web analytics
 
 

Всичко за дървоядите

Забелязали ли сте малки, кръгли дупчици по любимия си шкаф или фин дървесен прах под леглото? Може би не подозирате, че това са индикации за наличието на дървояди – едни от най-тихите и упорити разрушители в обитаваните от нас сгради.

В тази статия ще научите всичко, което трябва да знаете за тях:

  • Какво представляват дървоядите и как изглеждат
  • Какви са приликите и разликите между дървояди, дървеници, и дървесни мравки
  • Кои са най-често срещаните видове дървояди у нас
  • Какви са признаците за наличие на дървояди
  • Откъде идват и какво ги привлича
  • Какви щети нанасят дървоядите и дали са опасни
  • Какви са методите за борба с тях и как да се предпазите
  • Друга полезна информация и съвети от специалисти

Дървояди наричаме няколко вида дребни бръмбари, чиито ларви се хранят с дървесина. Те често остават незабелязани в продължение на месеци и дори години, докато не се появят следите от тяхната разрушителна дейност: характерните малки дупчици на повърхността на дървото и финият дървесен прах.

Как изглеждат дървоядите

Възрастните дървояди са дребни бръмбарчета, малко по-големи от мравки. Повечето видове са с дължина между 2 и 8 мм, кафеникави на цвят и макар да имат крила, летят на кратки разстояния. Както всички насекоми, и дървоядите имат по три чифта крака, а тялото им е сегментирано.

Бръмбарчетата обаче не са тези, които се хранят с дървесината – това правят само техните ларви, които прекарват целия си живот вътре в дървото.

Жизнен цикъл на дървоядите

Жизненият цикъл на дървоядите включва четири основни етапа: яйце, ларва, какавида и възрастен индивид.

      • Яйце
        Женската снася яйцата си директно върху дървесина или вътре в нея.
      • Ларва
        Веднага след излюпването си, ларвата започва да се храни с дървото, прояждайки го отвътре. Това е най-дългата и най-разрушителната фаза от развитието на дървояда, която може да продължи от 1 до над 5 години в зависимост от вида, влажността и най-вече температурата. При по-ниски температури метаболизмът на ларвите се забавя значително и те почти не се хранят. През цялото това време обаче те не излизат на повърхността.
      • Какавида
        Когато е готова за трансформация, ларвата се капсулира в малка камера в дървото и преминава през метаморфоза.
      • Възрастен бръмбар
        Когато се излюпи, възрастният бръмбар излиза на повърхността на дървото, за да се размножи. Живее само няколко седмици, през които търси партньор и нови места за снасяне на яйца.

Макар и възрастните индивиди да живеят кратко, цялостният жизнен цикъл на дървояда може да продължи до 7 години. Именно тази продължителна фаза, която вредителите прекарват скрити в дървото, ги правят толкова труднозабележими.

Кои са най-често срещаните видове дървояди в България

Както вече споменахме, дървоядите не са отделен вид насекомо, а групово наименование на няколко вида бръмбари, чиито ларви се хранят с дървесина и нанасят щети на мебели, дограми, паркети, греди и всякакъв вид дървесина. Ето кои са видовете дървояди, които най-често се срещат у нас:

Вид Размер Местообитания Особености
Anobium punctatum (Обикновен дървояд) 2–5 мм Мебели, греди, паркет Най-често срещан. Ларвите му живеят до 5 години.
Ptinus tectus (Домашен дървояд) 2–4 мм Стари къщи, тавани, складове Среща се при наличие на влага и мухъл. По-малко разрушителен от другите видове.
Hylotrupes bajulus (Голям дългоносец) 8–20 мм Греди и строителна дървесина Сериозен вредител, особено по иглолистна дървесина.
Lyctus brunneus (Малък дървояд) 2–4 мм Твърда дървесина (дъб, бук) Напада нови мебели. Често се внася със заразена дървесина.
Дървояди, дървеници, дървесни мравки: прилики и разлики

Имената им звучат сходно. Всички те са насекоми и вредители и по някакъв начин са свързани с дърво и дървесина. Въпреки това, дървоядите, дървениците и дървесните мравки са съвършено различни.

За разлика от дървоядите, чиито ларви се хранят дървесина, дървесните мравки само прокопават тунели в нея, без да я ядат. Те изграждат гнездата и галериите си вътре, при което я увреждат по начин, сходен с този на дървоядите. Но докато мравките не се крият, ларвите на дървоядите изобщо не излизат от дървото, докато не се превърнат в бръмбари.

Дървениците, от друга страна, са паразити, чиято връзка с дървото не е така пряка. Те са кръвосмучещи насекоми, които се хранят с човешка и животинска кръв. Понеже хапят най-вече нощем, и то спящи хора, през деня дървениците често се крият в дървени мебели и повърхности около своя гостоприемник като рамки на легла, пролуки в паркета, нощни шкафчета и други. Оттам идва и името им.

