web analytics
 
 
08.03.2018 Превента България

10 изненадващи факта за бълхите

Свикнали сме да възприемаме бълхите като досадни дребни насекоми, които тормозят домашните ни любимци с ухапванита си, а понкога и нас самите. Но всъщност има много любопитни факти около тези малки паразити, щкоито сигурно ще ви изненадат. Тук сме събрали най-интересните от тях.

10 изненадващи факта за бълхите

1. В по-ранни етапи на еволюционното си развитие бълхите са имали крилца, подобно на насекомите. Те постепенно са изчезнали заради паразитния им начин на живот. Понеже обикновено се крият и придвижват в гъстата козина на гостоприемника си, на бълхите не само не им трябват крила, но и биха им пречили. За сметка на това са се развили задните им крака, за да могат лесно и бързо да скачат и избгват заплахи.

2. Задните крака на бълхите в обтегнато положение са по-дълги от самото тяло. И не само това – те им служат като трамплин. Благодарение на специален еластичен протеин наречен резилин в плевралната дъга на задните си крака, бълхите не само могат да правят впечатляващи скокове, но и плавно да се приземяват.

3. Бълхата скача на разстояние 200 пъти по-голямо от собствената й дължина – благодарение на задните си крака, за които вече говорихме. Ако ние, човеците, имахме такава способност, щхме да можем да прескачаме Айфеловата кула…

И още нещо за бълхите и скоковете им: те са толкова неуморими и издръжливи, че са способни да скачат 30 000 пъти един след друг.

4. Бълхите никога не се размножават гладни. Храната им дава енергия за чифтосванес партньора, а на женските им е необходима и енергия, за да произведат яйца.

5. Една женска бълха може да снесе до 50 яйца на ден и до 2000 яйца през целия си живот. Интересното е, че бълхите не си поставят яйцата на едно място, а буквално ги разпръскват навсякъде – най-често не върху гостоприемник, а в околната среда. Това не е случайно. Този механизъм осигурява по-голям шанс за оцеляване на потомството, като същевременно намалява конкуренцията между новоизлюпените ларви.

10 изненадващи факта за бълхите

6. Бълхите издържат и на глад. При оптимални условия (умерени температури и по-висока вляжност), една възрастна бълха може да оцелее до две седмици, без да се храни. В тези случаи обаче, бълхите не се размножават, защото нямат необходимия ресурс за това.

7. Бълхите могат да издържат на натиск, равняващ се на 300 пъти собственото им тегло.

Ако опитате просто да смачкате бълха, ще се уверите, че това никак не е лесно – трябва да ползвате ноктите си. Причината за това е в изключително твърдата обвивка на тези насекоми (екзоскелет). Смята е, че това е еволюционна адаптация, която им позволява да се задържат върху козината на гостоприемниците си и да оцеляват.

8. Сърцето на бълхата е разположено в корема ѝ, а не в гърдите. Така е всъщност при повечето насекоми – те имат опростена, отворена кръвоносна система, наречена отворена, където хемолимфата (има функции, подобни на кръвта) циркулира свободно в тялото, а не в съдове като артерии и вени, както е при нас, хората..

Сърцето на бълхата, както и при много други насекоми, Понеже сърцето е част от  кръвоносна система. При бълхите сърцето наистина е разположено в коремната част на тялото, а не в гърдите, както е при по-сложните организми.

9. Бълхите пренасят един куп опасни болести, с които могат да заразят и човека – чума, туларемия, миши тиф и други.

10. Бълхите съществуват от над 100 милиона години.

Научни изследвания и фосилни находки доказват, че бълхи са съществували още докато динозаврите са обикаляли по нашата планета.

И все пак – как да се избавим от бълхите?

Неслучайно бълхите тормозят човека и много животински видове от векове. Както видхме, тези насекоми се адаптират доста добрекъм променящите се условия на средата и са развили някои наистина забележителни умения и физиологични особености. Това обяснява защо е трудно да ги държим далеч от домашните си любимци, а и от нас самите. Освен чрез кучета и котки, бълхите проникват в жилищните помещения и чрез гризачи, тъй като паразитират и върху плъхове и мишки.

Ако имате проблем с бълхи вкъщи, е необходимо да обезпаразитите домашните си любимци, ако имате такива, и едновременно с това да се обработят помещенията с подходящ препарат. Най-бързо, безопасно и ефективно това може да направи професионалист, каквито са служителите на Превента ДДДД ЕООД – фирма, специализирана в борбата с вредителите и лецинзирана от Министерството на Здравеопазването да извършва такива дейности. Доверете ни се – заявете обработка срещу бълхи онлайн или на посочените телефони.

Вижте още от нашия блог

,
Google рейтинг
4.8
На база на 455 отзива
js_loader
Call Now Button