web analytics
 
 
18.05.2015 Превента България

Какво трябва да знаем при обработката срещу хлебарки?

За да се справим успешно с хлебарките – едни от най-често срещаните вредители в нашите домове и офиси – трябва да сме добре информирани с какво се сблъскваме. Ето защо в тази статия ще разгледаме видовете хлебарки, които най-често ни създават проблеми, ще разкрием къде най-често се крият, с какво се хранят, и ще дадем ценни съвети, които да следвате преди и след обработка срещу тях, както и друга полезна информация.

Какво представляват хлебарките

Срещат се близо 4000 вида хлебарки. Най- разпространените у нас видове, които може да ви създават проблеми, са черната (ориенталска) и кафявата (германска) хлебарка. И докато кафявата и черната са различни видове, то бялата хлебарка не е. Тези насекоми сменят хитиновата си обвивка около седем пъти в живота си и тогава за няколко часа стават бели, а после при взаимодействието с въздуха придобиват отново първоначалния си цвят.

Известни са вкаменелости на тези гадини от преди 400 милиона години, но по-интересното е, че от тогава не са променили устройството си. Хлебарката може да оцелее при ядрена война, защото издържа на повече от 100 пъти по-високи нива на радиация от тази, която е смъртоносна за хората. Освен това тя може да живее около седмица без глава, защото има трахеи с отвори, през които диша. Най-много обичат да са на топло, тъмно и близо до източници на храна, които са многобройни, защото тези гадинки ядат почти всичко – хранителни отпадъци, коса, кожа, различни гниещи и ферментиращи субстанци, мръсотия и други отлагания по септични канали, сапун, картон, лепило, а освен всичко това, възрастните насекоми могат да се хранят с умрелите или млади хлебарки (нимфи).

Хлебарките са активни предимно нощем. Ако обаче „къщичката” им е тясна и нямат достатъчно храна, излизат навън, и през деня, и през нощта.

Съвет от нас: Ако видите една хлебарка, това най-вероятно означава, че има още много, скрити в дома ви.

Освен гадинките в дома Ви, трябва да сте подготвени, че е възможно да идват и такива от други сгради,  апартаменти, тавани, офиси, входове и мазета. Могат да се внесат със стоки, мебели, обувки, дрехи и всякакви опаковки. Освен това, на собствен ход, те могат да изминат различни дестинации като минават през комини, стълбища, шахти, стени, ключалки, сифони, дупчици, канали, отдушници, електрически инсталации, въздухопроводи, врати, прозорци…и през къде ли не, и през какво ли не.

Специфики на различните видове хлебарки

Черната (ориенталска) хлебарка

Това е голяма черна хлебарка, която живее около 180 дни. Подвизава се най-често в каналите, мазетата, влажни места и по по-ниски етажи. Не оцелява на открито. Не обича много и светлината. Крие се в пукнатините и ъгълчетата на мебелите, най-вече в кухнята. Храни се с хранителни отпадъци, а женската черна хлебарка може да бъде на диета около 40 дни. Женската е дълга около 32 мм, а мъжките представители са около 25 мм. Женската трупа на тайно място, но близо до храна, 7-8 капсули (наричат се оотеки). Във всяка има между 16 и 18 яйца.

Кафявата (германска) хлебарка

Това е дребна и е най-често срещаната хлебарка в България. Живее повече от черната- от 100 дни до цяла година. Обича да си стои в сгради с парно и там, където има храна. На топличко и влажно прекарва близо 75% от живота си. Майката носи капсулата между 1 и 4 седмици и я поставя на някакво влажно местенце, за да могат, когато се излюпят малките, да пият веднага. Една капсула има около 45 яйца, а всяка женска е възможно да отложи средно между 4 и 8 капсули. Малките достигат големина до 13-15 мм. Женската, не като типична дама, има по-къси крила от мъжкия екземпляр.

Американската хлебарка

Нея можем да я срещнем най-вече по корабите и в пристанищните градове. Живее доста – от 100 дни до 2-3 години. В България обитава абонатните станции на блоковете и канализацията. През лятото и тя излиза на разходка и щъка по улиците и в дворовете. Крилата й са кестеняво-кафяви, а по гърдите има жълти петна. Женската си избира специално място, където със секрет закрепва капсулата си (отлага 21-59 капсули, във всяка има между 16 и 28 яйца).

Основните проблеми за здравето ни, свързани с хлебарки, са болестите, които те механично пренасят като се придвижват. Такива са салмонела, хепатит, гастроентирит, коремен тиф, полиомиелит и дизентерия.  Освен това, хлебарките причиняват алергии и могат да отключат астма.

Къде най-често се срещат хлебарки?

Крият се на тези места:

– зад готварски печки или дори вътре микровълновата
– в банята и тоалетната, в мокри помещения
– зад или под хладилника
– под кофите за отпадъци или около тях
– под тапети, ламперии
– около тръби – водопроводни или за парно
– в шахтите
– в пукнатини и фуги в пода и стените
– зад шкафове и секции
– в локации с ТЕЦ
– под первазите на прозорците
– зад дивана
– около електроуредите
– корнизите на пердетата
– касите на вратите

Добрата хигиена в дома и в офиса е много важна

– Не оставяйте храна извън хладилника.
– Не оставяйте мръсни чинии.
– Не оставяйте храната на домашните любимци на открито.
– Ако имате сълзящи тръби и капещи кранове, поправете ги.
– Отходните тръби трябва да са запушени.
– Не трябва да имате процепи в стените, до прозорците, вратите. Постарайте се да ги запушите.
– Но най-важното е, че, ако ни извикате, за да се справим с вредителите Ви, трябва и вашите съседи в цялата сграда да бъдат убедени, че пръскането е необходимо да се случи и при тях

 

Съветваме Ви още да се доверите на квалифицирани специалисти, които използват сертифицирани препарати за една качествена ефективна борба с хлебарките. За наше съжаление, капсулата, в която се намират яйцата на хлебарките има дебела обвивка, която ги защитава от препаратите. Така че, около 2 седмици след първоначалното пръскане се налага да се направи още едно и по този начин се убиват новородените преди и те да са снесли яйцата си.

Преди да ни се обадите и да Ви посетим, е хубаво да сте подготвили предоставения ни терен по следния начин:

1. Изпразнете кухненските си шкафове.

2. Разместете електроуредите си така, че между тях и стените да има разстояние около 40 см.

3. Отворете цокъла под кухненските шкафове.

4. В тоалетната, банята и мокрото помещение е добре да се отворят сервизните отвори към тръбите и водомерите.

5. Изчистете кухненския си плот от всички електроуреди, храни и подправки.

След направената от нас обработка:

1. Не отмивайте препаратите.

2. Не трябва да има хора и домашни любимци в рамките на 15 минути  след нашата намеса.

3. В продължение на поне 6 месеца няма да имате проблем с хлебарките – даваме гаранция за това.

Превента използва пръскачки, предназначена за професионален контрол на хлебарки, както и препарати, които са микрокапсулирани. Прилагаме най-новите технологии в бранша постигаме 100% ефективност и траен ефект. Препаратите ни са без миризма и не оставят петна.

Така че, не губете много време, а заявете обработка против хлебарки още сега. Нашите професионалисти ви очакват.

, ,
Google рейтинг
4.8
На база на 468 отзива
js_loader
Call Now Button