web analytics
 
 
18.06.2015 Превента България

Митове и реалност за змиите в България

Змиите предизвикват страх у повечето хора и това е напълно разбираемо. Но наред с реалните рискове, които някои от тях носят, има доста погрешни схващания и митове, които всяват ненужна паника. Ето защо в тази статия ще разясним кои са опасните змии в България, как да ги разпознаем и най-важното – как да реагираме при среща с тях или в случай на ухапване.

Видове змии в България и кои от тях са опасни

Оказва се, че страната ни е на едно от първите места в Европа по змийско разнообразие. У нас има 17 вида змии от 4 семейства, като най-често срещаните са пепелянка, усойница, водна змия и смок. За сравнение, в северната ни съседка Румъния, която е със значително по-голяма територия, са открити само 10 вида.

9 от тези 17 вида змии са включени в Червената книга на България като редки и застрашени животни, а 5 се считат за отровни и опасни за човека. Това са усойница, пепелянка, каменарка, котешка змия и вдлъбнаточел смок.

  • Пепелянка

От отровните змиии най-широко разпространена и най-опасна е пепелянката. Логично, тя буди най-много страх у хората. Обитава сухи места на по-ниска надморска височина (до 1500 м.) и е разпространена на територията на цялата страна. Достига до 50-70 см. дължина и лесно се разпознава по характерното рогче на върха на муцуната.

Въпреки че е силно отровна, пепелянката не е агресивна и не би нападнала човек, ако просто минава край нея. Най-често хапе, когато се чувства застрашена – при настъпване например. Ако все пак ви ухапе пепелянка, трябва да ви се постави противоотровен серум в рамките на 7-8 часа след ухапването. При децата този период е по-кратък, заради по-ниското им тегло.

  • Усойница

Следващата най-разпространена отровна змия в България е усойницата. За разлика от пепелянката, тя живее на по-голяма надморска височина – 800- 2700 м. Най-едрите екземпляри достигат до 1 м. дължина. Разпознава се по тъмната зигзагообразна ивица по гърба си. Както името й подсказва, предпочита по-влажни и усойни местообитания.

Интересен факт за усойницата: за разлика от другите змии, тази не снася яйца, а е живораждаща.

  • Каменарка

Каменарката е по-рядко срещана змия, която обитава скалисти райони в Южна България. Нарича се още аспида.

  • Вдлъбнаточел смок

Среща се предимно в Южна България и предпочита топли, сухи местообитания. На цвят е зеленикавокафяв и достига 2 м. дължина. Независимо от големия си размер обаче, вдлъбнаточелият смок не е силно отровен.

Въпреки, че отровата на тези видове змии е повече или по-малко токсична и опасна за човека, вероятността да причини смърт на здрав възрастен човек не е голяма. Опасно е ако човекът е силно алергичен и/или ако не бъде оказана медицинска помощ навреме.

Има редица митове и погрешни схващания за змиитеЗмиите се размножават през април-май. Ако се натъкнете на техни яйца в дупки или на скрити места през този период, най-добре не ги докосвайте, защото има голяма вероятност майката да е наблизо. В особено горещо време, когато змиите са по-активни, зоолозите препоръчват да се стъпва шумно, за да се подплашват влечугите. Макар да не чуват, те усещат вибрациите по земята и това ги плаши.

Имайте предвид, че змия може да ви ухапе и през по-тънка дреха, така че ако се опасявате от тези влечуги, заложете на дългите крачоли и ръкави ит по-сериозна материя.

Широко разпространени митове за змиите

Ние, хората сме склонни да измисляме какво ли не за същества, които не познаваме – особено ако ни е страх от тях. Изглежда такъв е случаят и със змиите, за които  се разпространяват странни вярвания и напълно погрешни схващания. Ето най-разпространените от тях:

  • Мит 1: змиите са агресивни.

Това схващане е абсолютно погрешно. Змиите биха нападнали човек само ако са много уплашени или животът им е застрашен.

  • Мит 2: змиите са способни да хипнотизират с поглед.

Друг мит за змиите е, че имат способността да хипнотизират с поглед. Те наистина имат някои невероятни способности, но хипнозата не е сред тях. Сковаващ ефект върху хората има по-скоро собственият им страх, а не специалните свойства на змийския поглед.

  • Мит 3: популацията на змиите рязко се увеличава през лятото.

Това също не е вярно. Просто през лятото змиите са по-активни и е по-вероятно да ги забележим. тните периоди се разпространява информация за масово увеличаване на популацията на змиите, която е абсолютно погрешна. Според зоолозите броят на влечугите е относително постоянен. Увеличаване на числеността им би отнела няколко десетки години.

В Християнските вярвания змията е натоварена с голяма негативна символика, но има държави, в които е обратното и тези влечуги са на почит. Заради отколешните вярвания на хората, че змията е зло и агресивно животно са се появили и множество легенди, описващи тези влечуги като убийци на деца и добитък.

Как да предпазим имота си от змии?

Обикновено змиите избягват районите, населени от хора. Но в някои случаи могат да се промъкнат в двора ви или дори във вашия дом. Разбира се, за да влезе змия в едно жилище, трябва да има причина – например подходящи условия (влажно и хладно пространство) и наличие на храна. Не е невъзможно например змия да се промъкне в мазе, където има гризачи.

Ето някои съвети, които да следвате, за предпазите имота си от змиии:

  • Поддържайте двора си – редовно косете тревата, подрязвайте другата растителност и почиствайте – така ще има по-малко места, на които да се скрият змиите
  • Проверявайте дали няма места, от които змиите могат да проникнат вътре в дома ви – пукнатини, фуги, не добре уплътнени дограми.
  • Запушете всички възможни входни точки с подходящ материал – това ще ви защити не само от змиии, но и от други вредители.

През студените месеци някои змии се скриват под навеси и в мазета в населени места. Веднъж влязла в дома или мазето, змията е трудна за откриване. За да не се излагате на излишен риск, е най-добре да се свържете с професионалисти. Екипите на Превента ДДДД ЕООД са обучени да се справят с такива ситуации и са оборудвани с най-новите и качествени препарати и технологии за борба със змии.

 


, , , ,
Google рейтинг
4.8
На база на 479 отзива
js_loader
Call Now Button