web analytics
 
 
21.03.2016 Превента България

Тайният живот на една бълха

Бълхата е миниатюрно насекомо, чието съществуване често остава незабелязано от нас, хората. Докато не започне да ни хапе. Ето защо тук щеразкажем всички тайни за живота на бълхите – как се хранят, размножават, как скачат, къде се крият, с какво са опасни и друга интригуваща и полезна информация за тях.

Бълхите, тази скачаща напаст

тайният живот на бълхитеБълхите не се виждат лесно с невъоръжено око – заради малкия си размер и пословичната си скокливост. Не по-големи от глава на карфица, тези насекоми са често подценявани като паразити и вредители. Много от нас си мислят, че бълхите са просто безобиден антураж към кучетата, котките, и всякакъв вид добитък. Истината, обаче, е малко по-различна.

Оосвен по домашни любимци, бълхите паразитират и по хора, и по диви животни, включително гризачи като мишките и плъховете. Разбира се, те предпочитат гостоприемници с гъста козина, където могат лесно да се скрият, а и да стоят на топло. Но само едно ухапване от бълха може да причини на човека сериозни здравословни неприятности, ако преди това насекомото се е хранило от заразено животно – най-често плъх.

Ето защо не трябва да неглижираме бълхите, а още по-малко – набезите им по домашните любимци или нашествията в домовете ни. Защото те могат лесно да се превърнат в напаст – рзмножават се изключително бързо, и са трудни за изтребване. Известно е, че имат изключително твърди, устойчиви на натиск тела, и  могат да скачат като на пружинка – благодарения на задния си чифт крайници, които са пригодени за целта.

Какви видове бълхи съществуват?

Открити са над 2000 вида бълхи, като най-разпространени са котешките и кучешките. Въпреки името си, тези бълхи не се ограничават до котки или кучета като гостоприемници, а могат да паразитират върху рочти вскакви топлокръвни същества.

Според съществуването си и начина си на оцеляване бълхите се разделят на три основни групи: причакващи, периодично хранещи се, и постоянни ектопаразити.

Постоянните ектопаразити сред бълхите прекарват по-голямата част от времето си върху гостоприемника и са добре адаптирани заживот там. Такава е например Echidnophaga gallinacea, която паразитира по кокошки и други птици.

Периодично хранещите се прекарват по-голямата част от времето си върху своята жертва, но не са там за постоянно. Такива са най-широкоразпространените бълхи, които създават проблеми на човека – котешката и кучешката. Те се хранят през няколко часа и когато не могат да усвоят цялата кръв, я изхвърлят с екскрементите си.

Причакващите бълхи са пък живеят под мотото „едно наяждане и две години релакс“. Те не се хранят непрекъснато, за разлика от другите. Веднъж запасили се с достатъчно количество кръв, нямат нужда от хранене, докато не усвоят цялото количество. При тях липсва момент на изхвърляне на неусвоената кръв. Ето защо при достатъчен запас от кръв тези бълхи могат да не се хранят много дълго време. Е, може би не чак две години, но поне няколко месеца при благоприятни условия на средата – температура, влажност и т.н.Пример за такъв вид причакваща бълха е човешката (Pulex irritans).

При по-ниски температури и неблагоприянти условия бълхата може да изпадне в състояние на латентност, забавяйки жизнените си функции. Имайки предвид и възможността да не се виж постигнала целта “две години релакс”.

Как се хранят бълхите?

Бълхите се хранят само и единствено с кръв. Първо бълхата си търси подходящо място, където да се настани. Място, където може да се закрепи и да е да е достатъчно защитена – обикновено това са окосмените части. Но понякога се задоволяват с тъмнината на нощта и топлината на завивките и атакуват и хора – подобно на дървениците.

В долната част на главата си бълхата има къси остри хоботчета, които забива в кожата на гостоприемника си и по този начин се храни, смучейки кръв от него. За да може да се нахрани добре, при пробождането бълхата отделя специален ензим в кръвта, който спира съсирването. Така тя разполага с достатъчно време да смуче кръв, без тя да се съсири. Това време ѝ е нужно, защото бълхата се храни сравнително бавно. Храни се на почивки, докато не наддаде 1/3 от теглото си.

Какви рискове крият ухапванията от бълхи?

Първичната последица при ухапване от бълха е сърбеж и леко зачервяванеи подуване на мястото. Някои хора са по-чувствителни и може да развият кожни раздразнения или алергичен дерматит. В повечето случаи следите от ухапванията на бълхи са по долната част на краката, около глезените и прасците, но по време на сън те могат да атакуват и други места по тялото – мключително и тези, които не са открити.

Освен кожните реакции и алергиите обаче, бълхите пренасят и болести, някои от които имат сериозни последствия. Това се предимно инфекциозни болести– миши тиф, туларемия и други. Най-често, насекомите се заразяват с тях от плъхове и мишки.

Ето защо, при съмнения за нашествие от бълхи в дома ви, трбва незабавно да вземете мерки – почистване, обезпаразитяване на домашни любимци, пране на постелките на животните и спалното бельо, както и употреба на подходящи препарати.

Борба с бълхите

Вече се убедихме, че бълхите – тези малки, но упорити вредители – не само причиняват дискомфорт, но и представляват риск за здравето ни. Макар че съществуват множество домашни методи за борба с бълхите, те често се оказват недостатъчни за справяне с по-сериозни инфестации. Инсектицидните препарати в търговската мрежа пък са токсични и не винаги препоръчителни за употреба. Ето защо обръщането към професионална фирма за борба с вредители може да бъде най-ефективното решение.

Превента ДДД ЕООД е именно такава фирма, лицензирана за извършване на услуги по дезинфекция, дезинсекция и дератизация. Ние имаме дългогодишен опит в борбата с различни вредители, достъп до високоефективни пестициди и специализирано оборудване, които не са достъпни за масова употреба. Доверете ни се и ще решим проблема ви с бълхите по най-бързия и ефективен начин! З

, ,
Google рейтинг
4.8
На база на 455 отзива
js_loader
Call Now Button