web analytics
 
 
21.12.2024 Превента България!

5 ключови факта за мишките и плъховете

Какво трябва да знаете за гризачите, за да се отървете от тях

Борбата с мишките и плъховете е трудна задача по ред причини, но много от опитите се провалят, защото не се отчитат някои ключови характеристики на тези гризачи. Познаването им е първата стъпка към ефективното им контролиране. В тази статия ще ви разкрием пет основни факта за мишките и плъховете и ще дадем практически съвети, които ще ви помогнат да се справите ефективно с тях.

Предоставената тук информация е базирана на научни изследвания и данни от водещи организации в сферата на контрола на вредителите като Британската асоциация за борба с вредителите (BPCA).

Кои са 5- те ключови факта за мишките и плъховете?

Появата на гризачи в дома е нещо повече от досадна неприятност – това е сериозен проблем, изискващ бързи действия. И все пак, отделете няколко минути, за да опознаете врага си по-добре – това ще даде огромно преимущество в борбата с мишките и плъховете.

1. Размножават се бързо

Както всички гризачи, и мишките и плъховете се размножават доста бързо. Стига да имат подходящи условия, те се плодят целогодишно. Женските мишки достигат полова зрялост още на 6-седмична възраст и са способни да раждат до 10 пъти в годината между 5 и 8 малки. Още по-притеснителен е фактът, че могат да забременяват отново само ден след раждането.

При плъховете ситуацията не е много по-различна. Според доклад на BPCA, един женски плъх е може да ражда до 6 пъти годишно по 8-12 малки.

Тези данни са доста смущаващи, защото показват как при подходящи условия само един-два гризача могат да създадат цяла колония, и то за много кратък период от време. Един малък проблем с няколко мишки може да се превърне в нашествие за месец-два.

Практически съвет: Действайте незабавно, още при първите признаци на нашествие или съмнение за такова.

Знаете ли че: В Ню Йорк, където имат огромен проблем с плъховете, едно от основните средства за борба с тях са контрацептивите?

2. Активни са нощем

Друг съществен проблем при нашествията на мишки и плъхове е, че е напълно възможно да останат незабелязани доста продължително време. А както вече уточнихме, времето в борбата с гризачите е от съществено значение предвид бързите им темпове на репродукция.

Основната причина за това е, че и мишките, и плъховете са активни предимно нощем, когато ние, хората, най-често спим. Макар зрението да е може би най-слабото им сетиво, тези гризачи се ориентират чудесно в тъмнината, и намират безпогрешно най-безопасните маршрути и източниците на храна.

Практически съвет: При съмнение за наличие на гризачи в дома ви, се ослушвайте нощем. Поставете няколко капана на ключови места вечер преди да си легнете.

3. Могат да се промъкнат почти навсякъде

Много хора не се притесняват от нашествие на гризачи, защото смятат, че домът им е достатъчно добре защитен и изолиран от външната среда или от съседни жилища и общи части (ако става дума за апартамент в кооперация или блок). И защото не знаят, че мишките и плъховете могат да се провират през много малки отвори и имат зъби, които не са за подценяване.

Една мишка например може да се провре през дупчица с диаметър под 1 сантиметър. Освен това, дори да няма отвор, през който да се проврат, гризачите могат сами да създадат такъв с помощта на ноктите си и на острите си предни зъби, които растат през целия им живот. Тези зъби растат с по 10 см. а година, че и повече. По тази причина, гадинките ги използват с повод и без повод.

Практически съвет:

• Огледайте внимателно жилището си за отвори и пукнатини, дори и дребни, и ги запечатайте с подходящ материал. Обърнете специално внимание на местата където минават тръби и ел. кабели.

4. Имат изключително добре развити слух и обоняние

За разлика от зрението им, което не се отличава с особена острота, други сетива на мишките и плъховете са наистина впечатляващи. Става дума за невероятния им слух и изключително добре развитото обоняние.

Докато ние, хората, чуваме звуци с честота от 20 до 20 000 Hz, то тези гризачи са способни да възприемат честоти между 1000 и 90 000 Hz. Грубо казано, чуват около четири пъти по-добре от нас и два пъти по-добре от кучетата. И са способни да локализират звука с изключителна точност – особено мишките, които могат да въртят ушите си независимо едно от друго. Това им помага да избягват всякакви опасности, без да е необходимо да ги виждат.

Що се касае до обонянието, това на мишките и особено на плъховете е толкова добре развито, че им позволява не само да откриват храна, потенциални партньори и опасности на няколко метра разстояние, но и да разпознават дори замаскирана с примамка отрова. И не само това, белгийската благотворителна организация Апопо (APOPO) от години обучава африкански торбести плъхове (Cricetomys ansorgei) да откриват заровени мини в някои региони на Африка и Азия. И те го правят много по-успешно от професионални сапьори – благодарение на обонянието си. Също благодарение на него са способни да „надушат“ туберколоза у хора в много ранен стадий.

Практически съвет: Използвайте ръкавици при поставяне и презареждане на капаните, за да не ви надушат гризачите, а и за да избегнете заразяване с пренасяни от тях болести.

5. Изненадващо интелигентни са

Сред всички характеристики на гризачите, които изброихме, интелигентността е най-впечатляващата. И може би най-подценяваната.

Запознати ли сте с ключовите факти за мишките и плъховете?Плъховете не само имат добра памет, но и отлични когнитивни умения. Нещо повече, скорошни научни изследвания доказват, че те са способни да правят причинно следствени връзки. Именно тези им умствени способности позволяват плъховете да бъдат тренирани като сапьори, както и да се научат да управляват автомобили – малки и примитивни, специално пригодени за тях.

Освен това, тези гризачи демонстрират способност да се учат от опита си и да предават наученото на своите събратя. Ако един плъх се разболее след консумация на определена храна, останалите бързо се научават да я избягват. Това е причината, поради която нмного отрови се оказват неефективни в дългосрочен план – гризачите започват да ги разпознават като заплаха.

Но и това не е всичко. След поредица експерименти, учени от Чикагския университет установяват, че плъховете са способни да изпитват емпатия, както и да си помагат един на друг. Инбал Бен-Ами Бартал, д-р. Жан Десети и д-р. Пеги Мейсън които откриват, че един плъх би освободят друг от клетка и без да бъде възнаграден за това с лакомство.

Практически съвети:

• Променяйте честно местата на капаните

• Използвайте различни видове примамки

• Комбинирайте различни методи за борба с гризачите и се учете се от предишния си опит

Заключение

Успешната борба с гризачите изисква добро познаване на тяхното поведение и умствени и физически възможности. Също и осведоменост за методите и средствата за контрол на мишките и плъховете, системен подход и упоритост. Ако това ви се струва непостижимо или нмате възможност да отделите време за борбата с тези неприятни вредители, просто се свържете с Превента ДДДД ЕООД или заявете услуга по дератизация онлайн.

Нашите екипи се състоят от добре обучени и опитни професионалисти, които ще ви отърват от проблема с мишките и плъховете трайно е ифективно. Доверете ни се!

Вижте още от нашия блог

, , ,
Google рейтинг
4.8
На база на 488 отзива
Call Now Button