Знаем, че през есента прелетните птици отлитат на юг, а много досадни и опасни гадинки изчезват от пейзажа. Не всички обаче – някои вредители много настоятелно се опитват да се вмъкнат в домовете ни точно през есента в търсене на топло и сухо убежище, както и източници на храна. В тази статия ще научите кои са тези вредители, как да ги разпознавате, защо са проблем и най-важното – ще получите експертни съвети как ефективно да се справите с тях. Ние от Preventa.bg имаме дългогодишен опит в борбата с вредители и стотици доволни клиенти, така че можете да ни се доверите.
Още не сме се отърсили от летните набези на комари, оси, бълхи и кърлежи и следващият сезон идва с нови заплахи. Кои вредители са особено активни през есента? Ето нашата класация:
Съдържание
Топ 5 на вредителите, които създават проблеми през есента
1. Мишки и плъхове
Въпреки, че могат да създават проблеми през цялата година, мишките и плъховете представляват заплаха за нашите домове най-вече през есента. Това е сезонът, в който сред гризачите се наблюдава повишена активност – те не само събират хранителни запаси за зимните месеци, но и търсят топло и сухо място, където да ги прекарат.
Особено рискови са периодите след обилни дъждове, когато е възможно дупките на мишките да се наводнят и те да потърсят убежище в обитавани от нас, хората сгради – мазета, тавани, приземни етажи на къщи, апартаменти на първи и втори етаж, складови помещения и др.
Трудно ще ги видите, дори да проникнат в дома ви, защото са нощни животни, много пъргави и бързи. Но присъствието им е доловимо, защото са доста шумни, а и оставят следи след себе си – изпражнения, нагризани храни и хранителни продукти, изровени дупки в стени или подове, прегризани мебели, кабели и други подобни.
Ако чувате драскащи шумове нощем или забележите някои от другите индикатори за наличие на гризачи, трябва незабавно да предприемете действия. В противен случай популацията на мишките или плъховете ще се разрасне и ще стане много по-трудна за елиминиране и контрол. Не подценявайте гризачите като заплаха за здравето – те пренасят множество болести, някои от които могат да имат сериозни последствия.
Най-ефективните средства за борба с мишките и плъховете безспорно са капаните – класическите, механични с примамка или пък такива с лепкава повърхност и атрактант. Отровите също са добра опция – има дори такива с мумифициращ ефект, при които неприятната миризма е редуцирана до минимум.
Какъвто и продукт за дератизация да изберете, важно е да следвате стриктно инструкциите за употреба и безопасност, указани на опаковката, и да не пипате гризачите с голи ръце. Добра идея е също да опитате да разберете откъде проникват в дома ви и да запечатате дупките с подходящ материал.
2. Хлебарки
Както повечето насекоми, и хлебарките са най-активни през топлите месеци. Есента обаче е сезон, в който тези вредители често стават особено проблематични – понеже също като гризачите, търсят подходящи и топли убежища с лесен достъп до храна. Ето защо през есента много хлебарки търсят начини да проникнат в нашите домове, офиси, мазета и складове, като това в особена степен важи за американските (Periplaneta americana).
Заплахата от хлебарките не се изчерпва само със страха и отвращението, които често предизвиква появата им. Те представляват сериозен риск за здравето ни, тъй като могат да пренасят различни инфекциозни болести – салмонела и Ешерихия коли (E. coli) например. Освен това, присъствието на хлебарките може да предизвикат алергични реакции и да влоши симптомите на астма, особено при деца.
Друг ключов фактор, който допринася за появата на хлебарки през есента или увеличаване на популациите им по това време, е началото на отоплителния сезон. Това е особено забележимо в блоковете и кооперациите с локално отопление. Топлината от радиаторите и тръбите не само привлича хлебарките отвън, но и създава идеални условия за тяхното размножаване вътре в сградите. В тези случаи е наложително да се предприемат координирани мерки от всички собственици в сградата, както и да се третират и общите части, за да се елиминира напълно проблемът с тези неприятни и упорити вредители. Най- оптималният вариант е да се прибегне до професионална намеса, и ние от Превента.бг предлагаме именно такава услуга.
Мерките за превенция и контрол на хлебарките през есента изискват комплексен подход. Това включва редовно почистване, правилно съхранение на хранителни продукти, запечатване на пролуките, от които влизат, редовни инспекции на тъмнине и влажни места за наличие на следи от хлебарки, и употреба на инсектицидни препарати.
