web analytics
 
 
14.08.2024 Превента България!

Миришат ли хлебарките?

Хлебарките предизвикват отвращение не само с появата си, но и с характерната си миризма, която служи и като индикатор за нашествие. Ако искате да я разпознавате безпогрешно, да разберете на какво се дължи, за да можете да елиминирате и нея, и хлебарките по-бързо и ефективно, тази статия е за вас.

На какво миришат хлебарките?

Въпреки, че не е така силна, както тази на миризливките например, миризмата на хлебарките е доста неприятна – като самите тях. Често бива описвана като натрапчива и леко сладникава, наподобяваща миризмата на гранясало олио, разлагаща се храна или мухъл. Колкото и да е неприятна обаче, миризмата на хлебарките има едно полезно качество, а именно, че може да послужи като полезен индикатор за присъствието на тези тези насекоми в дадено помещение.

На какво се дължи миризмата на хлебарките и за какво им служи?

Миришат ли хлебарките?Характерната неприятна миризма на хлебарките се дължи основно на определен вид химически съединения, наречени кутикуларни въглеводороди, в комбинация с феромони и други химически вещества.

Кутикуларните въглеводороди се синтезират в специализирани жлези, разположени във външната обвивка (кутикулата) на хлебарките. Тези жлези отделят въглеводородите на повърхността на тялото, където те образуват тънък слой, който предпазва насекомото от патогени и паразити и предотвратява дехидратацията му. Основната функция на кутикуларните въглеводороди обаче – или на характерната миризма на хлебарките – е друга: тя играе ключова роля в комуникацията между тези насекоми и социалното им поведение.

Кутикуларните въглеводороди и форомоните представляват за хлебарките своеобразни химически сигнали, които им помагат да намират храна, подходящи убежища и партньори.

Разбира се, към миризмата на хлебарките и техните убежища се добавя и тази на изпражненията им (колкото и миниатюрни да са), а също и на мъртвите екземпляри.

Можем ли само по миризмата да разберем, че имаме проблем с хлебарките?

Въпреки че миризмата на хлебарки може да бъде силен индикатор за нашествие, да разчитаме само на обонянието си за това не винаги е достатъчно. Има други признаци, по които тези насекоми могат да бъдат идентифицирани с по-голяма степен на категоричност. Ако имате съмнение, е препоръчително да огледате внимателно всички помещения за следи от хлебарки, като обърнете специално внимание на кухнята и банята.

Какво да търсите:

– малки (до няколко милиметра) сферични или елипсовидни изпражнения, обикновено тъмнокафяви на цвят

– странни кафеникави петна с неправилна форма по пода стените или други повърхности

– твърди елипсовидни капсули (с големина от около половин до един сантиметър), светло-или тъмнокафяви, в които има или е имало яйца – т.нар. оотеки

– свалени хитинови обвивки, отчупени крайници и антени

Разбира се, ако при огледа забележите самите хлебарки – живи или мъртви – положението е сериозно. Освен да си отваряте очите на четири за тези признаци на присъствието им, е добре и да се ослушвате нощем за странни леки друскащи или стържещи шумове, каквито хлебарките често издават докато се придвижват по различни повърхности.

Къде да търсите: Тези насекоми имат предпочитания към най-мръсните и закътани места в обитаваните от хора помещения, където е тъмно, влажно и топло. Още по-добре ако е в близост до храна. Така че, търсете следите от хлебарки в кухненските шкафове, зад или под тях, огледайте внимателно ако имате фуги около тръбите, пукнатини в пода или стените, под первазите, и други подобни места.

Рискове за здравето, свързани с (миризмата на) хлебарките

Самата миризма на хлебарки, колкото и да е отвратителна, няма да ви убие. Обаче при наличие на нашествие в дома си, вероятно в самия въздух циркулират алергени – следи от изпражнения, микроскопични части от телата на хлебарки – а освен това се отлагат върху всички повърхности. Тези алергени могат да предизвикат алергични реакции (като алергичен ринит и дерматит), както и да обострят или предизвикат пристъпи на астма.

Освен това е известно, че хлебарките са потенциални преносители на множество болести като салмонела, дезинтерия, стафилококови инфекции и много други. Така че, не подценявайте миризмата на тези опасни вредители, още по-малко самите тях – те носят реални рискове за човешкото здраве.

Мерки за контрол и борба с хлебарките

Хлебарките могат да бъдат усетени по специфичната миризма, която излъчват. Колкото по-силна е тя, толкова по-сериозно е нашествието. Разбира се, съществуват много други индикатори за тяхното присъствие, и е важно да сме наясно с всички тях, за да сме способни да вземем адекватни мерки и да овладеем проблема преди да е станал сериозен. Най-ефективните мерки за контрол и борба с хлебарките са следните:

• Поддържане на чистота и ред с цел ограничаване на достъпа им до храна.

Ограничаване на достъпа им до дома посредством уплътняване и запушване на пролуки и фуги в стените подовете, около дограмите и т.н., както и обезопасяване на канализационни и вентилационни отвори.

• Използване на подходящи средства и/или препарати срещу хлебарки – инсектицидни спрейове, капани с адхезив, атрактант или отрова, борна киселина, етерични масла, електронни или ултразвукови уреди, инсектицидни димки и др.

Ако сте изпробвали всичко и сте отчаяни или сте изправени пред сериозно нашествие от тези упорити вредители и не искате да губите време, просто се обърнете към нас. Ние от Превента ДДДД ЕООД имаме необходимите знания, опит и оборудване да ви отървем от хлебарките ефективно и трайно. Доверете ни се – заявете обработка срещу хлебарки още сега!

Вижте още от нашия блог

Google рейтинг
4.8
На база на 488 отзива
Call Now Button