Магнит ли си за комарите? Може би причината за това е кръвната ти група. Оказва се, че тя има значение не само в животозастрашаващи ситуации, но и за това доколко привличаш комари.
В тази статия ще разбереш дали кръвната група наистина може да те направи предпочитана “мишена” за комарите и какви други фактори ги привличат. Ще разкрием резултати от научни изследвания по темата, подкрепени от авторитетни източници като например Световната здравна организация (СЗО).
Съдържание
Видове комари в България и свързаните с тях здравословни рискове
Преди да се впуснем в любопитните факти относно предпочитаното меню на тези кръвосмучещи насекоми, нека отделим няколко минути за по-важните неща. А именно, кои видове комари се срещат у нас (които хапят хора) и какви болести пренасят.
Важно е да уточним, че хапят само женските комари – кръвта им дава необходимите вещества за създаване на потомство. Мъжките екземпляри се хранят с цветен прашец.
И така, най-широко разпространени в България са следните видове:
• Обикновен комар (Culex pipiens)
Този вид комар е може би най-често срещаният в България. Активен е предимно през нощта и е известен като вектор на Западнонилска треска (ЗНТ).
• Азиатски тигров комар (Aedes albopictus)
Както името му подсказва, този вид комар произхожда от Южна Азия, но понастоящем се среща в цял свят, включително и у нас. Азиатският тигров комар е активен както през деня, така и през нощта, и е изключително устойчив – яйцата му оцеляват дори при суша.
Aedes albopictus пренася множество опасни болести – жълта треска, денга, чикунгуня, зика и различни форми на енцефалит. Макар повечето от тези болести да са характерни за тропическите и субтропическите региони, в последните години в Европа са регистрирани локални (автохонни) случаи на денга и чикунгуня. Световната Здравна Организация (СЗО) предупреждава, че вече около 4 милиарда души в повече от 129 страни са изложени на риск от инфекция с тези вируси, пренасяни от комари.
• Малариен комар (Anopheles spp.)
Anopheles maculipennis е основният вид комар, свързан с разпространението на малария в Европа и у нас в миналото. Днес е доста рядко срещан, а и тази болест е практически елиминирана като локален здравен риск.
Какво казва науката: коя кръвна група предпочитат комарите?
Оказва се, че някои видове комари имат ясно изразено предпочитание към хора от определена кръвна група. Според научно изследване, публикувано в Journal of Medical Entomology, азиатския тигров комар (Aedes albopictus) хапе най-много хората от кръвна група O (нулева).
В проучването учените провеждат експеримент с азиатски тигрови комари и доброволци с различни кръвни групи. Резултатите показват, че хората с кръвна група O са атакувани значително по-често от тези с кръвна група A, B или AB. Най-малко привлекателна за тигровите комари се оказва кръвна група A.
Освен кръвната група, важен фактор е т.нар. секреторен статус. Около 85% от хората са “секретори”, което означава, че те излъчват специфични биохимични сигнали чрез потта и кожата си, свързани с тяхната кръвна група. Тези химични маркери правят хората по-лесно откриваеми и по-привлекателни за комарите, особено ако са с кръвна група O.
Останалите 15% от хората не отделят такива маркери и се предполага, че са по-рядко атакувани от насекомите, независимо от кръвната им група.
Изглежда, че предпочитанията на комарите, регистрирани от цитираното проучване, не са характерни само за азиатския тигров комар. През 70-те години е проведено подобно изследване с Anopheles gambiae – основния преносител на малария в Африка. Макар методиката да е различна, резултатите са сходни: хората с кръвна група O са най-често хапани, следвани от кръвна група B, AB и най-малко – A.
Други фактори, които привличат комарите
Разбира се, кръвната група не е единственият фактор, който обуславя привличането на комарите към определени хора. Може би не е и най-важният. Ето какво още влияе върху тяхното поведение:
• Потта и телесната миризма
Комарите са привлечени от определени вещества, които се съдържат в потта като например млечна киселина, амоняк и карбамид.
• Количеството издишван въглероден диоксид
Известно е, че комарите могат да „усетят“ въглеродния диоксид от разстояние от цели 50 метра. Хора, които издишват повече CO₂ привличат комарите по-силно.
• Телесна температура и движение
Комарите се ориентират не само по миризми, но и по топлината на тялото. Частите на тялото, които излъчват повече телесна топлина, са по-атрактивни за тях, особено ако човек се движи.
• Консумация на напитки
Проучвания показват, че след консумация на бира рискът от ухапване от комар се увеличава. Причината вероятно е в промените в телесната миризма и повишената телесна температура.
• Генетични фактори
Според учените, генетиката играе съществена роля в това дали ще бъдете магнит за комарите. Освен кръвната група и секреторния статус, има и други индивидуални характеристики, които имат значение за летящите кръвопийци.
* * *
Да, темата с кръвните групи и комарите звучи почти толкова забавно, колкото да четем за зодиите и кои са най-подходящи един за друг. Но противно на общоприетото схващане, тези насекоми не са толкова безобидни.
Истината е, че комарите са сред най-опасните вектори на инфекциозни заболявания в световен мащаб. Всяка година те отнемат стотици хиляди животи. Именно затова защитата от комари е важна, независимо дали сте любимото им “меню” или не.
Ако искате да научите повече за ефективните начини за борба с комарите в двора и градината, вижте нашите решения тук.