web analytics
 
 
31.05.2025 Превента България!

Опасни ли са мравките за вашето жилище?

Кои видове могат да нанесат най-сериозни щети

Мравките са едни от най-често срещаните вредители в нашите домове. Често обаче ги подценяваме поради малките им размери и факта, че не са паразити като други вредители. Каква е истината? Опасни ли са мравките? Оказва се, че да – както за здравето ни, така и за нашите жилища и сгради.

В тази статия ще разясним кои видове мравки са най-рискови и какви точно материални щети могат да нанесат при нашествия. Информацията се базира на дългогодишния ни опит в борбата с тези вредители, както и на научни изследвания.

Какво привлича мравките в нашите домове и сгради?

Мравките не влизат случайно в нашите домове. Подобно на други вредители, те следват своите инстинкти и търсят основно три неща: храна, влага и подходящи укрития, които ги предпазват от неблагоприятни условия на външната среда като студ или дъжд например.

Най-често мравките са привлечени от храни или остатъци от такива, съдържащи захар и мазнини, каквито има във всяка кухня. Когато ги „надушат“, скаутите на колонията оставят феромонни следи, които да ориентират и останалите мравки. Така кухнята ви може да се превърне в постоянна дестинация за тези насекоми, до която си имат установени маршрути. А при подходящи условия, някои видове могат дори да си направят гнездо в жилището ви или в непосредствена близост.

Защо мравките като вредители са опасни?

Противно на преобладаващо положителния им имидж и миниатюрни размери, мравките не са безобидни.

Опасни ли са мравките?

Факт е, че всички мравки са способни да хапят но видовете, разпространени в България, нито са агресивни, нито притежават отрова, която да е опасна за човека. Въпреки това, те могат да пренасят редица болести, с които най-често ни заразяват посредством замърсена храна или или повърхности.

Освен това, при сериозно нашествие, мравките са способни да причинят значителни щети на сградната инфраструктура – да нарушат целостта на стени, основи, подови покрития, да предизвикат прекъсване на ентернет връзката, електрозахранването и дори да създадат риск от пожар.

Как го правят ли? Мравките притежават мощни челюсти, наречени мандибули, с които могат да прегризват всякакъв вид материали – дърво, гипсокартон, мазилка, изолации. И компенсират малките си размери с многочисленост и упорити, координирани и целенасочени действия.

Кои видове мравки могат да нанесат най-сериозни щети?

В България се срещат над 100 вида мравки, но само няколко от тях могат да бъдат определени като вредители – черната градинска мравка, някои видове дървесни мравки, тротоарната, и фараоновата мравка.

Вид мравка Научно име Тип (местен/инвазивен) Размер (мм) Среда на обитание Поведение / Значимост
Дървесна мравка Camponotus spp. Местен 6–12 Гори, сгради Уврежда дървени и други конструкции
Фараонова мравка Monomorium pharaonis Инвазивен 1,5–2,5 Болници, ресторанти, жилища Пренася патогени, трудна за унищожаване
Черна градинска мравка Lasius niger Местен 3–5 Дворове, пукнатини в сгради Широко разпространена, рядко навлиза в сгради
Тротоарна мравка Tetramorium caespitum Местен 2,5–4 Тротоари, зидове, плочки Образува големи колонии, навлиза в сгради
Lasius neglectus Lasius neglectus Инвазивен 2,5–3 Градски зони, мазета, под плочи Образува суперколонии, измества местни видове

Нека разгледаме всеки от тези видове поотделно, за да разберем как точно действат и в какви случаи представляват заплаха.

Дървесни мравки (Camponotus)

Дървесните мравки са едни от най-големите по размер в България. Срещат се както в дивата природа, така и в урбанизирани територии. Както името им подсказва, дървесните мравки имат афинитет към различни видове дървесина. За разлика от термитите и дървоядите, те не се хранят с нея, а изграждат вътре своите гнезда и тунели. При нашествие, тези мравки могат да повредят дограми, первази, подови настилки, ламперии, подпорни греди и дори да компрометират конструктивни елементи на сградата, особено при наличие на влага.

Дървесните мравки обаче не се ограничават само и единствено с дървесина. Могат да прокопаят тунели и в материали като гипсокартон, зидария и други.

Фараонови мравка (Monomorium pharaonis) и Lasius neglectus

Фараоновите мравки са инвазивен вид за България, който не се среща в дивата природа, а изключително и само в отопляеми сгради – болници, ресторанти, складове, хотели, а също и жилища.

Тези мравки са светлокофяви до жълтеникави на цвят, изключително дребни (около 2 мм.) и трудно забележими. Изграждат мравуняците си в пукнатини, фуги, електрически уреди или други скрити топли места.

Основните рискове, свързани с този вид мравки, са заразяване с болести, както и опасност от пожар при изграждане на гнезда в електрически уреди, ел. табла или разпределителни кутии. Фараоновите мравки са за унищожаване, тъй като колониите им имат много кралици с множество свързани помежду си гнезда.

Подобно поведение се наблюдава и при Lasius neglectus – по-нов, инвазивен вид, който образува огромни суперколонии и често прониква в ел. инсталации.

Други видове мравки, които могат да нанесат щети

Тротоарната (Tetramorium caespitum) и черната градинска мравка (Lasius niger) са едно от най-често срещаните в България. Те най-често причиняват неравности, пропадане и деформации по външни настилки като алеи, тротоари и плочници.

Макар и рядко, има случаи, в които черни градински мравки проникват и във вътрешността на сгради и тогава могат да създадат и по-сериозни проблеми.

Заключение

Присъствието на мравки в нашите домове и сгради е нежелателно не само поради хигиенни съображения. Тези насекоми носят и здравословни рискове, а освен това могат да компрометират целостта и инфраструктурата на обитаваните от нас сгради.

А най-лошото е, че действат като единен организъм и са много трудни за контрол. Механичното унищожаване на обикновените мравки-работнички не решава проблема, защото докато царицата е жива, тя продължава да снася нови и нови яйца.

Ето защо при сериозни нашествия от мравки най-често се налага професионална намеса. Екипите на Превента са обучени да идентифицират конкретния вид мравки, да локализират гнездата им и да приложи целенасочена, безопасна и ефективна стратегия за унищожаване на колонията – включително и на царицата. Ако имате проблем с мравки, свържете се с нас или заявете обработка онлайн.

Вижте още от нашия блог

,
Google рейтинг
4.8
На база на 494 отзива
Call Now Button
Viber контактViber контакт