Имате проблем с плъхове вкъщи? В тази статия ще ви представим 7 изпитани домашни рецепти, които можете да използвате, за да ги прогоните ефективно. Тези натурални средства са безопасни, лесни, и достъпни и могат да бъдат добра алтернатива на химическите и другите по-радикални методи за борба с гризачите – стига проблемът да не е сериозен.
Съдържание
7 домашни рецепти за борба сплъховете
Плъховете са едни от най-омразните вредители. Само мисълта за тях предизвиква погнуса у повечето от нас и тази реакция не е преекспонирана. Плъховете са способни да причинят един куп поразии в домовете ни, а освен това пренасят редица опасни болести.
За съжаление, те са се адаптирали за живот близо до нас, хората. И съжителството ни с тях датира от зората на цивилизацията.
Въпреки напредъка на науката и технологиите, борбата ни с мишките и плъховете продължава и до днес. Тук ще ви споделим най-широко използваните домашни рецепти за борба с тези гризачи.
1. Етерични масла
Извстно е, че силната миризма на някои етерични масла е непоносима за плъховете. Така им действа например маслото от мента, евкалипт, карамфил, както и цитрусовите масла като тези от лимон, цитронела и грейпрфрут.
Как да ги използвате? Има няколко начина. Единият е да капнете по няколко капки върху късчета памук и да ги разположите на ключови места, където сте забелязали активност на гризачи. Друго приложение на етеречните масла е да си приготвите воден разтвор, с който да пръскате. Имайте предвид, че етеричните масла съдържат летливи съединения, които се изпаряват. Затова трябва да повтаряте процедурата на няколко дни.
Освен, че тези етерични масла отблъскват плъховете, те и ароматизират приятно помещенията.
2. Лют червен пипер и оцет
Лютият червен пипер е подправка, която всеки има в дома си. Същото се отнася и за оцета. Освен, че тези двете са задължителна добавка към шкембе чорбата, вършат и отлична работа в борбата с гризачите. Всичко, което трябва да направите, е да ги смесите във вода и да поръсите на местата, на които сте забелязвали плъхове или следи от тях. По желание можете да добавите към сместа и малко течен сапун или препарат за миене на съдове.
Примерна рецепта на разтвор с лют червен пипер и оцет срещу плъхове:
- 2 супени лъжици лют червен пипер
- 1/2 чаша оцет (ябълков или обикновен)
- 1 литър вода
- 1 чаена лъжичка препарат за миене на съдове
Тайната в ефективността на тази смес се крие в съставките. Лютит пипер съдържа капсаицин – съединение, което дразни нервните окончания на плъховете. Силната миризма на оцета пък обърква обонянието им.
3. Разтвор с амоняк
Друга ефективна рецепта за прогонване на плъхове е тази с амоняк. Тъй като той не е безопасен за нас, хората, както и за домашните любимци, препоръчваме да се използва в краен случай и при спазване на някои мерки за безопасност.
Смесете в голям буркан две лъжици препарат за почистване, четвърт водна чаша вода и две кафени чаши амоняк. Задължително използвайте ръкавици. След като разбъркате сместа, пробийте отвори в капачката на буркана и го затворете. Поставете го в мазето или на друго място, където има следи от активност на гризачи, но такова, което да е недостъпно за деца и домашни любимци.
4. Смес от гипс и брашно
Това е ефективна домашна отрова за плъхове, която разчита на механичния ефект на гипса въпху храносмилателната система на вредителите и на брашното като примамка. Смесете равни части строителен гипс и брашно (всякакъв вид върши работа), разбъркайте ги добре и поставете в близост до малка купичка с вода. След като изяде сместа, плъхът вероятно ще пие вода, което ще активира гипса – той ще се втвърди в стомаха му и в крайна сметка ще го унищожи.
Казаното за разтвора с амоняк важи в пълна сила и тук – поставяйте сместа от гипс и брашно само на места, недостъпни за деца и домашни любимци.
5. Присъствие на котка
Котките действат като естествен репелент за гризачите със самото си присъствие и миризмата си, дори и да не са добри ловци.
Ако пък вашият домашен любимец има ловни инстинкти и умения, той може да ви бъде съюзник в борбата с плъховете.
6. Звукова атака
Домашната ви стратегия за борба с плъховете може да включва и звукова атака. Тъй като плъховете имат много остър слух, силните шумове ги дразнят. Затова, пускайте им музика на домашната си уредба или колонка, стига да не пречите на съседите разбира се.
Можете да използвате и специализирани ултразвукови уреди срещу гризачи, чийто звук е недоловим за нас, хората. Те са по-ефективни. Разбира се, не може да разчитате само на звукова или ултразвукова атака за прогонването на плъховете.
7. Самоделни капани
Класическият метод за борба с плъховете е поставянето на капани. Има много и различни видове капани, но лесно можете да си направите и сами.
Най-популярният “модел” самоделен капан използва обикновена кофа, дървена летва, пластмасова бутилка или кен, метална пръчка и стръв. Нищо високотехнологично или скъпо.
Бутилката се пробива в двата края (дъното и капачката), където се промушва металната пръчка и се поставя в гоната част на кофата. Намазва се с фъстъчено масло или се залепва върху нея друг вид атрактант. Кофата също трябва да се пробие, за да може пръчката да се постави стабилно. Важно е бутилката да може да се върти около металната пръчка, за да падат плъховете на дъното на кофата, от където не могат да изпълзят. Ако искате те директно да се удавят, просто сложете вода в кофата. А дървената летва служи на рампа за гризачите, за да се качат на кофата.
Ето това видео онагледява как можете да си направите такъв капан за плъхове, а и за мишки.
Полезни съвети за превенция: как да се предпазите от плъхове
● Винаги поддържайте дома, тавана и мазето чисти.
● Запушете всички отвори, от където биха могли да проникнат плъхове и да се настанят в дома Ви.
● Старайте се кофата за боклук да бъде чиста, доколкото това е възможно, когато говорим за кофа за боклук. Също така е препоръчително да има капак. Редовно я изхвърляйте и почиствайте.
● Отглеждайте котка – домашен любимец, който ще Ви радва с присъствието си и като бонус ще имате съюзник срещу плъховете.
● Ако имате двор – не оставяйте храна и хранителни продукти за дълго време на открито.
● В случай, че забележите плъхове или следи от тяхното присъствие, незабавно предприемете мерки за борба с тях. Необходимо е и да почиствате и дезинфекцирате по-често, особено кухнята и местата, където се храните и ъхранявате хранителни продукти, за да предотвратите заразяване с инфекциозни болести, които гризачите могат да пренасят.
● Подрязвайте високите и гъсти храсти в градината си, за да няма много места, където могат да се скрият гризачите.
Какво да не правите:
● Не оставяйте застояла вода в саксии, подложки на саксии и други съдове. Идеята е да ограничите източниците на вода за плъховете.
● Не оставяйте храна на открито или в съд, който не се затваря плътно. Вечер прибирайте и купичките на домашните любимци, ако имате такива. В противен случай просто храните плъховете като ваши питомци.
● Не докосвайте плъховете (живи или мъртви), нито техни изпражнения, с голи ръце. Ползвайте ръкавици.
Кога да потърсите професионалисти
Ако проблемът с плъховете е сериозен, домашните рецепти могат да не доведат до желаният ефект. В този случай е най-добре да се свържете със специализирана фирма, лицензирана за борба с различни вредители като Превента ДДДД ЕООД. Ние имаме дългогодишен опит в борбата с гризачи и ще ви отървем от тях бързо и ефективно – свържете се с нас преди ситуацията да е излязла извън контрол.