Мравките са невероятни същества. Знаете ли, че някои могат да повдигнат 50 пъти собственото си тегло? От страшната им сила до сложните социални структури, които изграждат, мравките крият много тайни, които заслужават нашето внимание. Ето 10 от най-щурите и невероятни факти за мравките, които ще променят начина, по който гледате на тези дребни насекоми.
Съдържание
1. Мравките са по-древни от човека
Мравките, които познаваме днес, са резултат от дълъг еволюционен процес, започнал поне преди 140 млн години. Това означава не само, че ги е имало по времето на динозаврите (които са надживели), но и че а по-древни от човека. Смята се, че хомо сапиенс се е появил преди около 300 хиляди години.
2. Разпространени са почти навсякъде
Да знаете, мравките са големи пътешественици. Разпространили са се по цл свят. Изглежда има само няколко острова, заедно с най-замръзналите части на планетата, където няма от тези насекои. Някои видове мравки, като Аржентинската например,вече са населили цели шест континента. През последния век тези малки създания са се установили в поне петнадесет държави в целия свят и изглежда нямат намерение да спрат със завладяването. Буквално са плъзнали навсякъде.
3. Най-голямата мравка в света е дълга цели 6 сантиметра
Няма да се плашите, няма шанс да я срещнете. Така де, голямата мравка е фосилизирана находка. Сигурно сте минавали около мравуняк. Е, представете си да погледнете надолу към краката си и около вас да се разхождат десетки такива мравки-гиганти! За сравнение средния размер на мравките днес е от 2 до 2.5 сантиметра.
4. Колективният интелект на мравките
Мравешката колония е много добър пример за това как множество прости единици могат да създадат сложна, интелигентна система. Сама по себе си, отделната мравка има доста ограничени способности – изпълнява отредените й в колонията задачи и едва и има представа за “голямата картина”. Когато обаче множество мравки действат координирано, пезултатите са наистина впечатляващи – така, колонията може да решава сложни проблеми, да изгражда впечатляващи в архитектурно отношение структури, да се адаптира към променящи се условия на околната среда и дори да се самолекуват. С други думи, демонстрират завиден колективен интелект.
Можем лесно да си го представим, като сравним мравката с клетка от човешкия органиъм или неврон в човешкия мозък. Разбира се, за да постигат това, тези насекоми трябва да комуникират помежду си – което ни води към следващия интересен факт за тях.
5. Как комуникират мравките
Мравките комуникират и се кооперират ефективно чрез феромони. Благодарение на тях, те са способни да изпращат съобщения на останалите, предупреждавайки ги за опасност или пък ги насочват към локацията с храна. Работниците освобождават феромони със специфични съобщения, за да могат да кажат „Хей, сега ще ти покажа къде има храна!“ или пък „ Опасност! Еднорог!“. Е, добре, май малко преувеличихме, съобщението по-скоро би звучало като „Внимание, опасност“. Не е доказано наличието на чувство за хумор при мравките, но не е доказана и липсата на такова.
6. Мравките не чуват
Мравките нямат уши. Те „чуват“, усещайки вибрациите в земята под тях.
7. Някои мравки живеят до 30 г.
Повечето видове мравки живеят само по няколко седмици, но има някои, които живеят с години. Всъщност най-възрастната открита мравка е на впечатляващите 30 години! Работниците обикновено живеят от една до три години, докато мъжките търтеи просъщестуват само за няколко седмици.
8. Мравката е едно от най-силните същества в света
Мравките са способни да носят предмети 50 пъти по-тежки от собственото им тегло, а някои видове и по-тежки. Ако човек имаше същата сила, би трябвало да може да носи лек автомобил.
Тази невероятна сила им позволява не само да пренасят огромни (за техния мащаб) количества храна, но и да изграждат сложни структури в гнездата си и да защитават колонията си от хищници многократно по-големи от тях.
9. Всички мравки имат по 2 стомаха
Да, истина е – всички видове мравки, без изключение, имат по два стомаха, включително и кралиците. Не защото са толкова лакоми. Вторият стомах има социална функция – използва се за споделяне на храна с други членове на колонията, които не напускат грездото – царицата, ларвите, или други работнички. По този начин, дори и да не влачат тежки хранителни запаси, мравките пренасят храна в мравуняка и спомагат за оцеляване на колонията.
10. Мравките се бият на живот и смърт
Свикнали сме да възприемаме мравките като трудолюбиви и сравнително кротки насекоми. Но сред тях има и смъртоносни мравки, а освен това битките изобщо не са им чужди. Често се водят люти сражения между отделни видове или колонии мравки, които спорят за територия, храна или други ресурси. В тези случаи стотици хиляди мравки са въвлечени в боевете и много от тях намират смъртта си.
Основното оръжие на мравките са мощните им челюсти, а някои разполагат и с жило. В зависимост от вида на мравките и размера на колонията, някои имат специализирани армии от работнички, които само с това се занимават – воюват. Истински амазонки!