web analytics
 
 
18.03.2016 Превента България

Плъхове – интересни факти

Плъховете са не само и единствено вредители. Тези гризачи впечатляват със своята интелигентност, адаптивност и социални умения. В тази статия ще научите удивителни факти за тяхната биология, поведение и връзка с хората, които може да ви накарат гледате с други очи на тях.

Колко интелигентни са плъховете?

Плъховете, макар и вредители, имат много скрити достойнство.Световната организация PETA (Хора за етично отношение към животните) твърди, че плъховете са много интелигентни животни, които са способни да научават нови умения. Според тях плъховете подлежат на дресировка, точно както кучетата. А може и да се справят по-добре от тях.

Това доказва една друга организация с много интересна дейност: APOPO. Тази иновативна белгийска неправителствена организация се специализира в дресировката на гамбийски гигантски плъхове за участие в хуманитарни мисии. Наричат ги “плъхове-герои” (“HeroRATS”), защото са обучени да надушват противопехотни мини и да диагностицират туберкулоза. Тези гризачи на практика спасяват животи.

Знаейки това, може би няма да се учудите, че мозъците на плъховете са забележително подобни по структура и функции с човешкия мозък. Това показва проучване на професор Бен Вермерк и негови колеги от Левенския католически университет. Макар мозъкът на плъха да е значително по-малък, в него има огромно количество неврони, които са постоянно свързани помежду си, подобно на тези в човешкия мозък.

Плъховете – социални и емоционални животни

Плъховете не само общуват активно помежду си, но също така демонстрират сложни социални и емоционални реакции. Те са изключително социални животни, които създават дълготрайни връзки с членовете на своята група. Те комуникират помужду си чрез комбинация от феромони, докосвания и високочестотни звуци, които са недоловими за човешкото ухо. Според някои научни изследвания, плъховете са дори способни да изпитват емпатия – например, ще се опитат да помогнат на друг гризач, който е в беда, дори когато това не им носи никаква лична облага.

Известно е също, че плъховете могат да „се смеят“ – макар ние да сме неспособни да го доливим, понеже е в ултразвуковия спектър. И не само това – те се смеят когато са гъделичкани, което е доказателство за тяхната способност да изразяват позитивни емоции и да демонстрират позитивни емоции при общуване. Изследване, проведено от невролога Джак Пенксип, установява, че плъховете се смеят когато ги гъделичкат, както и по време на игра. Той също така открива, че гризачите се свързват емоционално с хора, които ги гъделичкат.

Уникалните физически способности и характеристики на плъховете

Плъховете - интелигентни и адаптивни създания

Освен интелигентност и социално умения, плъховете притежват и впечатляващи физически способности, които им позволяват да оцеляват в най-различни условия. Едно от най-изумителните им качества е способността да преминават през много тесни пространства. Това е възможно благодарение на гъвкавия им гръбначен стълб и липсата на ключици.

Плъховете също така са много добри в катеренето и скачането. Те могат да се изкачват по вертикални повърхности, като тръби и стени, и да скачат до 90 см на височина – над 20 пъти повече от собствената им дължина.

Освен това, плъховете умеят да плуват много добре. Издържат под вода в продължение на минути и могат, ако се налага, да плуват на дълги разстояния. Това качество ги прави изключително адаптивни, позволявайки им да оцеляват в наводнения и други неблагоприятни условия.

Разбира се, плъховете способни да се придвижват на големи разстояния и по суша. Интересното е , че са винаги много предпазливи когато попаднат на ново място. Затова и е доста трудно да се хванат в капан. Трудно е и да бъдат отровени – заради изключителното им обоняние.

Плъховете имат два органа на обонянието. Първият се намира в носната кухина и е подобен на човешкия, а вторият се нарича орган на Якобсон или вомеро-назален орган. Органът на Якобсон открива нй-вече феромони, предавани между два или повече индивида в една и съща колония. Тези феромони са налице в изпражненията, урината и жлезистите секрети на гризачите. Нищо чудно, че  един плъх може да разбере откъде идва дадена миризма за по-малко от 50 милисекунди.

Въпреки изтънченото си обоняние, плъховете не са придирчиви. Способни са да се хранят с почти всичко, което намерят – от зърно и плодове до боклуци и строителни материали като дърво и пластмаса, което обяснява защо са такива упорити нашественици в нашите домове.

Други интересни факти за плъховете

  • Сърцето на плъха бие със 300 до 500 удара в минута.
  • Зъбите на плъховете растат непрекъснато през целия им живот, затова те трябва постоянно да ги изпиляват чрез гризане.
  • Плъховете разпознават изразите на болка у други плъхове и реагират емоционално на тях.
  • Плъховете проявяват съпричастност, като са склонни да помагат на други плъхове в опасност, дори с риск за себе си.
  • Плъховете са съпричастни. Проучвания показват, че при дадена опасност, животинките са склонни да помогнат на другарчето си, пренебрегвайки себе си.
  • Плъховете могат да разпознават израз на болка по лицата на други плъхове и да реагират на тях, когато са обучени.
  • Смята се, че популацията на плъховете е приблизително равна на два пъти броя на хората, но точните данни са спорни
  • След чифтосване мъжките плъхове издават ултразвукови “песни” с честоти извън обхвата на човешкия слух (20–22 кХц).
  • Около една трета от живота на плъховете преминава в почистване на козината им.
  • Плъховете често развиват тумори, които понякога достигат големината на яйце, като женските са по-предразположени.

 

Всички тези способности и умения на плъховете са допринесли за това видът да съществува и до днес. Въпреки тяхната интелигентност, адаптивност и ролята им в науката обаче, плъховете носят много рискове за нас – особено тези от здравословен характер. Ето защо, когато се вмъкнат в нашите домове, забравяме за всичките им достойнства, и просто искаме да се отървем от тях. А това не е лесно – именно заради способностите и уменията, които изброихме в тази статия.

Вижте още от нашия блог

,

Comments are closed.

Google рейтинг
4.8
На база на 486 отзива
js_loader
Call Now Button