web analytics
 
 
19.01.2016 Превента България

Мравките се самолекуват

Те са известни със своите организирани общества и впечатляващи способности за оцеляване. Но знаехте ли, че освен това мравките се самолекуват? Да те се изявяват като медици, и използват уникални стратегии, за да се справят с болести и паразити, които застрашават колонията им.

В тази статия ще ви разкажем как мравките разпознават болестите в своят колония и какви методи за самолечение използват. Цялата информация е базирана на нучни данни.

Една от най-забележителните черти на мравките (Formicidae) е способността им да идентифицират заразени или болни индивиди в колонията. За целта, те използват своето силно развито обоняние и “надушват” химичните промени по повърхността на телата на своите събратя.

Мравките се самолекуватИнтригуващ е начинът, по който учени от Хелзинския университет във Финландия са достигнали до това интересно откритие. Те събрали 400 диви нищонеподозиращи мравки и заразили част от тях с гъбички. След това дневното хранително меню на участниците в експеримента е било обогатено не с какво да е, а с иначе вредното вещество водороден пероксид. При предоставени две възможности – да си хапнат чиста храна или такава с водороден пероксид, здравите мравки предпочели нормалната. И това не учудило никого, защото при обикновени обстоятелства, консумирането на пероксид би довело до летален изход за 20% от мравките.

Не така стоели нещата обаче с мравките, заразени с гъбична инфекция. Те не само предпочитали да се хранят с храната с добавен пероксид, но и се оказали доста прецизни в определянето на нужното им количество. В зависимост от концентрацията на разтвора на водороден пероксид в храната, мравките определяли дали да поемат нормално количество от нея или да изядат само една четвърт, което показало, че те „внимават” с дозирането на храната си. И това било печеливш избор, защото, когато заразените насекоми приемали отровното вещество, което по принцип предизвиква клетъчно разрушение, то се свързвало с гъбичната инфекция като унищожавало болните клетки. Това увеличило шансовете за оцеляване на мравките с цели 30%.

Това е разбираемо, самите ние не приемаме болкоуспокояващи или лекарства ежедневно, когато нямаме необходимост от тях, защото това би довело до наистина сериозни странични ефекти за организмите ни”, казва Делиал Фрейтак, имунолог при насекомите от същия университет.

Това интересно проучване доказва, че заразените с гъбични инфекции мравки, могат сами да преценят и пожелаят да консумират храна, богата на иначе опасно вещество като водородният пероксид, която обаче да им помогне. Иначе казано мравките могат да се „самолекуват” с водороден пероксид.

Все още не е категорично ясно, дали мравките практикуват това в естествената си среда. Учените смятат, че те могат да се лекуват като си набавят храна, богата на свободни радикали. Това са всъщност химикалите, съдържащи се във въпросното животоспасяващо вещество – водороден пероксид. В природата те се срещат в нектара, който листните въшки произвеждат. Също така разлагащите се трупове на други мравки са подходящ източник на тези химикали.

Но „самолекуването” на мравките не се изразява само в промяната на техните хранителни навици. След редица проучвания, учените са открили също, че мравките могат да се погрижат за себе си и по друг начин. Оказва се, че освен най-трудолюбивите същества, малките насекоми са и големи чистофайници. Това е жизненоважно за тях, защото именно по този начин, те се избавят от различни болести, опасни за целия мравуняк. Ако се случи така, че дори само един от жителите на мравуняка се зарази с гъбична инфекция, всички негови съседи се притичват на помощ. Все още не е напълно ясно, как точно мравките разбират, че измежду тях има болен индивид. Предполага се обаче, че всичко се основава на обонянието им.

Когато заразена мравка се върне в мравуняка си, другите „подушват” болестта и започват светкавични действия по отстраняването й. Щастливци са мравките в това отношение, защото ние хората доста често сме свикнали да казваме на нашите болни близки „Стой по-далеч от мен, да не ме заразиш!”. За разлика от нас, мравките правят точно обратното. Те обграждат болния и чрез облизване, почистват гъбичните спори от тялото му. При прясно заразена мравка, отнема около два дни на болестта да се развие. Навременното премахване на заразата от тялото на насекомото обаче, помага то да се изчисти и да оздравее. Това действие има положителен ефект и върху всички „лекуващи”, защото приемайки минимална част от вируса в организмите си, те си създават имунитет срещу бъдещи болести.

Уникални създания са малките мравки. Освен, че създават гигантски популации и мравуняци, където живеят и работят в пълен синхрон, те са открили начини как сами да се грижат за здравословното си състояние. Разбира се, колкото и да им симпатизираме, предпочитаме те да стоят далеч от нашите домове и да си останат там, където им е мястото – в дивата природа. Ако и вие сте привърженици на тази идея, но имате проблем с мравките вкъщи, то ние от Preventa.bg можем да ви помогнем да се справите с нашествениците – просто заявете обработка против мравки онлайн и ние ще се погрижим за останалото.

 

,
Google рейтинг
4.8
На база на 479 отзива
js_loader
Call Now Button