web analytics
 
 
01.07.2025 Превента България!

Без олио. Без въртене. Ето как се вади кърлеж:

Открили сте кърлеж, забит в кожата ви? Или в тази на детето? Без паника, на точното място сте! Ситуацията може да бъде овладяна, стига да знаете как да подходите правилно. В тази статия ще научите как се вади кърлеж, кои са най-честите грешки, които хората допускат, и какви изследвания се препоръчват след ухапване, както и друга полезна информация и практически съвети.

Информацията е базирана на експертния опит на Превента в борбата с кърлежите, както и на данни и медицински препоръки от авторитетни източници като например Националния център за заразни и паразитни болести (НЦЗПБ) и Европейски център за превенция и контрол на заболяванията (ECDC).

Защо ухапването от кърлеж е опасно?

За разлика от други паразити, кърлежът не просто хапе, а се прикрепя за определено време към кожата на гостоприемника си. В процеса на хранене, той може да зарази човека с над 15 сериозни заболявания. Колкото по-дълго кърлежът остане в кожата, толкова по-голяма е вероятността да зарази човека с някакъв патоген. Разбира се, не всеки кърлеж пренася болести.

Имайте предвид, че рискът от ухапване от кърлеж е значително по-висок в домакинства с домашни любимци като кучета и свободно движещи се котки, особено ако не се обезпаразитяват редовно. Дори при добра профилактика, животните могат да внесат кърлежи в дома, които да ухапят и човек.

Какво представлява кърлежът и как протича жизненият му цикъл?

Кърлежът е вид паразит. При хранене, той може да се зарази с различни микроорганизми и патогени, които в последствие да предаде на следващата си жертва. Повечето видове твърди кърлежи, които се срещат у нас, избират различни видове гостоприемници през всяка от фазите на своя жизнения си цикъл. И това, разбира се, увеличава многократно риска от заразяване с различни заболявания.

Новоизлюпените ларви обикновено се закачат на дребни гризачи или птици, нимфите на по-едри, а възрастните предпочитат елени, едър добитък или хора.

Какви болести пренасят кърлежите? Основни рискове за здравето

Всички сме чували за Лаймска болест. Това е най-честата бактериална инфекция, предавана при ухапване от кърлеж в Европа. Освен нея обаче, тези вредители пренасят и много други заболявания, чиито причинители са бактерии – анаплазмоза, марсилска треска, Q треска, ерлихиоза и други. Могат да ни заразят и с паразити (например бабезиоза), както и с различни вирусикърлежов енцефалит, вирусите на Bourbon, Powassan и други. И не на последно място, ухапването от кърлеж може да предизвика хранителна алергия, известна като синдром на алфа-гал.

При забавена реакция или погрешна диагноза някои от тези заболявания могат да доведат до сериозни здравословни проблеми, включително неврологични, сърдечни и имунологични усложнения.

Как да извадите кърлеж: стъпка по стъпка

Ухапването от кърлеж е без съмнение неприятно и стресиращо изживяване, особено ако става въпрос за дете. Важно е обаче да знаете, че бързата реакция е ключова, а самото вадене не е хирургична процедура и спокойно може да се извърши и от човек без медицинско образование, стига да се спазят определени правила и стъпки.

Разбира се, ако сте в населено място, винаги можете да се обърнете към специалист. Личният лекар на всяко здравноосигурено лице извършва отстраняване на кърлеж, като се заплаща само потребителска такса, а за деца до 18 г. процедурата е безплатна. По преценка на лекаря, последният може да издаде и направление към специалист от извънболничната специализирана помощ, сключил договор с НЗОК. Но ако не разполагате с направление, прегледът и процедурата по вадене на кърлеж се заплащат. Ако се налага извършването на определени серологични изследвания за инфекциозни заболявания, предавани от кърлежи, те също не се покриват от НЗОК.

Как се вади кърлеж?И така – как се вади кърлеж правилно и безопасно? Това е важно, за да се намали рискът от инфекция и да се избегне разкъсване на паразита. Ето как да действате стъпка по стъпка.

1. Бърза реакция и подготовка на материали

Просто е. Колкото по-бързо бъде отстранен кърлежа, толкова по-малка е вероятността от заразяванес някакъв патоген.

Ако сте у дома, пригответе се да го извадите сами или, ако прецените, обърнете се към медицинско лице. Всичко, от което имате нужда, са дезинфектант и пинцета или специализиран инструмент за вадене на кърлеж (продават се в аптеки и ветеринарни кабинети).

2. Захващане на кърлежа възможно най-близо до кожата

Втората стъпка от процедурата по вадене на кърлеж е може би най-важната, заедно със самото отстраняване. Тя включва правилното захващане на акара – така, че да може да бъде изваден, без да се разкъса. Целта е да се захване възможно най-близо до кожата с пинсетата или инструмента. Ако не разполагате с такъв и сте далеч от населено място, ESGBOR (Европейският информационен ресурс за заболявания, пренасяни от кърлежи) препоръчва да използвате памучен конец, с който да направите малка примка около кърлежа.

