web analytics
 
 
08.06.2016 Превента България

Можем ли сами да се отървем от дървениците?

Дървениците са едни от най-неприятните и упорити вредители, които са способни да превърнат вашия дом в истински ад. Не преувеличаваме. Трудно е да забележите и идентифицирате тези малки, кръвосмучещи насекоми, а още по-трудно – да се отървете от тях без помощта на професионалисти. Но можете да опитате – има някои ефективни средства и методи, които да приложите сами, стига да притежавате известни познания и систематичен, добре организиран подход.

В тази статия сме събрали цялата информация, която ви е необходима за успешно справяне с дървениците – как да ги идентифицирате, какви средства и методи за борба с тях да използвате, какви превантивни мерки да вземете и как да ги унищожите стъпка по стъпка.

Какво трябва да знаем за дървениците?

Креватната дървеница (Cimex lectularius) e широко разпространено кръвосмучещо насекомо, приспособило се да живее в близост до хората. Макар да не са особено пъргави, дървениците доста успешно успяват да се преместват от едно място на друго и да останат незабелязани, така че популациите на тези гадинки не само оцеляват, но и процъфтяват в най-различни среди – от частни домове, офис сгради, през различни превозни средства до скъпи хотелски вериги.

Как успяват ли? Придвижват се на „автостоп“, използвайки човешката активност, за да завоюват нови територии. Могат да се окажат в багажа ви, когато пътувате, или в гънките на дрехите ви, в тапицерията на автомобила ви, или в седалките в метрото.

Веднъж заселили се в дома ви, дървениците се размножават бързо – една единствена женска дървеница е способна да зарази цял жилищен блок, ако снесе яйца. Лошото е, че обикновено отнема време докато разберете, че изобщо са там. Могат да не се хранят със седмици, и дори месеци. През деня се спотайват в скривалищата си – шевовете на матраци, пукнатини в мебели, зад первази и в цепнатини в стените, под тапети и подови настилки. Нощем излизат „на лов“, като обикновено нападат откритите части на тялото, като краката и ръцете на спящите жертви. А когато сутрин започнете да откривате пъпки по тялото си и да се чудите какво насекомо ви е ухапало, вече може да имате сериозно нашествие.

Как изглеждат дървениците и ухапванията от тях?

Трудно е да ги забележите, но са видими с просто око, ако знаете какво и къде да търсите. Дървениците са малки червеникаво-кафяви безкрили насекоми с плоски, овални тела. Размерът на възрастните не надхвърля 7 мм, но при хранене нарастват значително.

ухапване от дървенициДървениците са склонни да хапят откритите части на тялото по време на сън като ръцете, краката, врата и гърба. Ухапванията от дървеници са винаги по няколко, подредени в линия или група – малки, зачервени петна, които могат да сърбят и да се подуят. Интересното е, че симптомите се появяват няколко часа след ухапването. Още по-интересно е, че различните хора реагират различно на ухапванията от дървеници. Това обяснява защо в едно домакинство само някои хора имат пъпки по тялото, докато други изобщо не реагират.

Човешката кръв е единствената храна за дървениците и за разлика от други кръвосмучещи насекоми, при тях хапят както мъжките, така и женските, а и ларвите им. Празно няма.

От къде да започнете?

Преди да пристъпите към същинското третиране на помещенията срещу дървеници, трябва да подготвите терена за това – да почистите, изперете всичко, което подлежи на изпиране, и да обезопасите. Това е може би най-трудоемката част от целия процес, но не я пропускайте, защото шансовете ви за успешно справяне с дървениците с едно пръскане далеч не са големи.

Почистването например е важно, защото може да откриете скривалищата на гадинките, което ще ви позволи механично да отстраните някои от тях, както и яйцата им, а и ще знаете на на кои зони да наблегнете при обработката с препарат след това. Ако матраците са

При нашествие от дървеници, прането на висока температура на спалното бельо, дрехи, калъфки на дивани, килими и друг текстил е задължително, защото не е препоръчително тези артикули да се третират с инсектицид, а вероятността точно там да има от тези буболечки и яйцата им е доста голяма.