 

Вредител Яде ли дърво Живее ли в дърво Нанася ли щети Напада ли хора
Дървояд ✅ Да ✅ Да ✅ Да ❌ Не
Дървеница ❌ Не ❌ Само като скривалище ❌ Не, но замърсява ✅ Да (ухапвания)
Дървесна мравка ❌ Не ✅ Да (гнездо) ✅ Да ❌ Много рядко
Следи от дървояди: как да разпознаем заразена дървесина

Дървоядите могат да останат незабелязани дълго време, докато тихо и кротко прояждат отвътре мебели, подови настилки, дървени ламперии, дограми, врати и всичко останало, което е направено от дърво.

Въпреки това, има следи, които издават тяхното присъствие. И колкото по-рано ги забележите, толкова по-лесно ще овладеете проблема. Ето кои са основните признаци за наличие на дървояди:

      • Малки кръгли дупчици в дървени повърхности и предмети
        Най-очевидната индикация за присъствие на дървояди са малки кръгли дупчици на повърхността на дървени мебели и предмети. Както вече обяснихме, това са изходните отвори, през които възрастните дървояди напускат дървото, за да се размножат. Обикновено дупчиците са с диаметър от няколко милиметра и близо една до друга.
      • Фин дървесен прах под и около мебелите
        Когато има дървояди в мебелите, по тях и около тях започва да се появява и фин дървесен прах. Той е резултат от активността на ларвите. След хранене, те изхвърлят необработените дървесни частици примесени с изпражнения под формата на прах, който се натрупва в тунелите им. Когато възрастните дървояди напускат дървото, както и при наличие на пролуки в повърхността, тези фини частици падат извън него.
      • Деформации в дървени повърхности и предмети
        Понеже с дейността си ларвите нарушават структурата на дървото, при сериозни нашествия често се наблюдават деформации по заразените повърхности. Дървесината е лесно чуплива или се рони, защото структурата й е компрометирана. А и влагата, която често съпътства нашествията на дървояди, допълнително отслабва материала.
      • Поява на възрастни дървояди
        Ако видите самите бръмбарчета (живи или мъртви) в дома си, това е ясен знак за активна популация. Където има възрастни насекоми, има и ларви, които причиняват щети на мебелите и другите дървени повърхности. Като много други насекоми, възрастните дървояди са привлечени от светлината, така че обикновено ще ги намерите по первази, на пода под прозорци или около лампи.
      • Тихи скърцащи шумове нощем
        Друг индикатор за активност на дървояди е шумът, който ларвите издават, докато се хранят. При сериозно нашествия обикновено този звук може да се долови нощем, колкото и миниатюрни да са самите вредители.

Ако откриете някой от тези признаци във вашия дом или обект, препоръчваме незабавно да се консултирате със специалисти и да вземете мерки.

Откъде идват дървоядите и какво ги привлича

В повечето случаи дървоядите не идват сами, а биват внесени в дома с вече заразени мебели, дървени материали или предмети. За да можем да избегнем такава ситуация, е важно да знаем как най-често става това, кога има потенциален риск от инфестация и какво ги привлича.

      • Заразени мебели – нови и втора употреба
        Един от най-разпространените начини за внасяне на дървояди в дома е чрез вече заразени мебели. Най-често това става при пренасяне на мебели от друго жилище или при покупка на такива, които са втора употреба. Не е изключено обаче ларви на дървояди да има и в чисто нови мебели – особено ако са от естествено дърво, което не е обработено и лакирано.
      • Строителни дървени материали
        Друг възможен източник на инфестация са строителните дървени материали – ламперии, дъски, греди, врати, каси, дограми и др. Ако при ремонт или довършителни дейности се използват дървени материали, които са втора употреба или необработена дървесина, тя може вече да е заразена с ларви на дървояди.
      • Антикварни и декоративни дървени предмети
        Не само мебелите, но и по-малки дървени предмети могат да ви навлекат проблем с дървояди – рамки за картини, икони, дървени кутии, сувенири, музикални инструменти, дъски за рязане и други подобни. Особено рискови са вещи, купени от антиквариати, разпродажби или онлайн платформи, където няма контрол върху състоянието на дървото.
      • Висока влажност в помещението
        Както за повечето насекоми, така и за дървоядите, влагата е от изключително значение. Тя създава благоприятна среда за тяхното развитие. Освен това, влажната дървесина е по-мека и ларвите по-лесно могат да проникнат и да дълбаят в нея. Ето защо помещения с висока влажност или течове – като бани, мазета, тавани или кухни с дървени елементи, са особено рискови.
Какви щети нанасят дървоядите и има ли риск за здравето

Макар да не хапят и да не пренасят болести като много други вредители, дървоядите никак не са безобидни.

