web analytics
 
 
12.02.2016 Превента България

Колко са умни плъховете?

Трябва да приднаем, че плъховете са повече от обикновени вредители. Освен невероятно издържливи и адаптивни, те са и изненадващо интелигентни. Неслучайно именно плъхове участват в толкова много научни експерименти – те се поддават на дресировка, способни са да решават проблеми, да изграждат сложни социални структури и да оцеляват при изключително неблагоприятни условия. Та, всъщност, колко умни са плъховете?

Плъховете първи напускат потъващия кораб

империите на плъховетеВсички сме чували фразата: Плъховете първи напускат потъващия кораб. Освен преносния смисъл обаче, оказва се, че историята се е случвала многократно, и то буквално. Нещо повече – свидетелства на моряци от Втората световна война доказват, че плъховете бягат и от кораби, на които им предстои торпедна атака в следващите ден-два. И пак от това време са разказите от Сталинград, според които плъховете избягали от града непосредствено преди бомбардировките.

Животинките напускат стремглаво и полигони, на които предстоят военни учения. Във Франция още се разказва като виц историята с преместването на един пазар за хранителни стоки от едно място на друго, информация за което имало само в местния вестник. Е, плъховете се преместили на новото място един ден преди това. Дали имат телепатичните или други свръх-способности не е напълно ясно, но плъховете със сигурност са в десетката на най-умните животни на планетата. Според някои от изслудванията, тяхната интелигентност е сравнима с тази на кучетата, приматите и градските врани. Специалистите, които се занимават с изтребването на гризачи, знаят, че ако не унищожат всички плъхове – следва отмъщение от останалите. Защото този вид гризач може да запомни гласа, миризмата и дори походката на даден човек.

Произход на плъховете

Плъховете са се появили на Земята 48 милиона години по-рано от човека. Има открита вкаменелост на плъх, чийто череп е с размер на лека кола. Според учените, съществото е тежало около тон и се е изхранвало с растителност. Днес, средно на един човек се падат по 2 плъха, а скелетът на тези бозайници има точно толкова детайли, колкото и човешкият. Подозират ги като причина за измирането на динозаврите – хранели се с яйцата им. Подозират ги и, че в днешно време са изяли всички блатни жаби в Ирландия. Затова и отношението към тях е различно. В американския щат Илинойс те заплашва глоба от 1000 долара, ако си позволиш да удариш плъх с бейзболна бухалка. През Средновековието свещениците видели такава напаст в плъховете, че ги отлъчили от църквата.

Плъховете като домашни любимци

Оказва се, че плъховете са доста умниОсобеният интелект и бързото адаптиране към нова среда превръщат малкия бозайник в предпочитан от мнозина домашен любимец. Той лесно се привързва към стопаните си, научава името си и реагира когато го произнасят. Плъховете могат да бъдат научени да правят различни акробатични номера, да изпълняват команди, да застават на едно място или да бягат в кръг, като при бягане развиват скорост до около 10 км/ч. За един ден изминават от 10 до 50 км. Един плъх може да плува 3 денонощия и да измине 29 километра. Ще се удави само, ако наистина няма начин да се измъкне. В агресивно състояние скачат на 2 метра височина. Всеядни са, но най-много обичат яйца, ядки, царевица, растения, картофи. Продължителността на живота им е от 2 до 5 години.

Тенденцията да се опитомяват плъхове и да се гледат у дома датира още от 1800 год.

Дресировка на плъхове и експерименти с тях

Интелигентността на плъховете е засвидетелствана от множество експерименти. При опити с преминаване на лабиринт например става ясно, че е достатъчно плъховете да преминат 2-3 пъти за да запомнят един маршрут завинаги. Способни са дори да се научат да шофират. И още нещо – след дълга дресировка и обучение на различни неща, в мозъка на плъха се появяват нови неврони и количеството на сивото вещество се увеличава.

И като споменахме дресировка, не можем да не разкажем за плъховете герои (HeroRATs), обучавани от организацията Apopo да откриват заровени мини, както и да надушват бракониери, опитващи се да изнесат през граница слонова кост, ценни кожи и други части от диви животни. Тези гризачи, основно африкански гигантски торбести плъхове, играят ключова рола в обезопасването на хиляди квадратни метри земя. Те са достатъчно леки, за да не задействат мините, и могат да претърсват големи площи много по-бързо от хората или машините.

С интересен опит в лабораторията по поведенческа биология в гр. Нанси е доказана и социалната йерархия при плъховете. Всъщност, учените изучавали способността им за плуване, като за целта 6 плъха били поставени в клетка с един единствен изход – към басейн. А след басейна имало храна. Какво било учудването, когато видели, че не всички се втурват към храната. Плъховете се разпределили така: двама господари, двама плувци-роби, един свободен плувец и една изкупителна жертва. Свободният плувал сам, взимал си храна и се хранел сам. Господарите не напускали клетката, а причаквали робите да се върнат с храната в клетката, след което ги удряли по главите и ги бутали отново във водата докато не изпуснат плячката. Робите получавали своята порция чак, след като господарите се засители. Изкупителната жертва не можела нито да плува, нито да си вземе храна – събирала трохите от плячката на господарите. Тази система се повторила в 20 различни клетки. За да разбере по-добре йерархията, ръководителят на опитите Дидие Дезор събрал 6 господари в една клетка. След като се били цяла нощ, на сутринта плъховете се разпределили по познатата схема: 2 господари, 2 роби, 1 независим и 1 жертва. Същият резултат се получавал и когато събирали 6 роби, 6 независими или 6 жертви в една клетка.

В друг подобен експеримент на група плъхове се предоставят различни храни. Само един от тях опитва всички и накрая започва да яде от една определена от тях. Останалите го следват и също ядат само от тази храна. Това е най-старият плъх в колонията, който е най-опитен. По същия начин тези гризачи подхождат и към капаните и различните отрови с примамка, които ползваме за тяхното унищожаване. Ето защо средствата за борба с плъховете не винаги са достатъчно ефективни.

Интелектът, поддаването им на дресировка и физическите им умения, ги правят идеални участници в различни турнири. През 2001 год. е проведена първата олимпиада за плъхове, като в програмата влизали 5 дисциплини – катерене, еквилибристика, скок на дължина, вдигане на тежести и бягане.

Други интересни факти за плъховете

Гъделичкане на плъхКогато говорим за плъховете, не трябва да пропускаме и живеещите в Северна Америка дървесни плъхове. За разлика от обикновените плъхове, които складират само хранителни запаси, дървесните са известни като крадци на всякакви странни предмети, включително и на зъбни протези, монети и други. Особеното в случая е, че те не просто крадат, те заменят предмета с друг. Известен е случая, когато чувалче с орехи в миньорски склад, благодарение на животинките се оказало чувалче с камъчета. Разказва се и друга любопитна история – плъх откраднал блестяща метална гилза от миньор, но оставил на нейно място къс самородно злато. Миньорът проследил щедрия си гост и открил жилището му, непосредствено до златна жила.

Плъхът е единственото млекопитаещо, освен човека, което може да се смее. А също и да сънува! Може да възприеме рентгенови лъчи, недостъпни за друг жив организъм. Издържа на много високи нива на радиация, но пък може да бъде убит от психически шок или продължителен стрес. И тук е мястото да споменем, че има музикални предпочитания. Не понася рок музиката и бяга от местата с рок концерти. Не понася и шума на вентилатора.

Вижте още от нашия блог

,

Comments are closed.

Google рейтинг
4.8
На база на 486 отзива
js_loader
Call Now Button