Съществуват множество шокиращи твърдения за хлебарките, които можете да чуете или прочетете къде ли не. Едно от тях е, че са способни да оцелеят дори без глава. Дали обаче това е поредният мит за хлебарките, или научно доказан факт?
В тази статия ще се позовем на научни изследвания и ентомологични открития, за да разплетем мистерията около тези отвратителни насекоми и техните (липсващи) глави.
Съдържание
Хлебарките: eнтомологична справка
Хлебарките са насекоми, които принадлежат към разред Blattodea, и пъплят по Земята в продължение на повече от 300 милиона години. Преживели са множество природни катаклизми, доказвайки своята изключителната способност да оцеляват при всякакви условия. Размножават се бързо, ядат всичко и са едни от най-упоритите и неприятни вредители.
За разлика от бозайниците, хлебарките не дишат с помощта на бели дробове през уста или нос, а през малки отвори по цялото тяло. Както повечето насекоми, те имат силно опростена, отворена кръвоносна система. Тя не пренася кислород, нито кръв, а лимфна течност (хемолимфа), и се движи свободно из тялото, а не в съдове.
Друго нещо, което е важно да знаем за хлебарките, е че те притежават децентрализирана нервна система. Това е нещо типично за насекомите – вместо мозъкът да контролира процесите, както е при бозайниците, при хлебарките той няма такава водеща роля. Служи основно за обработване на информация от очите и от антените им. А основната част от нервната система на хлебарките е разпределена по цялото им тяло чрез ганглии – малки струпвания от нервни клетки, които могат да контролират рефлексите и движенията им независимо от мозъка.
Трябва също така да споменем и че хлебарките имат метаболизъм на студенокръвни животни. Температурата на тялото им зависи от околната среда. Когато градусите паднат, те забавят метаболизма си и оцеляват с минимално количество храна и вода.
Научната истина за хлебарките без глава
Могат ли хлебарките да оцелеят без глава?
Краткият отговор на този въпрос е: да. Хлебарките спокойно преживяват по една седмица без глава, а в някои лабораторни тестове – и по няколко. Главата, отстранена от тялото, също демонстрира признаци на живот в продължение на няколко часа след отделянето й от тялото.
Този феномен е изследван от учените преди повече от 50 години. Едно от първите научни изследвания по темата е на Джордж Ейдриън Хоридж, невробиолог, и е публикувано в списание Nature през 1962 г.
Ентомологът Кристофър Типинг от Delaware Valley College ползва за своите експерименти американски хлебарки (Periplaneta americana), които обезглавява много внимателно под микроскоп, а след това запечатва раната със специален восък. Няколко от хлебарките оцеляват в продължение на няколко седмици. Предполага се, че могат да издържат дори повече при по-ниски температури и по-високи нива на влажност.
Разбира се, в крайна сметка обезглавените хлебарки загиват – поради липса на храна или от дехидратация. Лишени от устния си апарат, те не могат да консумират вода, нито да приемат храна.
Само хлебарките ли? Кои други насекоми оцеляват без глава?
И други насекоми демонстрират способност да преживяват кратко време без глава. Такива са например богомолките (мъжките), щурците, скакалците, осите и някои видове мравки. Всички те обаче са способни да извършват само рефлексни движения след обезглавяване, и то за доста кратък период от време – от няколко минути до няколко часа.
Те не могат да оцелеят истински без глава, а само да проявяват временна активност по силата на рефлекс – например мъжките богомолки продължават да се чифтосват, дори след като женската е изяла главата им.
При хлебарките обаче ситуацията е различна. Те могат да живеят в продължение на седмици без глава. В този смисъл, хлебарките са уникални сред насекомите с тази си способност.
Как хлебарките оцеляват без глава?
Първо, поради факта, че имат децентрализирана нервна система, хлебарките могат да продължат да се движат и да реагират на външни стимули дори и без мозък. Техните ганглии са толкова добре развити, че са способни да координират и по-сложен вид поведение – например да реагират на допир.
На второ място, дори и без глава, хлебарките продължават да дишат. Както разбрахме, те не ползват устния си апарат за дишане.
И трето, хлебарките няма да загинат от загуба на кръв – или в техния случай – на хемолимфа, защото кръвоносната им система е отворена и опростена, а самата течност не циркулира под високо налягане. Нещо повече, при обезглавяване, „раната“ бързо се запечатва, предотвратявайки прекомерна загуба на хемолимфа.
Освен това, хлебарките имат изключително силен имунитет и са много по-слабо податливи на всякакъв вид инфекции, дори когато са наранени или в случая за който говорим – обезглавени.
Как да се справим с вредители, които са почти безсмъртни?
Освен, че могат да оцелеят седмици наред без глава, хлебарките са способни и на други изумителни неща. Знаете ли, че:
• хлебарките могат да издържат без въдух цели 40 минути;
• хлебарките са способни са да оцелеят без храна – цял месец;
• хлебарките развиват резистентност към много от инсектицидите, които ползваме срещу тях.
Макар да не биха оцелели след ядрен взрив, както неправилно посочват някои източници, тези насекоми демонстрират завидна устойчивост. Въпросът е: как да се отървем от хлебарките – насекомо, което оцелява въпреки всичко, дори без глава?
Отговорът е очевиден – с професионална помощ.
Ако дори обезглавени хлебарки могат да оцелеят, представете си колко е трудно да се отървете от тях сами. Не рискувайте – оставете борбата с тях на професионалистите! Ние от Preventa.bg даваме 100% гаранция за трайно унищожаване на хлебарките. Доверете ни се – заявете обработка още днес!