Както вече стана ясно, те могат да причинят значителни материални щети и дългосрочни проблеми, особено ако не се вземат мерки навреме или инфестацията не може да се овладее. Освен това, дървоядите могат да имат и негативен ефект върху здравето за хората, които обитават инфестираните помещения.

Но основната причина, поради която считаме дървоядите за вредители, са щетите, които са основно в две посоки:

      • Материални щети по мебели и дървени покрития
        Най-голям е рискът за мебели от естествено дърво, особено ако не са лакирани. Когато са нападнати от дървояди, те не само губят естетическата си стойност, но често стават неизползваеми и дори опасни за употреба – силно проядени легла, столове или стенни рафтове например.
      • Риск за конструктивните елементи
        Може би най-сериозните проблеми, причинени от дървояди, са свързани с инфестацията на греди и други дървени носещи елементи. Ако проблемът не стане явен или не се вземат мерки навреме, това може да доведе до компрометиране на конструкцията и риск от срутване.

Що се касае до рисковете за здравето, свързани с дървоядите, те са по-скоро непреки. Независимо от това, не са за подценяване. Тези рискове са свързани основно с дървесния прах, който остава след ларвите.

Както вече споменахме, този прах съдържа фини дървесни частици и екскременти на ларвите на дървоядите. И двата компонента могат да действат като алерген, а от там и рискът за хората с алергии. Освен това, съществува риск и за хората с астма и други респираторни проблеми, тъй като дървесният прах може да раздразни дихателните им пътища и да утежни състоянието им.

Според научно изследване, публикувано в Wiener Klinische Wochenschrift (2022), излагането на дървесен прах може да доведе до понижена белодробна функция и респираторни симптоми като кашлица и задух при хора, работещи с дървени материали.

Методи за борба с дървояди

Щом веднъж установите, че дървоядите са се настанили в дома ви, е важно да действате навреме и с подходящи препарати и средства. Ето кои са основните методи за унищожаване на дървояди:

      • Импрегниране на дървото с инсектициден препарат
        Обработване на заразените повърхности с течности, съдържащи активни вещества, които проникват в дълбочина. Подходящо за открити или леснодостъпни участъци. Ефективно при начален стадии на заразяване.
      • Инжектиране с професионален препарат
        Това е метод за професионално третиране на дървояди, който включва инжектиране на инсектицид директно във вътрешността на дървото през изходните отвори. Така се достига и до дълбоко загнездените в него ларви на дървоядите.
      • Повърхностно третиране чрез пръскане или намазване
        Подходящо при сериозни нашествия или при обработка на антикварни мебели. Често се комбинира с друг метод за по-добър резултат.
      • Термична обработка (награвяне с горещ въздух или микровълни)
        Това е метод за унищожаване на дървояди без препарати, при който дървото се нагрява до температури, при които ларвите загиват. Щадящ за заразените обекти подход, който обаче изисква специализирана техника.
      • Фумигация (газово третиране)
        Прилага се рядко и само при много тежки случаи. Използва се в затворени помещения или камери. Този вид обработка не е подходяща за жилищни помещения.
      • Замяна на заразените части
        В някои случаи се препоръчва изхвърляне или подмяна на силно увредени мебели, подови или стенни покрития.

Изборът на подходящ метод зависи от степента на заразяване, вида дървояд и засегнатия обект. Но дори при правилно избран метод, ефективното и трайно унищожаване на дървоядите е сложен процес, който изисква професионален подход.

Защо е толкова трудно да се отървем от дървоядите

Макар да не изглеждат особено застрашително, дървоядите са изключително трудни за контрол вредители. Причините за това са много, но може би основната от тях е, че през по-голямата част от времето те са скрити дълбоко в дървото. А когато следите от тяхната дейност станат видими, проблемът вече е сериозен.

За това допринася и дългият им жизнен цикъл. Когато ларвеният стадии продължава например три години, чак на третата ще могат да се забележат изходните дупки и дървесният прах, а щетите могат да бъдат значителни. Както и инфестацията.

Разбира се, в някои случаи дървоядите нападат само определена мебел и при такива изолирани инфестации проблемът може лесно да се реши. Просто изхвърляте заразената вещ.

Само че винаги съществува рискът преди това вредителите да са заразили и други обекти, а това няма как да се разбере.

Повечето хора се опитват да овладеят нашествията от дървояди сами, но истината е, че рядко успяват. Лакират заразените мебели, пръскат с препарати от търговската мрежа, но не успяват да унищожат всички ларви и нашествието остава активно.

