
19. Способни са да преживяват месеци наред без храна.
Метаболизмът на змиите е толкова ефективен, че някои могат да оцелеят месеци, дори години, без да се хранят. Имат и много други невероятни способности.
20. Змиите сменят кожата си няколко пъти годишно.
Този процес им позволява да растат, а и да се отървават периодично от някои паразити.
21. Змиите не са от най-вокалните твари, но някои видове издават звуци.
Гърмящите змии например “дрънкат” с опашката си, а други съскат или издават звуци, за да предупреждават или отблъскват врагове.
22. Змиите като зяло не са агресивни.
Въпреки репутацията си на агресивни и злобни животни, змиите всъщност атакуват само когато се почевстват застрашени или притиснати. Правят го, за да оцелеят.
Съдържание
Comments are closed.