web analytics
 
 
12.03.2025 Превента България!

Как да се отървем от мравки в кухнята

Виждате мравки в кухнята – първоначално по една две, а скоро плъзват навсякъде – по кухненския плот, в шкафовете и дори в храната ви. Как да се отървете от тази напаст? В следващите редове ще разкрием кои са ефективните методи за справяне с мравки ввъщи – от домашни рецепти до професионални решения.

Традиционно мравките не се смятат за опасни вредители, а по-скоро за досадни насекоми, които проникват в обитаваните от нас сгради в търсене на храна. Напоследък обаче зачестяват случаите на нашествия, като регистрираните в Европа са основно от инвазивни видове като червените огнени мравки или Tapinoma Magnum, които тероризират цели градове.

Какво привлича мравките в кухнята?

Кухнята е любимата зона на много вредители, за които остатъците от човешка храна са неустоимо лакомство – хлебарки, мишки, плъхове и разбира се, мравки. Допълнителен бонус а нашествениците е наличието на течаща вода.

Трохи под масата, разлята газирана напитка на кухненския плот или оставена неприбрана храна, особено ако съдържа захар, могат да привлекат десетки мравки за броени часове.

Освен, че имат много силно обоняние мравките са социални насекоми, които общуват помежду си основно чрез феромони. Така, една мравка, открила находище на храна във вашата кухня, ще сигнализира за това на останалите от колонията.

Колко опасни ли са мравките? Какви вреди могат да причинят?

За разлика от други насекоми като бълхите и комарите например, мравките не могат директно да пренасят болести. Но подобно на хлебарките, те са способни да замърсят храната ви с различни бактерии и патогени, което да доведе до хранителни натравяния и заболявания.

И също кято тях, мравките са опасни и като алерген – тяхно нашествие може да предизвика или обостри алергична реакция, както и астматичен пристъп у хронично болните. А някои жилещи мравки (Solenopsis spp., Pachycondyla spp. и Myrmecia spp.) нерядко причиняват алергични реакции с отровата си, които варират от локални кожни реакции до тежка анафилаксия.

Освен това, са способни да причинят щети, несъизмерими с малкия им размер. Причината за това е не само в тяхната многочисленост. Дължи се на факта, че мравките от една колония действат синхронизирано, като един колективен организъм. Те могат да предизвикат прекъсване на електричеството, Интернет връзката и да нанесат щети на инфраструктура, обществени сгради, частни домове и селскостопанска продукция.При наличие на благоприятни условия като достатъчно влага и достъп до храна, някои видове мравки (например дървесните) могат дори направят гнездо (мравуняк) в основите на къща.

Как да се отървем от мравки в кухнята?

Наличието на мравки в кухнята е често срещан проблем.За съжаление, справянето с упорити вредители като мравките е процес, който включва поне няколко стъпки. Изисква определени познания, последователност и избор на подходящи средства и методи за борба с тях.

Ограничете източниците на храна

Поддържайте кухнята безупречно чиста, без неизмити чинии и остатъци от храна в кошчетата за боклук. Дръжте храната в хладилника или в плътно затворени кутии. Ако имате домашен любимец, поставете купичката с храната му в по-голям съд, пълен с вода, за да не могат мравките да се докопат до нея.

Предотвратете достъпа им до кухнята

Проследете мравешките пътечки и установете от къде проникват, а след това запечатайте „входовете“ им с подходящ материал – пяна, силикон или замазка. Инспектирайте внимателно кухнята и цялото си жилище за пролуки в пода, стените, дограмите, дори и най-миниатюрни, през които мравките могат да се вмъкнат. Защото те са доста упорити и ще опитат да си проправят път от друго място.

Намерите и неутрализирайте мравуняка

Ако проследите мравешката пътека, можете да установите кой е мравунякът им и да атакувате директно колонията. Този подход винаги се препоръчва, тъй като самото елиминиране на мравки-работнички не води до почти никакъв резултат, освен временно намаляване на колонията. Дори може да има обратен ефект – в някои случаи царицата разделя колонията на две, когато усети опасност и това само ще задълбочи проблема.