3. Молци
Друг вид вредители, които стават особено проблематични през есента, са молците. Макар да не пренасят опасни болести като хлебарките и мишките, те могат да причинят значителни щети, особено на текстилни изделия и хранителни продукти.
Така че, веднага щом забележите дребни кафеникави пеперуди да прехвърчат в гардероба, килера или около кухненските шкафове, предприемете необходимите действия, за да ги елиминирате. Друг признак за тяхното присъствие, освен малки дупчици в дрехите, са ларвите и какавидите им – малки червейчета или пашкули в хранителните продукти, облеклото или други текстилни изделия.
В борбата с молците е важно да почиствате и проветрявате редовно, както и да съхранявате правилно хранителни продукти, дрехите и платовете – особено тези, които имат високо съдържание на естествени влакна. Наред с инсектицидите, другото най-ефективно средство срещу тях са феромонните капани с лепкава повърхност. Те привличат мъжките индивиди, и залепвайки върху тях, те са неспособни да се размножават, което преъсва жизнения цикъл на насекомите и намалява популацията им.
4. Миризливки
Мириривките са един типично есенен вредител. През останалите сезони може почти да не ги забелязваме, но със застудяването на времето стават много настойчиви да се вмъкнат в домовете ни на топло – през отворени врати, прозорци, или „на стоп“ с изсъхналото пране.
Не можем да отречем, че на фона на останалите вредители в тази класация, миризливките вероятно са най-безобидните – нито пренасят болести, нито причиняват щети в домовете ни. Те не влизат вътре, за да се хранят или размножават, а само и единствено търсят място за зимен сън. Въпреки това, тези бръмбарчета могат да бъдат много досадни с неприятната миризма, която излъчват, когато са заплашени, особено ако са повече на брой.
Ако забележите една-две миризливки в дома ви, трябва да действате бързо, защото след като намерят уютен подслон за зимен сън, те излъчват специфичен феромон, за да привлекат още и заплахата от нашествие става реална.
Трябва да знаете, че съществуват някои доста ефективни домашни рецепти срещу миризливки. Един такъв пример е самоделен капан, за който ви трябва само купа със сапунена вода, която да сложите под някоя лампа вечер. Светлината привлича смрадливките, а сапунът ще им попречи да излязат, след като паднат във водата, и просто ще се удавят в нея.
5. Паяци
На последно място в нашата класация са домашните паяци. По ред причини през есента можем да се сдобием с повече в домовете си:
- има повече храна за тях
Както видяхме, редица насекоми търсят убежище в обитаваните от хора сгради през есента, а паяците се хранят най-вече с такива буболечки. Нормално е, да предпочетат да плетат мрежите си на места, където има повече потенциална плячка.
- в размножитлен период са
За много видове паяци есента е размножителен сезон и те влизат в човешките домове в търсене на партньор.
- и те търсят по-топли и сухи местообитания
Както останалите видове вредители, които разгледахме, и някои паяци търсят топли и защитени места за зимуване.
Повечето паяци, които срещаме в домовете си, са безвредни за нас. Макар всички да имат отрова и да са способни да хапят, те го правят само с цел самозащита. Въпреки ограничените си когнитивни способности, те отлично съзнават, че бозайник с нашите размери не е потенциална плячка за тях. Въпреки това, присъствието на паяци в домовете ни може да бъде проблематично заради риска от ухапвания, а и заради досадните им пажини, които трябва постоянно да почистваме.
Вместо заключение
Познаването на тези пет най-често срещани вредители през есента – мишки, хлебарки, миризливки, молци и паяци – и разбирането на техните навици са първата стъпка към ефективната защита на вашия дом. Помнете, че превенцията е ключова – редовно почистване и инспекции, предотвратяване на достъпа на вредителите до жилището и правилното съхранение на храна (и дрехи) могат значително да намалят риска от нашествия.
Не се колебайте да приложите предложените от нас експертни съвети, а ако ситуацията излезе извън контрол, най-доброто, което можете да направите, е да потърсите професионална помощ. Независимо от сезона и с какъв точно вредител имате проблем, ние от Превента ДДД ЕООД сме насреща – свържете се с нас още днес!