web analytics
 
 
21.08.2024 Превента България!

Какви шумове издават хлебарките?

Чувате странни, драскащи шумове нощем? Възможно е това да са хлебарки. Ако искате да разберете какви звуци и шумове издават хлебарките и как да ги разпознаете, преди да се превърнат в сериозен проблем, прочетете следващите редове.

Издават ли изобщо хлебарките някакви звуци?

Хлебарките, които познаваме, са потайни същества, които тихомълком се прокрадват из домовете ни нощем. В интерес на истината обаче, те издават определени шумове, а някои видове, които живеят в природата – и звуци.

Много насекоми могат да бъдат разпознати само по звуците, които издават – щурците и комарите например. За добро или за лошо, това не важи за хлебарките – поне за повечето. Понякога отнема седмици и дори месеци докато да си дадем сметка, че тези неприятни гадинки са се заселили в в домовете ни. Тъй като са активни предимно нощем, може изобщо да не ги видим, камо ли да ги чуем.

Домашните хлебарки като обикновената немска хлебарка (Blattella germanica) и американската хлебарка (Periplaneta americana) обичайно не издават звуци, които хората са способни доловят. Повечето от звуците, свързани с тези вредители, са случайни шумове, които издават, докато се придвижват по различни повърхности – драскане и шумолене например.

Фактът, че домашните хлебарки обичайно не издават никакви звуци, вероятно се дължи на еволюционна адаптация. Именно защото са тихи и потайни, тези насекоми са оцелели в продължение на милиони години в човешка среда. Вместо да комуникират със звуци като много други насекоми, те го правят посредством феромони и тактилни сигнали.

Именно способността им да остават незабелязани, както и невероятната им адаптивност са основните причини отърваването от хлебарките да е толкова трудно.

Какви шумове издаваг хлебарките?За разлика от тях, видовете, които живеят сред природата издават звуци – най-често по време на чифтосване и когато се чувстват застрашени. Тези звуци могат да бъдат описани като нещо средно между цвърчене и стържене и се получават вследствие триенето на различни телесни части една в друга – най-често крила или крайници. Процесът на издаване на тези звуци се нарича се стридулация и се наблюдава и при други насекоми като например щурците и цикадите.

Най-шумният вид хлебарка вероятно е мадагаскарската съскаща хлебарка, която, както името й подсказва, издава отчетлив, съскащ звук. Интересното е, че не го прави чрез стридулация, а чрез изтласкване на въздух през специализирани дихателни отвори (спиракли) в тялото си.

Какви шумове издават домашните хлебарки?

Както стана ясно, тези хлебарки не издават никакви звуци, или поне не такива, доловими за човешкото ухо. Това обаче не означава, че тези насекоми са съвсем безшумни.

Нощем, когато хлебарките са активни и обикновено е по-тихо, присъствието им може да се долови, защото при триенето или докосването до различни повърхности крайниците им драскат, шумолят или стържат. Разбира се, тези шумове обикновено не са силни.

Как да сте сигурни, че тези шумове са причинени от хлебарки?

Въпреки че повечето домашни видове хлебарки не са никак вокални, техните движения могат да предизвикат случайни шумове и да послужат като знак за тяхното присъствие. Проблемът е, че и други насекоми също могат да издават подобни драскащи или стържещи звуци. Как тогава да разберем имаме ли проблем с хлебарките в дома си или не?

Много просто – хлебарките може да са тихи нашественици, но отавят доста следи след себе си – изпражнения, яйца, отчупени крайници или антени, свалени хитинови обвивки, и други. Инспектирайте щателно жилището си, особено по-закътаните места в кухнята и банята, и ако откриете някои от тях, то има за какво да се притеснявате.

Ако установите, че имате сериозен проблем с тези вредители, не се колебайте да ни повикате – ние от Превента ДДД ЕООД имаме солиден опит в борбата с хлебарките и даваме 100% гаранция за бързи и трайни резултати. Доверете ни се – заявете посещение още сега!

Вижте още от нашия блог

,
Google рейтинг
4.8
На база на 486 отзива
js_loader
Call Now Button