Мухите са едни от най-досадните и недолюбвани насекоми на планетата. Знаете ли обаче, че те могат да играят ключова роля в разкриването на престъпления? Истина е, и някои криминолози ги използват по предназначение.
В тази статия ще ви разкажем някои от най-известните случаи, разплетени с помощта на мухите, както и някои съвременни методи и изследвания в съдебната ентомология.
Съдържание
Ролята на мухите в съдебната ентомология
Съдебната ентомология е наука, която изследва как насекомите, включително мухите и техните ларви, могат да помогнат за разкриването на престъпления. Мухите са особено ценни в тази област, защото обикновено са първите същества, които се появяват на местопрестъпления с трупове. Техният жизнен цикъл и поведение могат да дадат важна информация за времето и условията на смъртта, особено когато други доказателства (кръв, косми, пръстови отпечатаци) липсват или са неясни.
Сините мухите (Calliphora vicina) например започват да снасят яйцата си върху труповете само часове след смъртта, което прави тези насекоми естествени „часовници“ за криминалистите. В зависимост от стадия на развитие на ларвите, специалистите могат да определят времето на смъртта с голяма точност.
Исторически случаи, разкрити с помощта на мухи
Мухите са изиграли важна роля в не един или два криминални случаи през годините, но тук ще разкажем няколко, които са култови.
1. Първи регистриран случай – Китай, 1235 г.
Една класическа история, която си струва да разкажем, е свързана с първия регистриран случай на съдебна ентомология през далечната 1235 г. Тя се развива в едно малко село в Китай и е описана Сун Ци в медико-правната книга ‘‘The Washing of Wrongs‘‘.
Земеделски стопанин от селото еубит със сърп. Сун Ци осъзнава, че има бърз и сравнителено лесен начин да намери убиеца. Той кани всички фермери на среща, на която да донесат и сърповете си. Те дошли и тъй като денят бил топъл, не се наложило да чакат дълго – мухите скоро се появили и кацнали на сърпа, с който било извършено престъплението. Сун Ци се изправил срещу собственика, който направил пълни самопризнания. Това, което убиецът не знаел е, че макар да е почистил сърпа от кръвта, мухите все пак са способни да я доловят.
2. Друг случай от Великобритания, 1930-те години
Осемстотин години по-късно мухите отново влизат в употреба на криминалистите, този път във Великобритания.
Главно действащо лице в тази история е д-р Бък Рукстън – уважаван лекар в Lancashire, Англия през 30-те години. През септември 1935 г., съпругата и слугинята му изчезват, а две седмици по-късно две осакатени женски тела са открити на 100 мили северно от мястото, където той живеел. Подозрението неизбежно пада върху Рукстън. Той отрича всякакво участие, като твърди, че прислужницата е забременяла и заминала за да направи аборт, а съпругата му я е придружила.
Криминолозите обаче са категорични, че Рукстън е убиецът и го доказват с помощта на ларви на муха месарка, и по точно такава от вида Calliphora vicina. Тези ларви са открити по тленните останки на двеге жени и благодарение на тях, съдебните ентомолози правят заключението, че смъртта е настъпила по същото време, когато докторът е отсъствал от дома си. Въз основа на събраните улики, включително ентомологичните доказателства, Рукстън е признат за виновен и осъден на смърт чрез обесване през 1936 г.
Проби от ларвите, използвани в разследването, се съхраняват и до днес в Музея на престъпността в Лондон (известен още като Black Museum).
Съвременни методи и изследвания в съдебната ентомология
Днес криминалистите разполагат с вскакви модерни технологии. Независимо от това, те продължават да използват мухи и други насекоми в работата си. Нещо повече, съществуват специализирани изследователски съоръжения за антропология на човешки останки, където се изследва процесът на разлагане на човешки тела в различни условия, с участието или в присъствието на различни насекоми. Такива “ферми за трупове” съществуват в САЩ и Австралия.
Една от интригуващите области на изследване е влиянието на субстанции като кокаин върху развитието на ларвите. Установено е, че те растат по-бързо, когато са изложени на стимуланти, което също може да бъде взето предвид в някои разследвания. Това открива в края на 80-те години на миналия век д-р Мадисън Лий Гоф, хавайски съдебномедицински ентомолог.
Оказва се, че има неочаквани ползи от мухите. Освен досадни насекоми, те са ценни в ролята си на елиминиране разлагаща се органична материя – мръсна работа, важна за поддържането на здравословна екосистема. И не само това, мухите и техните ларви дори помагат за разкриването на престъпления.
Comments are closed.