По света пътуват не само хората, а и животните, в това число и насекомите. Затова не е чудно как на територията на България се оказват нови видове, нетипични за нашите географски ширини, включително и тропически вредители.
У нас се появяват нови непознати за нас видове твари, при това никак обичайни за тази част на света. Тази тенденция е забелязана от лекари, на които все по-често се налага да оказват помощ на хора, ухапани от необичайни гадинки. В кабинетите все по-често се срещат хора с оплаквания от ухапвания, които се установява че не са от типичните и добри познати насекоми, а от други видове, характерни повече за тропическите райони на света.
Съдържание
Причини за появата на тропически вредители у нас
Основната причина за тази тенденция е затоплянето на климата. В България и района климатичните условия вече не са такива, каквито са били преди 20-30 години. Тази тенденция е световна. Глобалното затопляне води до повишаване на температурите навсякъде по света. Освен това нараства количеството валежи. Както сами можем да забележим, през последните години има периоди от годината с големи количества валежи, поддържани в сравнително дълъг непрекъснат период от време. Високите температури и повишената влажност са идеалните условия за развитие на тропическите насекоми. Ето защо те населяват и територията на България, която принципно не се причислява към тропическия климатичен пояс.
Най-засегнатите райони от населването на новите тропически твари са южните части на България. Там, където температурите са най-високи и които са по-близо чисто географски до частта на света, от която идват тези насекоми.
Има и други райони на България, където могат да бъдат открити представители на новите насекоми, но най-често те се срещат в районите на Хасково, Свиленград, Пловдив. В Хасково например вече не са никаква новост нилските хлебарки. Не е рядкост да се видят тези твари между блоковете в града.
В Свиленград, Ямбол и околностите на Пловдив се „радват“ на вниманието от страна на гигантски склопендри. Те са близо два пъти по-големи от нашенските стоножки. По-неприятното е, че хапят, при това ухапването може да предизвика алергична реакция, заради отровата, която впръскват в жертвата си тези стоножки.
Кои са тези тропически вредители?
Новите насекоми в България са предимно нилски хлебарки, хапещи стоножки, някои видове паяци и бели скорпиони. Най-неприятното в тeзи гадини е ухапването. Те са по-агресивни и нападателни от познатите ни родни твари. Освен това ухапването им предизвиква по-остра реакция на кожата. Понякога се стига до по-тежки алергични реакции. Имайки предвид и че хората не са свикнали с тези нови обитатели, организмът приема като нещо ново и нетипично ухапванията от тях и съответно реакцията е по-остра в сравнение с реакцията при ухапване от типичните за района насекоми. Ето кои са най-разпространените нови насекоми, обитаващи предимно южните части на България:
Гигантска сколопендра
Гигантската сколопендра е по-популярна като гигантска стоножка. Това е най-голямата многоножка в света. Произхожда от Южна Америка и обича влажния климат. По тази причина популацията на гигантски стоножки у нас се увеличава значително след многодневни и напоителни дъждове. Дължината ѝ е между 25 и 35мм., тялото ѝ е съставено от около 20 секции. Всяка секция има два крака. Хитиновата ѝ обвивка я прави много твърда. Множеството крака, с които е снабдена, я правят доста бърза, а характерът ѝ я прави агресивна и нападателна.
Гигантската сколопендра има лошо зрение. Може да разпознава само светлина и тъмнина. Това е и причината да е особено агресивна. Тъй като не може да разпознае заплаха и потенциална опасност, заради лошото си зрение, тя предпочита да се застрахова и да атакува. Поведението ѝ е подчинено изцяло на принципа „Нападението е най-добрата защита“.
В челюстите си тя съхранява отрова с паралитично действие. При атака тя впръсква в жертвата си от тази отрова посредством челюстите си и шиповете на опашката си. Благодарение на тази отрова склопендрата може да си позволи да атакува животни със значително по-големи размери от нея. Нейни жертви могат да бъдат дори прилепи, змии, птици, и за съжаление хора.
Нилски хлебарки
Нилска хлебарка (Lethocerus patruelis) е едно голямо водно насекомо, характерно за тропическите субтропически райони. Този вид се среща в югоизточна Европа, югозападна Азия, Индия и Пакистан. Нилската хлебарка е най-големия воден инсект в Европа. Възрастните женски достигат размер 7-8см., а мъжките – 6-7см. Те се размножават в близост до водни басейни, от където идва и наименованието им, тъй като някои видове са изключително разпространени в Южна Америка и особено поречието на река Нил. Когато се чувстват засхапят, а ухапванията са болезнени и неприятни.