Хлебарките и дървениците са печално известни като упорити и опасни вредители. Но природата е създала тези насекоми с някаква цел и от тяхното съществуване все пак има известни ползи, които не можем да отречем. С какво хлебарките и дървениците са полезни за природата и екосистемите? Вижте какво казват ентомолозите.
Съдържание
Каква е ползата от хлебарките?
Хлебарките вероятно водят класацията на най-омразен вредител. Но истината е, че повечето видове изобщо не се натискат да живеят редом с нас, хората. Техните местообитания са в дивата природа и те имат важна роля в поддържането на екологичното равновесие.
‘’Повече от 5000 познати вида хлебарки, и може би още толкова, които още не са изследвани, имат огромно екологично значение’’, казва Коби Шал, професор по ентомология в Държавния университет в Северна Каролина, който изучава тези насекоми от десетилетия.
Например, хлебарките са важна част от хранителната верига – много и различни видове хищници се хранят с тях – птици, влечуги, гризачи и нкои видове насекоми. Професор Шал отбелязва, че хлебарките са важна част от менюто на пустинния гущер и незаменими в диетата на застрашения от изчезване Червеноглав кълвач в югоизточната част на САЩ.
Още по-важна е ролята на хлебарките в природата като своеобразни чистачи. Известно е, че тези насекоми се хранят с почти всичко – от разлагаща се органична материя, мъртви растения и животни до отпадъци, които хората оставят след себе си. Така хлебарките участват в разграждането и рециклирането на органични отпадъци и подпомагат кръговрата на веществата в природата.
Някои видове хлебарки допринасят за разпространението на растителните видове. Тъй като се хранят с растения и семена, те разпръскват семената чрез изпражненията си. Това подпомага и аерирането на почвата и подобрява.
Въпреки че не са опрашители в истинския смисъл на думата, някои хлебарки, по-скоро случайно, могат да допринесат за опрашването на някои растения, докато се хранят с тях.
Разбира се, всички тези ползи, които изброихме, не се отнасят за домашните хлебарки – германската, ориенталската, американската и кафявоивичестата. “Не виждам никаква голяма екологична стойност от тях“, споделя професор Шал за тях.
Но пък не може да им се отрече, че отлично са се адаптирали към човешката среда. Размножават се изключително бързо, включителн обез чифтосване и без участие на мъжки екземпляри, виждат в тъмното и развиват резистентност към отровите, които използваме срещу тях. Според професор Шал, сме склонни да преувеличаваме здравните рискове, свързани с домашните хлебарки. Той смята, че тези насекоми са много по-опасни като алерген, отколкото като разпространител на заразни болести.
Каква полза може да има от дървениците?
Ако ви е хапала креватна дървеница, ще отговорите еднозначно на този въпрос. И в голяма степен ще имате право. Защото особена полза от креватните дървеници няма. И все пак…
Както хлебарките, така и дървениците са част от хранителната верига. „Някои видове мравки се хранят с дървеници, както и някои паяци“, казва Майкъл Потър, градски ентомолог в Университета в Кентъки. “Често ги намираме уловени в паяжини в жилища. Но това ли е основният източник на храна за паяка? Дали цялата система ще се разпадне без тях? Съмнявам се.”
И понеже ние, хората, не сме единствените им гостоприемници, тези насекоми имат значение за регулирането на популациите на някои видове животни, върху които паразитират – например прилепи, някои птици и гризачи. Това обаче не се отнася до креватните дървеници – те паразитират почти само върху хора и са се адаптирали за живот изключително и само в човешка среда. И са го направили толкова добре, че справянето с тяхните популации е истинско предизвикателство, дори и днес в развитите държави.
Нещо повече, в последните десетилетия се наблюдава мащабно завръщане на дървениците след десетилети на затишие – огнища на зарази избухват в европейски столици като Париж и Лондон, включително в обществени сгради и в градския транспорт. Основната причина е, че дървениците, също като хлебарките, развиват резистентност на масово употребяваните срещу тях инсектициди.
В заключение можем да кажем, че докато хлебарките и дървениците, които живеят сред природата, безспорно допринаст за екологичното равновесие, то тези, които категоризираме като вредители, няма особени ползи за природа, а още по-малко за човека.
Вижте още от нашия блог