Най-простият начин за елиминиране на мравуняка е изсипване на вряла вода в него, елиминирайки както повечето от насекомите вътре, така и ларвите, яйцата, и самата царица.

Използвайте различни средства и методи против мравки

1. Домашни рецепти

Освен неустоими изкушения за мравките, в кухнята си вероятно имате и много съставки, които можете да използвате, за да ги отблъснете. Основната идея на повечето домашни рецепти против мравки е да обърка обонянието им и да наруши маркировката на техните пътечки. За целта, можете да третирате повърхностите, където сте забелязали насекомите, както и местата, от които проникват в кухнята или дома ви. С какво? Ето няколко идеи:

• Оцетен разтвор

Смесвате равни части оцет и вода в пулверизатор и вече имате домашен спрей против мравки.

• Подправки: черен пипер, лютив червен пипер, карамфил и други

Поръсете малко количество от тези подправки по местата, където сте забелязали мравки.

• Цитруси като лимон и портокал

Изстискайте сок от лимон или портокал (а може и комбинация от двете) и напръскайте проблемните места.

• Утайка от свареното кафе

Разпръснете суха утайка от кафе – мравките избягват миризмата й, а и самат й текстура.

• Етерични масла с репелентни свойства: мента, лимон, чаено дърво и други

Можете или да разтворите маслото във вода и да ползвате сместа като спрей, или да напоите малки късчета памук с по няколко капки и да ги сложите на ключови места в кухнята.

Имайте предвид, че ако имате сериозно нашествие на мравки в кухнята, едва ли ще решите проблема си само с подръчни средства. Веротно ще се наложи да прибегнете до инсектициди или да извикате професионалисти.

2. Средства против мравки от търговската мрежа

Най-общо казано, в магазините има два вида продукти против мравки – инсектицидни препарати и продукти, които освен с инсектицид, съдържат и атрактант (примамка от хранителен или феромонен характер).

Чистите инсектициди са във вид или на аерозоли и спрейове против мравки, или на фумигатори – инсектицидна димка за борба с пълзящи насекоми на закрито. Пример за такъв спрей е например BROS, в който активната съставка е делтаметрин.

Инсектицидите с атрактант биват много и различни видове, като най-ефективни са тези, чиято идея е мравките да отнесат част от отровата в гнездото (мравуняка) и така да унищожат цялата колония, включително царицата. Те могат да бъдат под различни форми:

• Гелове

Такъв например е Магнум гел, който съдържа имидаклоприд като активна съставка и хранителна примамка.

• Таблетки и гранули

Добол 2 МГ например е микрогранулирана примамка, съдържаща ацетамиприд като активна съставка.

• Прахообразни вещества

Изберете подходщия за вас препарат срещу мравки от производител, доказан на пазара. Много е важно да спазите всички указания за приложение на препарата, указани на опаковката, особено тези за безопасност. И имайте предвид, че тези отрови против мравки, предлагани в търговската мрежа, по принцип съдържат много по-малко количество от активните съставки на съответните инсектициди, отколкото професионалните препарати.

Освен това, професиналните екипи за борба с вредителите преценяват на терен какъв вид препарат и под каква форма да използват в замисимост от средата, видана мравките и сериозността на нашествието. Съобразяват се и с фактори като наличие на малки деца или домашни любимци.

Борбата с мравките в кухнята изисква известни познания, добра стратегия и интегриран подход – комбинация от различни мерки, включително запечатване на входните точки, поддържане на хигиена и прилагане на подходящи средства за елиминирането им.

Ако мравките продължават пъплят из кухнята въпреки всичките ви усилия, може би е време да се обърнете към специализирана фирма за борба с вредители като Preventa.bg. Ние ще решим вашия проблем с мравките бързо, ефективно и дългосрочно. Доверете ни се и заявете обработка онлайн още сега!

Вижте още от нашия блог

,
Google рейтинг
4.8
На база на 489 отзива
Call Now Button