web analytics
 
 
14.06.2016 Превента България

Откъде идват дървениците?

Произход и разпространение на дървениците

От къде идват дървениците? Всеки, който се е сблъсквал с тази напаст у дома си, си задава този въпрос. Ако искате да разберете отговора, за да предотвратите появата им и да овладеете нашествие от дървеници навреме, тази статия е за вас.

В тази статия ще разкажем интересни неща за произхода и историята на дървениците, за тяхното разпространение, а също и как могат да се озоват във вашия дом или офис. Информацията ни почива на научни данни, каквито ще цитираме, а също и на дългогодишния ни опит в унищожаването на дървеници като лицензирана за това фирма.

Произход и история на дървениците

Дървениците (Cimicidae) са семейство паразитни насекоми, които пъплят по Земята от дълбока древност – още ерата на динозаврите. Най-ранните фосилни останки от дървеници датират от периода на Горната Креда – последната геоложка епоха в кредата или преди 100 милиона години. Счита се обаче, че тези насекоми съществуват от по-рано – от преди около 150-200 милиона години.

Разбира се, ние ще концентрираме върху креватната дървеница (Cimex lectularius) – видът, който паразитира върху нас, хората. Смята се, че този вид дървеници са еволюирали заедно с човека, приспособявайки се да живеят в близост до него.

До скоро в научните среди се приема, че прилепите са основните и първични гостоприемници на дървениците, а след това определени видове от тях се прехвърлят върху човека. Оказва се обаче, че не е точно така.

Международен екип от учени, сред които и един българин, д-р Николай Симов, провеждат задълбочено проучване върху креватната дървеница в продължение на 15 години. В хода на работата си стигат до интересни разкрития, които обявяват през 2019 г.

Първото разкритие, е че дървениците са много по-древни, отколкото дотогава се смята. Оказва се, че са се появили на Земята не само преди прилепите, но и преди хората. Това е голяма изненада в научните среди, в които дотогава се смята, че креватната дървеница се е появила след като съвременните хора са се отделили от техните предци, и е еволюирала паралелно с тях.

Другото интересно нещо, което учените откриват, е че в еволюцията на дървениците се наблюдава известна цикличност. Те смятат, че нови видове дървеници припознават човека като свой гостоприемник на всеки половин милион години. С други думи, в не толкова необозримото бъдеще вероятно ще се появят и други видове дървеници които да ни тормозят. А ние не можем да се отървем от съществуващите!

дървеницаРазпространение на дървениците по света

Дървениците се разпространяват главно в тропичните и субтропичните региони на Африка, Азия, Австралия и Южна Америка. Някои видове обаче, като креватната дървеница, се срещат и в умерените климатични зони. А както стана ясно, именно тове е видът, който ни интересува.

През 50те години на миналия век нашествията на тези паразити са овладяни в голямата си част – поне в развитите държави. Това става с помощта на инсектицидите. Въпреки това, в последните десетилетия дървениците се завръщат с пълна сила.

Причините за устойчивостта на тези паразити са много, но основните се крият в репродуктивните им способности, както и в умението им да развиват резистентност към инсектициди – подобно на хлебарките и на други вредители.

Ето един пример: само една единствена бременна дървеница може да зарази цял жилищен блок и потомството й може да преминат през много кръга на инбридинг (родствено развъждане) без никакви странични ефекти. Цялото това новосъздадено множество дървеници се нуждае само и единствено от човешка кръв, за да задоволи жаждата си. Друг фактор, способстващ оцеляването на тези паразити, е тяхната потайност. Дървениците са по-коварни и от комарите, и бълхите, защото се вмъкват незабелязано в дома ви и изчакват да заспите, за да се нахранят. Все едно си отглеждате миниатюрни вампири – без да искате и без дори да го знаете.

Днес креватните дървеници се са разпространени навсякъде, където и хората. Придвижват се главно с помощта на човека – с дрехи, чанти и мебели. През деня те се крият в шевовете на матраци, пукнатини в мебели, зад первази и в цепнатини в стените и излизат „на лов“ през нощта, за да се хранят с кръвта ни.

Тяхната цел обикновено са откритите части на тялото – краката, ръцете, и раменете например. Не са склонни да се мушват под дрехите, както правят бълхите. Едно от малкото успокоителни неща за дървениците е, че ухапванията им не пренасят болести. Но със сигурност могат да предизвикат алергичен дерматит, тревога и безсъние.

Как да ги познаете? Тези кръвопийци са дребни безкрили насекоми с ръждивокафяв цвят, които имат размер на семка от ябълка.

Как могат дървеници да попаднат във вашия дом или офис?

Креватните дървеници обикновено не се застояват върху човешката кожа повече от необходимото, за да се нахранят. Но могат случайно или не да попаднат във вещите ви (например куфар, чанта или в дрехите) докато пътувате или отсядате в хотели. Оттам те вече могат да се разпространят в дома ви, в офиса, в училището на децата или в болницата – по същия начин. Умели автостопаджии са, и могат да се заселят навсякъде, където има хора и условията са подходящи, независимо дали хигиената е на ниво или не.

Дори и най-чистите места може да станат жертва на дървеници, а веднъж влезли, те се разпространяват бързо.

Живеем във времена, в които дървениците стават все по-често срещани. Казват, че има два типа хора: такива, които са имали креватни дървеници и такива, които все още ги имат. Вие от кой тип сте?

, ,
Google рейтинг
4.8
На база на 455 отзива
js_loader
Call Now Button