В краен случай, можете да опитате да го извадите с пръсти. Каквото и да използвате, внимавайте да не стискате прекомерно паразита при захващането.

3. Бавно и контролирано отстраняване на кърлежа

След като захванете кърлежа, започнете бавно и внимателно да го издърпвате нагоре, перпендикулярно на кожата. Не го стискайте, нито въртете – било то по часовниковата стрелка или обратно на нея.

Ако при ваденето част от кърлежа (обикновено смукателният апарат) остане в кожата, което често се случва, опитайте да го извадите с пинсетата, или с предварително дезинфекцирана игла.

4. Дезинфекция на ухапаното място

След като извадите кърлежа, го обезопасете и дезинфекцирайте ухапаното място със спирт, йод или алкохол, а след това внимателно си измийте ръцете.

Ако е възможно, съхранете кърлежа в малък контейнер или плик за евентуално последващо изследване. В Националния център за заразни и паразитни болести (НЦЗПБ) вече не извършват такава услуга, но все още може да изследвате паразита в частна лаборатория, ако искате да знаете дали е заразен с Лаймска борелиоза или нещо друго. Ако не, просто го унищожете.

5. Наблюдение на мястото на ухапване и на здравословното състояние

След изваждането на кърлежа е важно да наблюдавате мястото на ухапването за евентуални възпаления или поява на характерното за Лаймска болест петно, наподобяващо мишена (erythema migrans). Обърнете внимание и на симптоми като повишена температура, главоболие, мускулни болки, умора или подобни. При поява на такива признаци или нещо необичайно, се консултирайте с лекар.

Ухапването от кърлеж крие много рискове.

Какво да НЕ правите при вадене на кърлеж

Има някои широкоразпространени схващания за това как се вади кърлеж, които са съвършено погрешни. Такова например е вярването, че паразитът се маже с олио и после се върти обратно на часовниковата стрелка. Вижте кои са най-честите грешки, които трябва да избягвате:

• Не се поддавайте на паника.

Ухапването от кърлеж не е равносилно на заразяване. Различни научни изследвания върху Лаймската борелиоза сочат, че шансът да се заразите след ухапване е между 2 – 3%.

• Не захващайте кърлежа за тялото и не го стискайте прекалено силно.

Така можете да го разкъсате или да предизвикате отделяне на слюнка или стомашно съдържимо, което увеличава риска от инфекция.

• Не дърпайте кърлежа рязко и не го въртете.

Това също увеличава риска от заразяване защото има вероятност част от устния апарат на паразита остане в кожата.

• Не го заливайте с течности!

Олиото, спиртът и сапунът няма да ви помогнат при изваждането на кърлежа. Напротив – те могат да го задушат и също да предизвикат отделяне на телесните му течности в кожата.

• Не прилагайте топлинна обработка.

Така само увеличавате вероятността от локално възпаление, а и от изгаряне.

Нужни ли са изследвания след ухапване от кърлеж и какви?

Не е необходимо да се изследвате след всяко ухапване. Лабораторно изследване обаче е препоръчително в следните случаи :

▪ Ако кърлежът е бил впит повече от 24–36 часа.

▪ Ако се появят симптоми като температура, болки в мускулите, хронична умора или се появи характерен обрив (еритема мигранс) около мястото на ухапването.

▪ При повишен професионален риск (ветеринарни лекари, горски).

▪ Ако лабораторно е било установено, че кърлежът е заразен.

Друго много важно нещо, което трябва да знаете, е, че няма смисъл да се изследвате за Лаймска болест веднага. Обикновено трябва да минат поне 20 дни от ухапването, за да бъде резултатът валиден.

Националният център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ) вече предлага нови диагностични тестове за Лаймска борелиоза – ELISpot и CXCL13 в ликвор, които се използват в по-специализирани случаи, най-често при съмнения за невроборелиоза. В повечето частни лаборатории продължава да се използва серологична диагностика чрез кръвни тестове за откриване на антитела от тип IgM и IgG.

* * *

Безопасното изваждане на кърлежа е само част от решението. За да се предпазите от ухапвания в бъдеще, се препоръчва спазването на определени превантивни мерки и осигуряването на безопасна среда в непосредствена близост до дома – двора, тревните площи или градината.

Свържете се с Preventa.bg за професионална обработка на зелени площи срещу кърлежи. Ние сме лицензирана ДДД фирма с над 15 години опит в борбатата с кърлежи. Нашите методи са безопасни за хора и домашни любимци и осигуряват дълготрайна защита.

Вижте още от нашия блог

, ,
Google рейтинг
4.8
На база на 501 отзива
Call Now Button
Viber контактViber контакт