Ето защо при наличие на дървояди или дори само съмнение за това, е препоръчително да се обърнете към професионалисти. Лицензираните фирми за борба с вредителите имат опита и експертизата да идентифицират конкретния вид, да преценят сериозността на инфестацията и да предложат работещо решение за неговото трайно унищожаване.

Ние от Превента сме една от малкото фирми в България, която разполага с пълен арсенал от професионална техника за цялостно и ефективно решаване на проблема с дървояди.
Докато повечето фирми предлагат само повърхностно намазване на заразената дървесина с четка, ние използваме:

      • високомощни компресори за опръскване под налягане

      • инжекционна обработка в дълбочина

      • и професионално запечатване на третираните повърхности
        което гарантира дълготраен ефект и пълно унищожаване на вредителите.

Как да изберем подходяща ДДД фирма за борба с дървояди

Когато става дума за проблем с дървояди или други вредители, изборът на надеждна ДДД фирма е ключов. Ето какво да вземете под внимание при избора:

      • Лиценз и сертификация
        Уверете се, че фирмата е регистрирана и притежава лиценз от Министерството на здравеопазването. Само такива юридически лица имат право да използват професионални препарати, които обикновено не са налични в търговската мрежа. Освен това, тези препарати са сертифицирани и тествани за ефективност и безопасност – както за хора, така и за домашни любимци.
      • Репутация и опит
        Добрата фирма се познава по реалните резултати и отзиви от клиенти в Google. Потърсете мнения в Google, социалните мрежи или форуми и се поинтересувайте дали компанията има опит конкретно в борба с дървояди. Професионалистите знаят как да идентифицират вида, заразените обекти и да приложат най-добрия метод за тяхното унищожаване.
      • Професионално обслужване
        Още при първия контакт трябва да получите професионално отношение и компетентен съвет. Надеждните ДДД фирми:
        – задават уточняващи въпроси по телефона;
        – обясняват как протича целия процес и какво да очаквате по време на обработката;
        – предоставят ясни указания за подготовка и последващи действия;
        – разполагат с професионално оборудване, брандирани екипи и предоставят договор за извршване на услугата.

След обработката, добрите ДДД фирми предлагат и мониторинг или последваща консултация, ако проблемът не е напълно решен.

Ако имате проблем с дървояди, не се колебайте да се свържете с нас!

Ние сме най-препоръчваната
фирма за борба с дървояди.

Това са само част от отзивите на наши клиенти. Вижте повече в секция “Отзиви”

hristo kirov
Excellent service. I recommend this company and will use their services again.
Berk Hacıoğlu
Перфектна фирма! Благодаря за всичко!
Rivera Baby
Най-добрите. Просто са класа. Световна.
Ваня Стоянова
Изключително съм доволна от работата на „Превента ДДД“. Потърсих ги заради проблем с дървеници и реагираха бързо, професионално и с отношение. Обясниха ми подробно какво да очаквам, как да се подготвя, и как протича обработката. Резултатите са отлични – още след първото третиране имаше осезаем ефект. Препоръчвам ги с увереност на всеки, който търси качествена и надеждна услуга. Благодаря за отличната работа!
Илияна Гьошева-Ивкова
Ползвахме услугата им за общи части на входа ни против хлебарки.
Много адекватно, коректно и професионално ни обслужиха
sevda chantalieva
Благодаря на целият екип,специално за Ники и неговата работа. Прецизни,точни и коректни. Желая Ви много доволни клиенти
ivan konov
Фирма,на която можете да се доверите напълно. Точни във времето за изпълнение на поръчката. Прецизен и компетентен изпълнител. Ще получите отговори на всички въпроси. Препоръчвам!
Maronkata Мъри
Изключително любезни професионалисти,на които се довери нашата фирма и не съжаляваме!
Vaniq Bogtinova
Бързо, любезно и резултатно обработване на апартамента.
Благодаря
Marina Yurieva
Изключително бързи, отзивчиви, коректни и ефективни. Комуникацията е на много високо ниво, препоръчвам на 100%.
Antoaneta Belinova
Препоръчвам! Много бързо реагират, съдействат и реално помагат. Бях в паника. Намерих в спалнята си креватна дървеница. Прочетох добри отзиви за Превента, доверих се и добре, че го направих. Благодаря им!
Rayna Panayotova
Изключително коректни, истински професионалисти и компетентни. Отношението и действията им имат резултат и много да ги препоръчам с голямо удоволствие.

Свържете се с Превента

Ние ще Ви консултираме и ще намерим идеалното решение за Вашия проблем с вредителите.

Google рейтинг
4.8
На база на 502 отзива

Телефони

0879 200 906
0879 200 907

Всеки ден

08:30 – 19:00

Изпратете ни email на

info@preventa.bg

Google рейтинг
4.8
На база на 502 отзива
Call Now Button
Viber контактViber контакт