web analytics
 
 
23.10.2024 Превента България!

Защо ни е страх от хлебарките?

5 неща, които ни плашат или отвращават в хлебарките

Всички изпитваме известен страх от хлебарките, или поне отвращение. Някои дори имат фобия към тях. Запитвали ли сте се защо тези дребни, упорити вредители предизвикват толкова силни негативни емоции? В тази статия ще се опитаме обясним на какво се дължат негативните реакции, които хлебарките провокират у нас, и доколко те са оправдани.

Малко история и обща психология

Хлебарките са древни насекоми, които пъплят по земята от над 300 милиона години. Нашето негативно отношение към тях също има дълга история.

Още Плиний Стари описва в своята енциклопедична работа “Естествена история” (Naturalis Historia) насекоми, които живеят близо до хората на тъмни, влажни места и са нечистоплътни. В Библията също се споменават някакви „пъплещи твари” с доста негативна конотация и може да се предположи с голяма степен на сигурност, че става дума именно за хлебарки.

Страх от хлебарки или фобияСпоред психолозите, страхът и отвращението са едни от най-силните и разпознаваеми негативни емоции у човека. Развили като защитни механизми, те спомагат за разпознаване и избягване на опасности и в този смисъл играят ключова роля в оцеляването на човешкия род.

Това в голяма степен обяснява защо реакцията ни към тези вредители е толкова силна и инстинктивна. С други думи, нормално е да изпитваме отвращение и дори страх от хлебарки, стига те да не са прекалено интензивни.

Разбира се, не можем да кажем същото за фобията от хлебарки (т.нар. кацаридафобия). Това е вид инсектофобия, при която хората изпитват ирационален страх от тези твари, получават атаки на паника при появата им или изпитват тревожност, което им пречи в ежедневието.

Фактори, които предизвикват страх от хлебарки (или поне отвращение)

И все пак, какво по-конкретно ни плаши и отвращава у хлебарките? Тук сме подбрали петте основни фактори, които са причина за негативните ни емоции и реакции спрямо тези буболчки.

1. Фактът, че хлебарките са нощни животни

Нощните животни ни плашат в по-голяма степен от активните денем – вероятно защото за разлика от тях, ние не виждаме в тъмното. Освен неизвестността, и предимството на „врага“ ни прави по-уязвими – което обяснява защо дори дребни нощни твари като хлебарките предизвикват у нас чувство на страх и безпокойство.

2. Това, че хлебарките се движат много бързо

Другото плашещо нещо в хлебарките, е невероятната им бързина – движат се адски бързо, и до голяма степен непредсказуемо. Учените са установили, че тези насекоми развиват скорост до 3 мили в час (или 4.8 км/ч), което е наистина впечатляващо за малките им размери. Ако човек можеше да бяга толкова бързо спрямо размера си, той би се движил със скорост от над 200 км/ч!

Чисто еволюционно, ние сме програмирани да реагираме на бързи движения като потенциална заплаха. Ето защо, когато видим хлебарка да се стрелка по пода, нашият мозък автоматично възприема това като опасност, макар да сме наясно, че насекомото е (сравнително) безобидно.

3. Защото асоциираме хлебарките с мръсотия

Основната причина да се гнусим от хлебарките е, че не само се хранят със всякакви отпадъци нечистотии (включително екскременти, умрели насекоми и други подобни), но и се придвижват в канализационните системи, включително тези за обратната вода.

И когато такова „нечисто“ насекомо се появи в кухнята или банята ви, макари наскоро почистени и дезинфекцирани, то автоматично променя хигиенния статус на тези помещения.

4. Фактът, че хлебарките пренасят болести

Този фактор е най-добре издържаният логически, защото де факто основната вреда, която хлебарките могат да ни нанесат, е именно здравословна.

Известно е, че тези насекоми пренасят редица болести – най-вече чрез замърсена или заразена храна или напитки. Haй-чecтo cpeщaни ca чpeвнитe зaбoлявaния ĸaтo caлмoнeлa и дизeнтepия. Ето защо дори само мисълта, че хлебарка е пробягала по нашата храна или прибори, може да предизвика силна погнуса.

5. Неприятната миризма на хлебарките

Хлебарките излъчват специфична миризма, която е меко казано неприятна. Обикновено се усеща на места, където има сериозни инфестации и се дължи както на изпражненията на насекомите, така и на феромоните, които излъчват. Нашето обоняние е тясно свързано с тази част в мозъка, коятоотговаря за емоциите, т.е. неприятните миризми лесно могат да предизвикат силни негативни реакции.

Оправдан ли е нашият страх от хлебарките?

Както се убедихме, чувства като отвращение и страх от хлебарки са до голяма степен инстинктивни и нормални като реакция. И макар да са лесно обясними, ако разсъждаваме строго логично, тази реакция изглежда преекспонирана.

Нека сравним хлебарката с друг често срещан вредител – комара. Макар комарите да се хранят с нашата кръв и да пренасят редица опасни инфекциозни заболявания, те изобщо не предизвикват такава паника, каквато е способна да провокира една-единствена хлебарка нощем в кухнята например. Нещо повече, като вектори на заболявания като денга, западнонилска треска, малария и други, комарите ежегодно отнемат стотици човешки животи.

Е, тогава, не преиграваме ли малко с този наш страх към хлебарките?

,
Google рейтинг
4.8
На база на 474 отзива
js_loader
Call Now Button