Съдържание
Естествените средства за отблъскването на вредителите
Съществува едно твърдение, според което, ако искате да се отървете от досадните вредители в двора или в градината си, трябва да пуснете там няколко калинки. Враговете на калинката са научени да я избягват, защото при появила се опасност, тя изпуска жълтеникава течност с много неприятна миризма и гаден вкус. Паяците и птиците не забравят никога, ако са имали среща с калинка, а и нейните ярки цветове ги предупреждават за нея и те бягат.
Дали е така –хит или мит е това изказване?
[/dt_call_to_action][dt_gap height=”30″]
Всеки, който със старание и любов си поддържа градината, се разстройва, когато види, че отгледаните с такова внимание растения, са нападнати от гадните вредители.
Може да се отървете бързо от тях, не с помощта на химически хербициди, а чрез някой биологичен помощник. По този начин в плодовете, зеленчуците и цветята Ви няма да има вредни остатъци и ще се радвате на органично качество.
Калинките са сред големите врагове на дребните насекоми, които изцеждат соковете на селскостопанските и градинските растения и на листните въшки. Много често те са отглеждани, за да унищожават листни въшки. През живота си, калинките, които са вид полезни бръмбари, и ларвите им изяждат хиляди листни въшки. Освен с тях, калинката консумира и други вредни насекоми, както и плесени, които са вредни за растенията.
В Калифорния, в края на 19 век, от Австралия се пренася вид щитоносни въшки, които се размножават много бързо и са способни да унищожат цитрусовите насаждения. За да предотврати тази заплаха, един ентомолог (учен, които се занимава с морфологията на насекомите) отива в Австралия, за да намери естествения враг на тези въшки. Така той разбира, че това е някакъв вид калинка. След това в Калифорния се внасят такива калинки и за около една година 500 броя почти унищожават вредителите. Цитрусовите насаждения се спасяват.
Какво представлява калинката?
[/dt_call_to_action][dt_gap height=”30″]
Калинката е малък бръмбар, с овално или кръгло тяло, изпъкнало отгоре и плоско отдолу. Дълга е около един сантиметър. Калинката е много красива – разноцветна, с лъскави и твърди крилца, които предпазват скритите под тях нежни крила за летене. Калинките са близо 5000 вида, живеят близо една година и са с най-различни цветове, като най-често срещаните са червени с черни точици. Някои видове са без точки, а има и видове, които са с ивици или шарки, шахматно разположени.
През зимата обичат да са на закътани и сухи места. Когато настъпи пролетта се пробуждат и се залавят да търсят растения, които са нападнати от листни въшки. След като се чифтоса, женската калинка снася малките си жълти яйца от долната страна на листото, на което има богато количество от листни въшки. От всяко яйце се появява ларва и тя започва да яде листни въшки, след това сменя няколко пъти обвивката си, пораства, закрепва се към някакво растение и така се превръща в какавида. След това продължава да расте и накрая се ражда калинката с бледо, меко тяло, което докато се втвърди, калинката остава върху растението. След около един ден се виждат познатите ни шарки.
Калинката арлекин
[/dt_call_to_action][dt_gap height=”30″]
Тя живее в североизточна Азия. Притежава извънреден апетит към вредителите по растенията, включително и към листните въшки. За съжаление обаче, така тя се превръща във вид заплаха за местните калинки, защото им изяжда храната. Когато се свърши храната, калинката арлекин започва да изяжда местните калинки и останалите насекоми, които са полезни за растенията. Те похапват и узрели плодове, а когато дойде есента нападат домовете, за да се скрият от зимата.
Манхатън и калинките
[/dt_call_to_action][dt_gap height=”30″]
Близо 700 000 калинки са докарани от Сиера Невада през 2007 година в Ню Йорк, за да се унищожат листните въшки. Те са пуснати в два жилищни района в долната част на Манхатън.
Калинките са били поставени на ниски температури, за да изпаднат в летаргично състояние и така са били изпратени.
Как да привлечем калинки в двора си?
[/dt_call_to_action][dt_gap height=”30″]
Може да заложите на следните малки трикове
2. Чинийка, пълна с вода.
3. Участък с плевели.
4. Няколко листа по земята, осигуряват на калинките идеално място, на което да презимуват.
5. Опитайте се да не унищожавате яйцата или буболечките, които срещате в градината си, защото така може да убиете ларвите на калинките.[/dt_vc_list]
Естествени методи за премахване на вредителите
2. Посадете невени, божури, лавандула, индийски кресон.
3. Пръскайте със смес от 2 лъжици хималайска сол , разтворени в 4 литра топла вода.
4. Пръскайте със смес от: етерично цитрусово масло, лют червен пипер и топла вода.
5. Поливайте рано сутрин.[/dt_vc_list]
Полезните насекоми срещу борбата ни с вредителите
2. Калинките
3. Мравките
4. Гъсеницата ловец и обикновената златка[/dt_vc_list][dt_gap height=”30″]
Предполагаме, че след всичко изчетено до момента, калинката Ви е още по-голяма любимка и приятелка сред градинските Ви занимания.