В някои случаи, ако матраците или възглавниците са сериозно инфестирани, е най-добре просто да ги изхвърлите и след като се справите с проблема, да си купите нови.

Какви методи и средства за борба с дървениците да използвате?

Докато с други вредители лесно можем да се справим сами, и то без да прилагаме силни химически препарати (комари, миризливки), то в случая с дървениците без тях не става. Съществува една интересна опция, а именно унищожаването им с висока температура посредством пароструйка, но тя най-често не е приложима заради опасността от повреждане на повърхности и материали, които не са устойчиви на висока температура (а и влага). Този вариант със сигрност е много подходящ за обработка на килими и мека мебел, защото пир температури над 50 градуса, умират както дървениците, така и яйцата и ларвите им.

На пазара се предлагат различни продукти за борба с дървеници – аерозоли и спрейове, отрова на прах, таблетки, течни концентрати, капани и други. Всички те могат да бъдат ефективни в унищожаването на дървениците, но трябва да знаете, че те, както хлебарките и други насекоми, могат да развиват резистентност към някои често прилагани инсектициди.

Другият фактор, който възпрепятства ефективното действие на препаратите, е способността на дървениците да се скриват в малки процепи и пукнатини, където препаратите трудно проникват.

Соли на Шуслер и дървенициТака че, подберете препарат, която е най-подходящ за вашите нужди. Може би най-удобни за употреба са инсектицидните спрейове. Обработете всички стени, пода, както и мебелите – отвън и отвътре. Носете защитно облекло при пръскането и спазвайте всички останали указания за употреба на етикета.

Освен инсектицидите, има и натурални средства и продукти за борба с дървениците – диатомична пръст, борна киселина, спирт, перхидрол, етерични масла и други. Но те не са достатъчно мощни и ефективни за справяне с тези упорити вредители – затова са по-подходящи като превантивна мярка или за приложение паралелно с инсектицид.

Има и някои новоразработени продукти срещу дървеници, които са на растителна основа като Bed Bug Patrol или EcoVenger®. Те са безопасни за деца и домашни любимци и понеже не са токсични, могат да се ползват и за пръскане и на матраци, спално бельо, дрехи и текстил – тоест, могат да ви спестят доста работа.

Какво да направите, за да сте сигурни, че проблемът с дървениците е решен?

Препоръчително е обработката с инсектицид да бъде повторена в рамките на 7 до 14 дни след първоначалното третиране. Това гарантира, че ще бъдат унищожени и тези насекоми, яйца или нимфи, които може да са оцелели след първата обработка.

За да сте сигурни, че сте се отървали от дървениците веднъж завинаги, е препоръчително известно време след третирането на помещенията с инсектицид да правите периодични проверки, както и да приложите някои естествени средства срещу тези паразити, които вече споменахме – като превантивна мярка. Можете например да ползвате етерични масла от лавандула евкалипт или мента. Освен дървениците, те отблъскват и много други видове насекоми и акари, а освен това ароматизират приятно.

Ако имате нужда от помощ, свържете се с професионалисти

Справянето с дървениците изисква известна доза познания, търпение, и систематичен подход. Освен че отнема доста време, усилия, а и средства, необходими за препаратите, борбата с дървениците не винаги има желания от нас резултат.

Ето защо ако нямате търпението или времевия ресурс да се борите сами с нашествие от дървеници, или ако въпреки опитите ви, проблемите с тях продължават, е най-добре да се доверите на специализирана фирма за борба с вредителите като Превента. Свържете се с нас, за да ви отървем от тази напаст веднъж завинаги!

,
Google рейтинг
4.8
На база на 455 отзива
js_loader
Call Now Button