web analytics
 
 
10.08.2016 Превента България

Виждали ли сте сини хлебарки?

Примери от екзотичната фауна на Коста Рика

Коста Рика е не само екзотична дестинация за пътувания, но и дом на някои от най-странните и впечатляващи същества на планетата – като сини хлебарки например. Ако сте любопитни да узнаете повече за тях, както и за други интересни представители на екзотичната фауна на тази държава, тази статия е за вас.

Нека започнем с „най-малките“– мравките!

kurshum-mravka
Първо, невъзможно е да не срещнете мравки в Коста Рика. Сигурно си мислите: какво пък толкова, мравки виждам всеки ден, но просто не им обръщам внимание – освен ако нямате нашествие в дома си. Натъкнете ли се на тези обаче, просто няма как да не ги забележите. Те са поне 5 пъти по-големи от обикновените мравки, които сме свикнали да виждаме в България. В първия момент ще бъдете шокирани, когато видите как се движат малки цветя или листа нагоре-надолу, докато осъзнаете, че всъщност са носени от гигантски мравки. Безобидните малки мравчици, които познаваме са направо безобидни в сравнение с мутантите от Коста Рика, особено тези в джунглите, които и хапят. Най-известната и опасна сред тях е куршум мравката (Paraponera clava), чието ухапване е толкова болезнено, че е сравнявано с пронизване от куршум. Оттам идва и името този вид мравка.

Страшните паяци в Коста Рика

Коста Рика е дом на някои доста страшно изглеждащи паякообразни. На повече от 20 000 вида паяци в страната, само един процент представляват сериозна опасност за хората. За съжаление, в този 1% влиза и най-отровният паяк на планетата. Банановият паяк (Phoneutria fera), известен също като Бразилски паяк-скитник, е признат за най-токсичния паяк в света. Заради мощен невротоксин в отровата му, едно ухапване от този паяк може да причини парализа и задушаване, а ако не се вземат мерки – и смърт. Паяците са често срещани в джунглите и банановите плантации в Коста Рика, а повечето ухапвания от тях се случват при обуване – защото те често се крият в обувките.

Сините хлебарки в Коста Рика

сини-хлебаркиХлебарките са сред най-омразните насекоми и най-отвратителните вредители на планетата. В Коста Рика, както и навсякъде другаде, те са доста често срещано явление. А някои от видовете имат направо чудовищни размери. Но синята хлебарка (Panchlora kozaneki) не е от тях – дължината й не надхвърля 3 сантиметра.

Открита е за пръв път в Коста Рика, но може да бъде срещната и в други части та Централна и Южна Америка. Има сплеснато тяло със синьо-зелен цвят и жълт оттенък по края – изключително рядка окраска за хлебарка. Подобно на домашните хлебарки, които познаваме, тази също е активна предимно нощем. Но за разлика от тях, синята хлебарка не е вредител – тя живее сред природата, като предпочита топлите и влажни тропически гори. Храни се с основна с растения, включително гниеща растителност и органична материя.

Описана и класифицирана е за пръв път през 2006 от Юджийн Козанек, от когото идва и името на вида Panchlora kozaneki. Тъй като тази синя хлебарка е сравнително рядък вид, открит сравнително наскоро, още няма много налична информация за нея. Безспорно обаче е интересен обект за изучаване – не само заради екзотичнаа си окраска, но и в контекста на тропическите екосистеми и тяхната динамика.

Да не забравяме и костариканските комари

Продължаваме с малък, но много силен враг. Досадните комари, които винаги толкова много ни дразнят с присъствието си, всъщност могат да бъдат изключително опасни. Ухапването от комар в Коста Рика крие рискове – заразяване с денга, малария, зика, чикунгуня и други инфекциозни болести. През април 2024 Световната Здравна Организация алармира за рекордно висок брой случаи на треска от денга точно в Централна и Южна Америка. Заболяването още се наричатреска на счупените кости“ заради силните мускулна болки, с които е съпроводена

Вирусът чикунгуня има същите симптоми като при денга – висока температура, главоболие, мускулни и ставни болки, гадене и обриви – но е по-агресивен и може да продължи по-дълго от 10 месеца. Така че, едно ухапване от комарче може да се окаже фатално.

Пеперудата с прозрачни крила

пеперуда GlasswingedСтранно, но факт – колкото мразим гъсениците, толкова обичаме пеперудите. Коста Рика е мястото, където можете да се насладите на уникално красиви пеперуди на територията на цялата страна, тъй като в държавата има около 1500 вида. Най-добрите места с наситеност от преродени гъсеници са около Монтеверде, Централната долина и на юг, тъй като там можете да видите известния вид пеперуда Blue Morphos. Но най-завладяваща по наше мнение е пеперудата с прозрачни крила Glasswinged. Ето това е перфектният камуфлаж!

Коста Рика е истински рай за любителите на насекоми – там могат да се намерят някои от най-странните и уникални видове в света. От ярко оцветените сините хлебарки до пеперуди с прозрачни крила, този тропически рай предлага невероятно биоразнообразие. Но също така крие и рискове, така че бъдете внимателни ако ви предстои пътуване до там.

 

, , , , ,
Google рейтинг
4.8
На база на 479 отзива
js_loader
Call Now Button