Листните въшки са дребни, но упорити вредители, способни да съсипят градината ви за нула време. В тази статия ще разгледаме не само вредите, които тези малки насекоми причиняват на насажденията, но и начините да ги контролираме, без да нарушаваме крехкото равновесие в природата.
Съдържание
Как листните въшки вредят на растенията?
Листните въшки са едни от най-честите вредители в градината. Мъничките насекоми пробиват стъблата на растенията, с цел изсмукване на богатия на хранителни вещества сок от тях. По този начин лишават растението от естественото му „гориво“, за да вирее и процъфтява. Най-големите струпвания на листни въшки са в основата на клоните и долната част на листата. При изсмукването на сока от растенията, остатъчните захари и вода оформят т.нар. медена роса. Върху нея често се развива черна плесен.
Като резултат от дейността на листните въшки, по листата на растенията се наблюдават лепкави и деформирани участъци, както и преждевременно опадване. Листните въшки често носят вируси, с които заразяват растението-гостоприемник, точно в този процес на сокоизвличане. Такива вируси често са летални за култури като картофи.
Естествени методи за справяне с листните въшки
За щастие, има много начини да спасите градината си от листни въшки. За тази цел се използват естествени средства, които няма да навредят на растенията.
Отстраняване с водна струя
Може да разпръснете листните въшки чрез поливане с градински маркуч, но струята трябва да е подчертано силна, с налягане. Този метод може да навреди на по-крехките растения като бъдат изпочупени части от тях. За препоръчване е да прилага при по-укрепнали и здрави растения, заразени с въшки.
Механично отстраняване
С чифт градински ръкавици и с четка отстранявате вредителите от стъблата и листата. Ако заразяването се съдържа в един или два стъбла или клона, изрежете засегнатата част(и) и ги пуснете в кофа със сапунена вода, за да убиете листните въшки. Този начин може да се приложи при дребни заразявания и сравнително малки колонии.
Потапяне на цялото растение в съд с хладка вода
Ако популацията на листни въшки все още не е много голяма, може цялото растение, с листната маса надолу, да се потопи в съд с хладка вода. После се оставя да изсъхне на полусенчесто място за 2-3 дни. След това процедурата се повтаря още 2-3 пъти. Не прилагайте този метод при наскоро засадени и не добре вкоренени растения.
Веро и вода
Използвайте няколко капки веро или сапун и влажна кърпа, за да се отървете от листните въшки. Това няма да навреди на растението. Не забравяйте също така да третирате и долната част на листата, където могат да се скрият яйцата на листни въшки и ларвите им.
Тук е уместно да се подчертае, че този метод уврежда и другите полезни насекоми като калинки, които иначе се хранят с въшките и по този начин би отворило простор за развитие на нови колонии листни въшки.
Птици
Друг метод за естествен контрол на листните въшки е да се насърчи гнездяването на птици, които кълват такива насекоми. Осигурете им храна и жилище. Тези птици предпочитат да гнездят в малки дървета, с клони, които им осигуряват добро прикритие. Посадете хортензии, абелия и други храсти с гъста зеленина, в която птиците могат да се скрият от своите врагове. Вечнозелени храсти и дървета като бор също са отличен избор за привличане на птици, които плячкосват листните въшки.
Етерични масла и естествени репеленти
Създайте смес от равни части мащерка, мента, карамфил, розмарин. 4-5 капки от всеки вид трябва да са достатъчни. Смесете този разтвор в малка бутилка спрей, напълнена с вода. Разклаща се добре и се прилага върху заразени растения. Тази мощна смес от етерични масла ще убие повечето листни въшки и други градински насекоми вредители, както и техните яйца и ларви.
Листните въшки не харесват и органичните съединения, които се съдържат в лука и чесъна. Техният аромат ги държи на дистанция. Летливите вещества от тях, в това число и лавандулата, са също ефективно средство за борба срещу листните въшки.
Внимавайте с мравките
Медната роса, която се отделя при храненето на листни въшки, е любима храна за много видове мравки. Мравките често защитават колонии от листни въшки от хищници. Опитайте да прогоните мравките далеч от въшките, като ги подмамите с малко мед, поставен в близост до основата на заразеното растение.
Насекоми-приятели
Добра идея е да помислите за хищните насекоми, които са естествени врагове на листните въшки. Най-известният враг им е калинката, която се храни с листни въшки и техните ларви. Тя може допълнително да бъде разпространена в такива участъци. Посадете детелина, мента и равнец около градината си, които покоряват калинките. За да привлечете естествени врагове-насекоми е нужно да засадите наоколо ароматни билки като чесън, копър и риган, чиито цветове привличат тези дребни насекоми-хищници.
Листните въшки и равновесието в природата
Листните въшки често се възприемат като враг номер едно на градинаря, но да не забравяме, че дори тези дребни насекоми са част от хранителната верига. В този смисъл, те са важни за оцеляването на някои полезни насекоми като калинки и паразитоидни оси например.
Нека не забравяме, че градината е една миниатюрна екосистема, в която всяко същество, дори листните въшки, има своето място.